301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 14:55
 
Yapanın/yaptıranın yanına kâr kalmayacak sistem gerekiyor!
Ve devletin yapacağı en büyük hizmetlerden birisi de devlet memurlarını da, siyasileri de yaptıklarından sorumlu tutacak bir sistem oluşturmalarıdır. Kim yaparsa yapsın, yanına kâr kalmasın, devlette/hükümette bedel ödemesin…Kişi/görevli/etkili/yetkili sorumlulukları karşısında doğal yaşam kriterlerimizi ve ulusal çıkarlarımızı olumsuz etkileyenler cezasız kalmamalıdır…
Bayram Türkmez Haberi


AL BİRİNİ, VUR ÖTEKİNE!

 

Son günlerde ülkemizde gündem olan Kazdağları diye anılan bölge de küçük/büyük onbinlerce ağacın kesilmesi başta olmak üzere doğanın tahrip edilmesine yönelik başka şehirlerde de diğer faaliyetler hayli can sıkıcı olup, milletimizin bir yarasıdır. 
Bu işin partisi ya da hükümeti bile yok olduğunu biraz daha derinlere girip araştırınca öğreniyorsun. Zira, bugün gündem de olan Kazdağı diye anılan, hükümet yetkilileri tarafından da Kazdağı değil 40 km. uzağındaki tepe diye açıklanan bölge de ağaçlar katledilmiş, belki de halen devam ediyor.

 

Hiç önemli değil Kazdağı olmuş ya da bir tepe olmuş önemli olan ağaçların böyle kontrolsüz şekilde kesilerek orman yerine bir bozkırın oluşmasıdır sıkıntı…

 

Bu bölge önceden SİT alanıymış 25 Şubat 2000 tarihinde SİT alanından çıkarılmış. Yani burası SİT alanı olarak kalsaydı, bırakın ağaçları kesmeyi bugün maden aramaya bile açılamazdı. İyi de bakıyorsun niye SİT alanından çıkarmış kimler çıkarmış. Bir bakıyorsun altından o günün Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nda olanlara sonra dan CHP de görev almış ya da siyaset yapmak için aday olmuş kişiler var. Hiç savunmamışlar basmışlar kurulun altına imzayı ve SİT kalksın diye…

 

Bu durum bugün yapılanları haklı çıkarır mı! Hayır. Onlar SİT alanını kaldırdı diye böyle de bir doğa tahribatı olmaması gerekirdi. Ve 2 yıldan beri kesilmeye başlayan ağaçlar yok olup, kocaman bir çöl ovası ortaya çıkınca bizim Çevrecilerde görebildi. Keşke, kesilmeden önce farkına varıp ta, görebilseydik ve onbinlerce ağaç katledilmeseydi.

 

Hangisine yansak ki, Bir de yabancı/kanada lı bir firma gelip altın arayacak. Su kaynaklarının kirlenmesi de söz konusu olduğunu belirtenler var, bu konu da da bir ÇED raporu hazırlanması lazım belki de…Neresinden tutarsanız tutun, neresinden bakarsanız bakın canımız yanıyor… 


Şimdi tabi altın aranmak için ağaçların kesilmesi, siyanürle gelen çevre kirliliği ve doğal yaşam alanlarının yok olması hepimizi üzüyor ancak bunun sorumlusu ilgili bakanlıkların yanısıra döneminde SİT alanını ortadan kaldıran yetkili ve ilgililerdir aynı zamanda…

 

Gölbaşı’ndan örnek verelim. Biliyorsunuz bizim Tulumtaş’ta Damlataş Mağaramız var. 25 yıl önce burası 1. Derece SİT alanıydı. Sonra 2. Derece oldu. O yetme di 3. Derece sit alanı oldu. Sonun da ne oldu. Parlementerler Yapı Kooperatifi adıyla onlarca villa yapıldı üzerine. Bakın şimdi bu mağara turizme açılamıyor. Villaların altı Milyon Yıllık damlataş mağarası olup, buna izin verenler siyasiler değildi. O dönemin Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda görev alanlardır. 1. Derece sorumlu bu insanlar olup, bunları da sık sık kınamamız, görevini kötü kullandıkları yönünde de yaptırımlar yapılması lazım.

 

Ve bu bürokratların sanki hiç sorumluluğu yokmuş gibi zihniyetleri olan partilerde de görev alıp, aday oluyorlar. İşte her zaman diyoruz ya, seçilecek insanlara kriterler getirilsin diye…Gerçekten bu bir ihtiyaç.

 

Yine yakından takip ettiğim bir örnek var. Bu işlerin sadece siyasetle değil, bürokrasiyle de ilişkili olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Muğla Milas bölgesindeki ormanlara bakın, oralarda talan ediliyor hem de 20-30 yıldan beri…Her gün 500 kamyon dolusu toprak/maden gidiyor...Doğa katledilmekle kalmıyor toprakları/madenleri güllük limanından gemilerle 10-12 farklı Avrupa ülkesine gönderiliyor. kuvars ve feldspat madenleri belki 30 yıldan beri yurtdışına taşınıyor. Bu madenler cam ürünleri olmak üzere birçok sektörde kullanılıyor.
Ve merak edip orada yaşayanlara şunu sordum. Muğla’da cam/porselen fabrikası var mı? Ya da bu hammaddeyi işleyecek başka sektörler var mı? “Sorduğum herkes öyle bir fabrikamız yok.” Merak ediyorum, Muğla da neden bir fabrika kurulmamış, bu kadar hammadde yurtdışına gidiyor ve artık ne kadar döviz geliyorsa orası da tartışılabilir. En büyük maden sektörünün sahibinin Eczacıbaşı ile birlikte yabancı ortaklarıyla gerçekleştiğini öğrendim.

 

Muğla gibi emeğe, işçiye, üretime ve Atatürk düşüncesine önem veren ister belediye yönetimi olsun, ister diğer yöneticiler olsun neden bu hammaddeyi kendi ülkemizde, kendi bölgesinde işlemiyor, işletemiyor!

 

Nerede bizim Milliyetçiliğimiz, Atatürkçülüğümüz, Ulusculuğumuz, Vatanseverliğimiz…kaynaklarımızı kendimiz koruyarak üretmemiz nerede?

 

Ne diyelim ki, yanıyor içimiz öyle de böyle de yanıyor…


Al birini vur ötekine hiç farketmiyor ancak bu durumdan kendilerine vazife çıkarmak isteyen işbirlikçiler, hain odaklarda boş durmuyor tabi…Ülke de kaos çıkarmak isteyenler, insanlarımızı birbirine düşürmek isteyenler için bu ortamları kullanmak isteyenler de var.

 

İşbirlikçilere ve hain odaklara fırsat vermeden bu sorunlarımızı yine yasalarla, yaptırımlarla çözülmesini sağlamak için mücadelemizi verelim. Bizim en büyük gücümüz birliğimiz, dirliğimizdir.

 

Ve devletin yapacağı en büyük hizmetlerden birisi de devlet memurlarını da, siyasileri de yaptıklarından sorumlu tutacak bir sistem oluşturmalarıdır. Kim yaparsa yapsın, yanına kâr kalmasın, devlette/hükümette bedel ödemesin…
Kişi/görevli/etkili/yetkili sorumlulukları karşısında doğal yaşam kriterlerimizi ve ulusal çıkarlarımızı olumsuz etkileyenler cezasız kalmamalıdır…

 

Selam ve Saygılarımla
Bayram Türkmez
8 Ağustos 2019

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Yapanın/yaptıranın, yanına, kâr, kalmayacak, sistem, gerekiyor!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 17.10.2019
Bugün
12° - 27°
Cuma
13° - 26°
Cumartesi
12° - 24°
Ankara

Güncelleme: 16.10.2019
İmsak
05:29
Sabah
06:52
Öğle
12:39
İkindi
15:45
Akşam
18:16
Yatsı
19:34
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı