301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Ağustos 2018 - Cuma 11:28
 
Konuşacak çok şey var da!Konuşan yok...
Sosyal medya sayfaları herkesin kendi özel gazetesi gibi...Bu dip dalga olup, insanlar aslında gazetelere bağımlı kalmadan düşüncelerini yazabiliyorlar ancak gazetelere ve gazetecilere de kendi işlerini yükleyip, onları hep bağımlı tutuyorlar, hem de yazmalarını istiyorlar...Bu siyaset ve siyasetçi düzeni değişmedikçe daha çok konuşacak insan ararız...
Bayram Türkmez Haberi


     MESELE KONUŞMAK İSE, KONUŞACAK ÇOK ŞEY VAR ANCAK…

 

  Aslında yazmak için o kadar çok konu var ki! Sıkıntı bizde olup, hangi konudan başlayacağıma bir türlü karar veremiyor, bir anda aklıma gelen düşünceyi not almazsam maalesef ertesi gün aklımdan da uçup gidiyor.  Yorgunluğumuz var, özel  - tüzel sorunlarımız var ve enerjimin tamamını bu mesleğe veremiyorum. Artık, dinlenmek amaçlı emeklililk halini yaşadığım için birçok konuya odaklanmıyorum…Zira, ilçemizde yerel gazeteler çok, ancak gazetecilerin hergeçen gün azaldığını görmekte beni üzüyor.

 

      Nasıl olduğunu ben biliyorum, bundan 8-9 yıl önceydi sanırım , daha evveli de mutlaka vardır ancak bana denk gelen tarih öyleydi…Birkaç kendini düşünen, bencil  siyasetçi gazete bürolarını gezerek   gazete sahiplerine ve sorumlularına “Bu şartlarda gazete çıkarırsan sizi destekleriz, her zaman yanınızda oluruz!” diyerek  kendilerince muhalif edebilecek sesleri kısmaya çalıştı, başardı da ancak bir erozyona neden oldular. Gazeteleri siyasetin bir tarafına yamadılar, gazetecilerin bağımsız çalışmasını desteklemeyerek, müstakil güçlerini oluşturmasını engellediler. Dolayısıyla,  zaten zor şartlarda işini yapan gazetecilerin çoğu da bu teklife hayır demedi.

 

      Gazetecilerin, kendi dinamiklerini oluşturmasının önüne geçildi! Gazetecilerin kendi kaynaklarını oluşturması ötelendi ya da yok edildi. Bu durum yerel basınımızı maalesef siyasete bağımlı hale getirdi.  Bu bağımlılığı kabullenemeyen gazeteciler kendini ya emekli etti, ya da ilçemizden ayrılarak gazetelerini kapattı.  Çünkü, siyaset bunlara başka şans tanımamıştı, ya bizi destekleyeceksin! Ya da kapatacaksın! Böyle oldu. Direnen gazete ve gazeteci de varsa bilin ki bir yere kadardır…

 

   Şunu açık ve net söyleyim ki, Yerel gazetelerin gücü tartışılmaz. Yeter ki bağımsız kullanabilsin.

 

    Ancak, günümüzde bu güç kullanılamıyor, çünkü ekonomik mücadele ile geçen yerel gazetecilerin hayatı var olan birikim ve tecrübeleriyle sınırlı kalıyor. 

 

  Diğer taraftan,  bazı siyasetçilerin ortaya çıkarak özellikle belediye yönetimine dair soru işaretleri bırakacak söylemlerde bulunması manidar. Şimdi artık herkesin kendine özel gazetesi var, Sosyal medya dediğimiz bu sayfalarda yazanlar, konuşanlar var. Bunlardan birisi MHP Meclis Üyesi Ali İhsan Tunç,  birşikayetler anlatmaya çalışıyor ancak ne olduğu belli değil. Böyle konuşulacaksa ortada bırakmamak lazım. Yine de tek konuşan diyebiliriz! Diğer bir pasif siyasetçi olan CHP li Bayram Duman her zaman muhalif konuşmalarıyla sosyal medya yı meşgul eder. İnandığını, düşündüğünü söylüyor. Güzel bir şey ancak sonunu da getirmek lazım.

 

    Ortaya bir konu atıldığında sonuna kadar gitmek lazım. Yoksa, bir takım mesajlar vererek ne olduğu belirsiz soru işaretleri oluşturmak pek hoş değil! Konuşan, söyleyen, yazan bu arkadaşlara da bişey diyemiyorum çünkü ilçemizde seçilenlerin hiçbiri konuşmuyor. Ne konuşacak diyenler olabilir!

 

    Yalan, Talan, İhanet, Adam Kayırma, Rant kazanma, kazandırma, hatta projeler, öneriler…aklınıza ne gelirse, bunlar kesmiyorsa Türkiye nin sorunu olan dinsel ve etnik bölücülerin ilçemizdeki faaliyetlerini konuşalım!

 

    Mesele konuşmak ise, konuşacak çok şey var!

 

     Daha düne kadar fetö terör örgütünün peşinde gezindiği söylenen aynı kişilerin bugün hain diye ön saflarda  bağırıp yer almalarını, fetö terör örgütü üyeliğinden cezaevinde yatanlarla,  fetö den listeye giripte cezaevine girmeyenleri konuşalım…Menzilcileri, Süleymancıları…konuşalım… Ya da ilçemizde etnik ırkçıları konuşalım. Millet olmamızın önünde en büyük engel olan Kürtçülük, Çerkezçilik… yapanları konuşalım. İsterseniz ihalelerin kime nasıl verildiğini, imar planlarının nasıl değiştiğini konuşalım.  ilçe teşkilat ve belediye başkan adaylarının seçim dönemi meclis üye listesinin çoğunu neden emlakçılardan ya da cemaatçilerden ya da etnik ırkçılardan oluşturduğunu da konuşalım. Milliyetçiyim diye geçinenlerin milliyetçilik adına sadece kuru kuru Türk Bayrağı sallamaktan öte bir şey yapmadıklarını da konuşalım. Atatürkçüyüm deyipte, Atatürk’ün Cumhuriyetçilik, Laiklik , Halkçılık, ilkesini alıp, Devletçilik, Milliyetçilik…ilkesini yok sayanları da, bugüne kadar bunları ağzına almayanları da konuşalım.

 

   Konuşacak çok şey var baktığımız zaman ancak gerçekten konuşacak kimse yok! Genel Sistem mi bu hale getirdi insanlarımızı diyeceğim ancak, sistemin çok büyük etkisinin olduğunu sanmıyorum.

 

    Yerel de her konuyu konuşabiliriz sonucunda ülkemizi ilgilendiren, ilçemizi de ilgilendiriyor. Onun için önce kapımızın önünü temizleyeceğiz.

 

    Konuşacak çok şey var ancak konuşacak kimse yok. Yine de konuşanın konuştuğunu yazacak gazeteciler var. Bu yönden şanslıyız. Yeter ki birileri konuşsun, yerel gazetecilerimiz konuşanları yazamayacak kadar bağımlı değil. Önemli olan konuşacak birileri olmalı ancak siyaset yapanlar bunun da kolayını bulmuş hemen olayı gazetecilere atıyor. Vatandaşta bunu benimsemiş, gazeteci yazar, gazeteci konuşur, gazeteci araştırır, gazeteci bulur….yok öyle bişey. Herkes işini düzgün yapacak. Siyasetçi işini düzgün yapacak, Teşkilat ve Belediye yöneticileri işini düzgün yapacak. Yaptıkları ve aldıkları kararlar ile dinsel ve etnik bölücülere hizmet etmeyecek, toplumun herkesimine eşit hizmet edecek kadar adaletli olacak. Hep, kendi sülalesinden, köyünden, memleketinden iş sahibi yapmayacak, İşe alırken bile adaletli olacak. Hep, birilerini kazandırmayacak, herkese eşit oranda kazandıracak ki hak/hukuk geçmeyecek.

 

    Yani, adalet duygusu olan bir insan, ister yönetici olsun ister olmasın her zaman konuşur. Çünkü onun vicdanını, cüzdanı etkilemez. Bizim başımıza her zaman adalet duygusu olan yönetici insanlar lazım.

 

///                                      ///                                   ///

 

   İlçemiz son yıllarda büyük hizmetler alıyor. Büyük sorunlar bu dönem çözülüyor. Mogan Gölü temizliği, Konya Yolu alt geçiti başta olmak üzere 200 yataklı Hastane yapımı da devam ediyor. Hele ki şu 4 parselde Millet Bahçesi olarak düzenlenirse ilçemizin en büyük sorunu arasında sadece Haymana Yolu nda hafta sonunda sıkışan trafik kalacak.  Dün de Şehir parkı açıldı. 117 dönüm üzerine kurulu şehir parkının maliyeti de tabi eski parayla kaç trilyon bilmiyorum ancak büyük paralar harcandı…Bunları da konuşmak lazım. Ancak güzel bir hizmet oldu.

 

   Bu büyük sorunlar hükümet desteği ile gerçekleşiyor ancak durup dururken olmuyor. Bunların gerçekleşmesinde Belediye Başkanı Fatih Duruay ın takibi emekleri vardır. Başkan Duruay, kapı kapı gezerek bu sorunları sürekli anlatmış, kamuoyu oluşmasını sağlamış ve hükümet desteği alınmıştır. Yoksa, başkan böyle yan gelip yatsaydı bu sorunlar belki biraz daha ötelenecekti. Tabi, başkanın yanısıra iktidar partisi teşkiyat yöneticileri, muhalefet parti yöneticileri, milletvekilleri ve ilçemizde en aktif dönemini yaşayan GÖL-DER gibi bir STK nın etkileri de yabana atılmamalıdır.

 

    Son 5 yıllık dönem içinde Büyükşehir Belediyesi nden de hizmet konusunda söylemler var. Özellikle Başkan Melih Gökçek döneminde maalesef ilçemiz doğru dürüst hiç hizmet almamıştır. Sadece, Gazi Üniversitesi  Konya Yolu güzergahında bir peyzaj çalışması yapılmış, bu da bana göre çok büyük bir hizmet değil. Kusura bakmasın Başkan Gökçek zamanında hizmet aldık diyenler, hangi hizmetleri almışlar onu da açıklasınlar biz bilelim. Bırakın hizmeti Konya yolu üzerindeki üst geçitlere reklamınızı bile asamıyordunuz, asılan Gölbaşı tanıtım reklamlarını Büyükşehir Belediye yetkilileri söktürüyordu, ne oldu da şimdi hizmet alıyoruz! Diyorsunuz, alındı da bu halkın haberi yoksa onları da açıklamanız gerekiyor. Şu anda başkan olan dr.Mustafa Tuna dönemini anlat, bakın fahri hemşehrimiz ne istiyorsanız hepsini veriyor. Başkan Tuna ya ne kadar teşekkür etseniz yeridir. Yeter ki, proje götür, yeter ki büyükşehir hizmeti olsun.Melih bey döneminde hizmetin alınıp alınmadığını yine Matbaa işleri de yapan arkadaşımız Yasin Dayanç iyi bilir. Yapılan afişlerin toplatılmasını o anlatsın…

 

     Bu arada üst geçit/köprü üzerlerine asılan Gölbaşı tanıtım afişlerinde mantıksız ve gereksiz mesajlar var. Belediye Başkanı  ve Belediye adına yazılan afişler de, “Gölbaşı için çalışıyoruz!”, “Sizin için çalışıyoruz”…yazıyor!...kimin için çalışacaksın gardaşım, gidipte Çankaya için çalışmayacaksın tabiki…Bir de içi boş mesajlar var. Parklarla, Mogan’la ilgili ruhsuz mesajlar var, bunlar bişey yansıtmıyor…

 

      Neyse, yazmıyorum, yazmıyorum dedim ancak işte yazmaya başlayınca da durdurana aşk olsun. Ancak daha uzarsa da sıkıcı olacağını biliyorum. Aklımda kalan olursa da onu da sonraya bırakayım.

 

Selam ve saygılarımla

Bayram Türkmez

31 Ağustos 2018

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Konuşacak, çok, şey, var, da!Konuşan, yok..., ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 07.12.2019
Bugün
-3° -
Pazar
-1° -
Pazartesi
-
Ankara

Güncelleme: 07.12.2019
İmsak
06:19
Sabah
07:49
Öğle
12:45
İkindi
15:09
Akşam
17:30
Yatsı
18:55
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
27
0
2
3
8
13
2
Fenerbahçe
25
0
3
4
7
14
3
İstanbul Başakşehir
25
0
2
4
7
13
4
Beşiktaş
24
0
3
3
7
13
5
Trabzonspor
23
0
2
5
6
13
6
Alanyaspor
22
0
3
4
6
13
7
Yeni Malatyaspor
20
0
3
5
5
13
8
Galatasaray
20
0
3
5
5
13
9
Çaykur Rizespor
17
0
6
2
5
13
10
Göztepe
17
0
4
5
4
13
11
Denizlispor
17
0
6
2
5
13
12
Gaziantep FK
16
0
5
4
4
13
13
Gençlerbirliği
14
0
6
5
3
14
14
Konyaspor
13
0
6
4
3
13
15
Kasımpaşa
12
0
7
3
3
13
16
Antalyaspor
12
0
7
3
3
13
17
MKE Ankaragücü
9
0
8
3
2
13
18
Kayserispor
7
0
8
4
1
13
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı