301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Eylül 2018 - Salı 10:33
 
Seçim geliyor ya siyasetçiler pusu da!
Gazetemizin sosyal medya sayfasında “Vatandaştan Haber Var” konulu bir başlık açarak Gölbaşı’nda varsa vatandaşların yaşadığı sorunlar onları gündeme getirme gayretimiz ve sonucunda da ilgili ve yetkilileri harekete geçirme amacımız var.
Bayram Türkmez Haberi


Gazetemizin sosyal medya sayfasında “Vatandaştan Haber Var” konulu bir başlık açarak Gölbaşı’nda varsa vatandaşların yaşadığı sorunlar onları gündeme getirme gayretimiz ve sonucunda da ilgili ve yetkilileri harekete geçirme amacımız var.

 

    İlçemizde duyarlı insanların varlığını da görüyorum. Kendilerine göre yaşanılan kamu adına sıkıntıları anlatıp, sorunları gazetemize bildiriyor. Bu konularda insanlarımızı cesaretlendirmek gerektiğine inanıyorum. Hemşehrilerimizin, yaşadığı yere karşı kendilerini sorumlu hissedip, sorunlarına çözüm arama gayreti sevindiricidir. Bu durumdan ilgili ve yetkililerde mutlu olmalı, KONUŞAN GÖLBAŞI ile birlikte sorunlarına sahip çıkan hemşehrilerimizi alkışlamalıdır.

 

      Bu duyarlı hemşehrilerimiz, her hafta Salı ya da Perşembe günü Belediye Başkanlık makamına gidipte Başkandan  özel taleplerine çare istemiyor, özel sorunlarını gündeme taşımıyor sadece Gölbaşı nda gördükleri sorunları anlatıyorlar. Onun için ben bir defa daha teşekkür ederim.

 

     Duyarlı vatandaşların yanısıra siyaset yapan vatandaşlarda var. Kimisi sırf muhalefet olsun diye yazıp duruyor. Ve hedeflerine oturtturmuşlar Belediye Başkanı Fatih Duruay’ı yıpratmak için hayli bir çaba sarfediyorlar. Buna da katılmıyoruz biz. Bu siyasetçilerin işi olup, İlçemizde gördüğünüz gibi ne iktidar, ne de muhalefet siyasetçileri başkanla uğraşmıyor. Uğraşmak için bir nedenleri de yok! Ancak dolaylı yönlenden bazı vatandaşları yönlendiriyorlar..Bu da normal bir durum değil.

 

     Belediye Başkanı Fatih Duruay gerçekten çok koşturuyor. Adamın gecesi gündüzü yok misali ölüsüne, dirisine, hükümet kapılarına gidip geliyor, kendisine ulaşan şikayetleri değerlendiriyor. Gücü varsa çözüyor, gücü yoksa çaresizce bekliyor. Zaten, başka da yapacak bişeyi yok.

 

     Yanlışları var mı derseniz,  önceki belediye başkanlarının yaptığı yanlışı o da yapıyor. Eski Başkanlardan Mümtaz Sarıtaş’tan başlayın, Erdal Eren, Abdulnasır Haşlak, Yakup Odabaşı gibi o da gözle görülür şekilde 1.derece yakınına yanında görev veriyor. Bu durum sanki gelenekselleşmiş gibi görünse de bana da yanlış geliyor. Bu konu da eleştirenler bence geçmişi de eleştirmeliler ki adaletli olunsun. Ben de bu durumdan rahatsızım ancak geçmiş konusunda bişey söylemeyipte, vurun abalıya! misali Başkan Duruay’ın üzerine yürünüyorsa burada pis bir siyaset vardır! demektir.

 

    Onun için de,  haksız, mesnetsiz söylem ve eylemler karşısında Başkan Fatih Duruay’ı da böyle çakal sürülerinin önüne atılmasına da sessiz kalamayız. Belgeniz var ise, sağlam kaynağınız var ise eleştirin, yerden yere vurun ancak geçmiş dönemleri övüpte, aynı konu dan bu dönemde yapılan bir uygulama üzerinden yürümeyi adaletli bulmuyorum. Yürüyecekseniz, diğer başkanların hepsine yürüyeceksiniz…

 

    Neyise, dedim ya, “Vatandaştan Haber Var” konulu sorun anlatma köşemizdeki yazılar genel olarak yine Belediye faaliyetleri üzerine yazılıyor. Elektrik, ASKİ, Telekom gibi diğer kuruluşlar için  söylenen bişey yok. Her kurum ve kuruluş için  de yazılabilir.

 

      Belediyenin birim müdürlerini harekete geçirmek güzeldir, eksikliklerini, ihmallerini anlatmak güzeldir. Bu müdürler gibi meclis üyelerinin de faaliyetler konusunda sorumlu olduğunu anlatacağız.

 

Biz Gölbaşılılar olarak toplumsal bilinçlenmeyi daha hızlı gerçekleştirip, bir model kent ortaya koyabiliriz.

 

    Belediye Başkan Yardımcısı Ferit Yılmaz bir keresinde bana şunu demişti., “Gölbaşı’nı nasıl kasaba halinden kurtarabiliriz! Çağdaş zihniyeti nasıl yakalayabiliriz?!” diye ayaküstü sohbet arasında sormuştu. Tabi, bu konu sadece soruldu geçildi. Ancak, bir belediye yöneticisi ilk defa bana böyle bir soru sormuş ve açık bir destek ya da proje istemese de derdini anlatmıştı. Belli ki, aklında bişeyler var, bişeyler yapmak istiyor ancak yokluyordu! Tabi, hemen ilçemizin sanatçıları aklıma geldi, ilçemizin gazetecileri aklıma geldi, ilçemizin siyasetçileri aklıma geldi, ilçemizin Cemaatleri aklıma geldi, İlçemizin yöneticileri aklıma geldi…Çünkü, bunlar bir sinerji meselesi, bir kişinin enerjisinin yetmesi mümkün değil…

 

  Şunu da söyleyim, Belediyenin en hareketli insanı da Ferit Yılmaz’dır. Belediye Başkan Yardımcısı olan Ferit Yılmaz, Kızılçaşar Mahallesi eski Muhtarı olup,  çevresindeki İncek ve diğer mahalle sakinlerini de yakından tanıyor. Gölbaşı nın en gözde ve zengin mahalleleri de buralar, zenginler buralarda, Türkiye yi yöneten siyasetçilerin bazıları da buralarda bu nedenle çevresi de geniştir.

 

    Bürokrat kafasıyla hareket etmiyor, ticari zekası var onu gördüm. Bir defasında bir tanıdık ilçeden müstakil ev almak istiyordu, 1 ev beğenmiş onu da, alsam mı, almasam mı tereddütü yaşıyordu. Bir gün Ferit Yılmaz’a sordum ve konuyu anlattım. Bana dediği, “Hemen alsın zarar etmez, ancak esas mesele ilçemizde bir hareketlilik olur, gayrimenkul alım satımlarında hareketlilik olması ilçemizin cazibe merkezi haline gelmesi demektir.” diyerek konuşması bir yönetici konuşmasıydı.

 

    Kimileri hangi okulu bitirmiş, teknik işlerden nasıl anlıyor! Filan diyor ancak kendini yetiştirmiş ve insiyatifini sonuna kadar kullanarak vatandaş geldiğinde çözüm için çabalıyor. Tabi, bu durum belediye içinde bazı müdürleri de rahatsız ediyor olabilir. Bu da onların kendi iç sorunudur. Ancak, Zengin ve Ticari çevresiyle, belediye faaliyetlerini hareketlendirmesiyle göze çarpıyor.  Bazıları diyor ki, keşke  4 yıl önce bu göreve gelseydi daha başka olurdu diyor ancak  bunun bir siyaset olduğunu da unutuyorlar.

 

    Evet…Dediğim gibi, övülecek yanlarda var, eleştirilecek yanlarda var.

 

///                       ///                     ///

 

Geçen hafta Gölbaşı Şehir Parkı açılışı yapıldı. Burası aklımda tam kalmadı ancak sanırım eski para ile 13 Trilyon Lira keşifle yapıldı. Bu para güzel bir para. 117 dönüm yer başkan Duruay’ın deyimiyle imara açılmaktan da kurtuldu, vatandaşa yeşil bir alan olarak dönüş sağladı. Başkan, niye öyle deme gereği duydu bilemedim. Aynı konu ile ilgili Başkan Abdulnasır Haşlak döneminde de bir söylem duymuştum. Onun da İmar Müdürü şöyle demişti. “Osman Tan petrol ofisinin altını park yaptık. Çünkü, gelecekte orası arsaya karışabilir, birileri işgal edebilir, imar değişikliği yapılabilir. Onun için park yaptık”diyerek içine de basketbol sahası filan yapmışlardı. Geçen ay sanırım burada imar tadilatı yapıldığı söylenmişti, burası park olmaktan çıktı ve parsel vaziyeti aldı!diye söylendi. Bunun dayanağı var. Oluyor böyle şeyler, Başkan Abdulnasır Haşlak döneminde çok yeşil alan imara açıldı. Üniversiteler bölgesini söylemeyim ancak TOKİ ye gider iken yolun sağ tarafındaki bölüm olduğu gibi yeşil alan kuşağıydı. Bu yeşil alan kuşağı, Su kesen deresinin kıyısına kaydırıldı ve şu anda açılan şehir parkının karşısındaki  alan da İmara açıldı. Yani, bir nevi yer değişikliği yapıldı. Buralarda daireler 300-500 bin lira dan satar iken, ilçe merkezinde 100-200 bin liradan satılıyordu. Yani, iyi bir rant kapısı kazandırıldı. Kimler, bu ranttan yararlandı onu da görmek için  apartman yapanlara bakmak lazım. Yani, bu yeşil alanların bozulması meselesi her dönem oluyor. Başkan Erdal Eren döneminde de, Futbol Sahalarının olduğu yerde,  74. Parsel de, 4 parsel de girişimler oldu. Derinlemesine girsek her başkan döneminde mutlaka yeşil bir kıyım olmuştur. Plan değişiklikleri çok oluyor. 

 

///                       ///                         ///

 

   Tarihe meraklı bir insanım. Okurum ancak ne kadarı hafızamda kalır onu ben bile bilmiyorum. Hele yaşadığım bölgenin tarihi beni hep ilgilendirir. Sonucunda derim ki, Hepimizin tarihidir. İlçemizin geçmişi hakkında bişeyler yazarız,  tarihi olduğunu anlatmaya çalışırız ancak birileri çıkıp diyor ki, “Gölbaşı’nın tarihi mi var, daha yeni kuruldu..” çok ilginç  buluyorum bu söylemleri…Gölbaşı ismine takılmış belli ki, köylerini unutmuş, ilçemiz köylerinin bir dönem Haymana ya bağlı olduğunu görmüyor. Halen ne sanıyorlar bilmiyorum ancak tarihin günümüze taşınmasına engel olmaktan öte bir şey yapmıyorlar. Adam çıkmış diyor ki, Gölbaşı nın tarihi mi var! Bir de bunu söyleyen ilçenin öz köylerinden bir arkadaş…Tabiki tarihi var, tabiki 200-400 yıllık köyleri var. Ancak sen bilemezsin çünkü sen göçüp gelmişsin! biryerlerden, tarihi mi var! diyorsun ve birde milliyetçiyim diye söylemlerde bulunuyorsun. Oysa ki, yaptığımız şey geçmişimizi günümüze taşımak… Adamlar ne güzel ilçe köylerinin tarihini yüksek tez yazarak ortaya koymuş. Mahalle mahalle, hangi savaşlarda kim nerede şehit olmuş, nerede ne var mış! Milli mücadele dönemini güzel bir şekilde anlatmış. Ben bunları Haymana ile ilgili yazılan tarihsel belgeler içinden çıkardım ve yazdım. Diğer taraftan keşke Bala’nın da böyle ayrıntılı bir tarih bilgisi olsa…Böyle ayrıntılı Karaali’nin de olsa. Ancak, onlar yok. Niye yok bilmiyorum. Gidip birileri Osmanlı arşivlerinden, MSB arşivlerinden ve Nüfus Müdürlüklerinden araştırmamış, birileri yüksek tez yazdırmamış…Biz göremedik varsa da ancak Haymanalılar bu konu da güzel çalışmış. Kaynağı hazırlayanlara ve hazırlanmasında emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır…

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

4 Eylül 2018

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Seçim, geliyor, ya, siyasetçiler, pusu, da!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
12° - 19°
Çarşamba
10° - 21°
Perşembe
11° - 23°
Ankara

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:23
Sabah
05:15
Öğle
12:51
İkindi
16:48
Akşam
20:18
Yatsı
22:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı