301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 03:55
 
KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE BELLİ DEĞİL...
Türkiye'nin yeni Başkanlık sisteminde kazanlarlar bu sisteme karşı çıkarken, bu sistem en fazla etnik ırkçılar ile dinsel bölücülere zarar veriyor...Bu durum Gölbaşı içinde geçerli olup, Belediye Başkanı Ramazan Şimşek zor bir sınav veriyor...
Bayram Türkmez Haberi


Türkiye’nin yeni sistemi olan temelinde Başkanlık ancak Cumhurbaşkanlığı sistemi adıyla yürüyor ve en fazla AK Partiye zarar veriyor. Bu sisteme ne kadarda “tek adam sistemi” diyerek CHP-İYİ ve HDP gibi parti yöneticileri karşı çıksa da son İstanbul seçimleri sonunda “demokrasi kazandı” diyenler yine de öncelikle aynı siyasi parti temsilcileridir.  Cumhurbaşkanlığı sistemini bu millet kabul etti ve Türkiye’nin belki de 40 yıldır gündeminde olan, hatta bazı partilerin tüzüklerinde bile yer alan Başkanlık sistemi ile ilgilidir.

 

   Hatta bu sistemi anlatan, savunan  bir parti bile var. Liberal Demokrat Parti başkanlık sistemini savunuyor, O dönem genel başkanı olan Besim Tibuk’ta bu sistemle ilgili açıklamalar yapıyordu. Tabi, şu anda o savunulan aşamaya gelinmedi ancak önemli bir adım atıldı.

 

   Ve bu işten en büyük zararı görecek olanda yine AK Parti’nin tek başına olan hükümetidir. Çünkü, yüzde 35 lerle iktidar olabilme şansı ortadan kalkmıştır. Ancak, Türkiye yararına olduğunu, olacağını söylebilirim. Şimdi, hangi parti olursa olsun yüzde 50 artı 1 almak zorunda. Bu da çoğunluğun iradesi demektir. Bu sistemin yasama, yürütme, yargı bölümlerinde aksayan yerleri her zaman tartışmaya açıktır. 

 

     Bu sistemi yaşadıkça bir yaptırımını daha gördük. Farklı partiler kazanmak için birleşmek zorundalar. Birbirlerinin düşüncelerine yakın/uzak siyasi çizgiler birbiriyle diyalog kurmak zorunda kalıyor. Bu durum ülkemiz açısından gayet olumlu bir gelişmedir. Birliğimiz, Dirliğimiz için önemli bir mesafe aldırıyor. Tüm uç noktalar bu oluşumlar içerisinde eriyor. Millet olma bilincini daha etkili yaşatıyor.

     Bu anlamda daha da bir önem taşıyor. Ülkenin belki de 40-50 yıldan beri süren silahlı terör örgütlerinin yanısıra silahsız terör örgütleri, etnik ve dinsel guruplarında yok olmasında etkili olabilecek bir sistem, bunu yaşayarak görüyoruz.

 

    Bu sistemin olumlu yansımasının yanında mutlaka olumsuz yansıması da vardır ancak bunlarında zaman içerisinde düzeleceğine inanıyorum.

 

ANKARA VE İSTANBUL BELEDİYELERİNİ BU SİSTEM SAYESİNDE CHP KAZANMIŞTIR…

 

   Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri ni AK Parti hükümeti kaybetti. Belki beklemiyordu ancak yeni sistem olmasa idi Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerini de kazanma durumu vardı. Yeni sistem partileri birleştirdi, dolayısıyla oyların bölünmesini engelledi. 

 

    İşin garip tarafı da , bu sistem sayesinde kazananlar hemen sistemin topyekün değişmesi gerektiğini belirtiyorlar. Çok tuhaf, AK Parti tabanında da bir gurup azınlıkta  aynı şekilde sistemin değişmesini istiyorlar çünkü iktidar olma şansları daha da azaldığını düşünüyorlar. Bu düşünceye sahip olanlarının tek derdi koltuk ya da menfaatten başka birşey değil. 

 

   Onların derdi Türkiye nin geleceği değil.Oysaki bu sistem daha da geliştirilerek işleyişi hem demokrasi açısından, hem de ülkenin kalkınması açısından daha da iyileştirilebilir. Ve öyle de olması lazım.

 

TÜRK MİLLETİ HER ZAMAN MAZLUMDAN YANA OLMUŞTUR.

 

 Şimdi bu sistem sayesinde Ankara ve İstanbul Belediyelerini iktidara muhalif olan partilerinin adayları kazanmıştır.

 Devletin yaptırımlarını belediye yönetimleri üzerinde olumsuz kullanmak veya kullanılması için çaba sarfetmek kadar büyük hata yoktur. Ve toplumun benimsemediği binde bilmem sıfır nokta yarım bile olmayan farklı kültürler üzerinden yürüyerek bu belediyelerin üzerine yürümekte doğru bir propaganda değil. Sadece, mazlum oluşturmaya yarayan kara propagandalara fırsat vermemek lazım.

 

    Madem öyle, verilen sözlere bakacaksınız, baskı filan uygulamadan, devlet gücüyle yaptırım uygulamadan bunları takip edip hizmeti nasıl yapıyor denetleyeceksiniz. Diğer türlüsü mazlum yönetimleri ortaya çıkarmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

 

      Türk milleti her zaman mazlumdan yana olmuştur ve her siyasi yanlış yöntemlerle  kendi mazlumunu birşekilde oluşturur.

 

FETÖ ve BAĞLANTILARI HALEN ÇOK ETKİLİ…

 

  AK Parti hükümetinin en önemli icraatlarından birisi belki 40 yıldır özellikle sol partiler ve sol görüşlü insanların dile getirdiği başta FETÖ Cemaat Örgütü ile mücadele olmuştur. Böyle bir örgütle mücadele elbette kolay değil.

    FETÖ nün bir terör örgütü olduğunu ortaya çıkaran AK Parti hükümetinin söylemlerinde yalnız bırakılması da maalesef manidar buluyorum. Uluslararası örgütlenen, Türkiye’yi,  başta ABD de olmak üzere birçok sömürge ülkesine pazarlayan ne kadar islami yaşamak ve yaşatmak adına olduğunu iddia eden  bir örgüt olsa da temelinde dinsel bölücüler ve etnik ırkçıların yer aldığı büyük bir organizasyondur.

 

  Bugün, bazı partiler FETÖ Konusunda söz söyleyemiyor ise kimisinin etnik ırkçıların etkisinde, kimilerininde dinsel bölücülerin etkisinde kaldığı içindir. Bu durum sadece bir hükümet meselesi değil, bir devlet meselesi olarak ortada görülüyor. Ve halen siyasi ayağa dokunulamadı, sadece yüzde 90 ı kadarırın aktif siyasi hayatına son verildi ancak cezaları verilemedi. Çok güçlü bir yapı olduğu ortadadır.  Bunun en etkili mücadelesini yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli veriyor. Ancak kendi tabanlarında halen etkileri de var.

 

GÖLBAŞI MODEL KENT…

 

   Gölbaşı önemli bir yerleşim alanı olduğunu hep söylüyoruz. Türkiye’nin model kenti. Burada bende 30 yıldan beri yerel gazetecilik yapıyorum. Hangi siyasinin ya da hangi gurubun nasıl, kiminle ne şekilde ilişkisi var! ya bilirim ya da güçlü tahmin ederim. Burada ne gibi sorunlar var ya da bunların çözüm adresleri kimlerdir! Bu konularda birikimlerim tabiki vardır. Bu birikimlerimi de burada sürekli yazarak paylaşıyorum zaten.

                                                  Türkiye ne ise, Gölbaşı da odur.

 

 Yerel siyasette, Belediye iktidarını ele geçirmek isteyen gurupların açık gizli çatışmaları halen var.  FETÖ ilişkileri halen etkili ve bukalemun gibi çok çabuk kamufle olabiliyorlar ve bu da örgütlenmelerini kolaylaştırıyor. Bunun etkisini belediye de çok görüyoruz. İster geçmiş dönem, ister bu dönem farkediyor. Rantiyeci, şantiyeci guruplarla birleşince de daha güçlü oluyorlar!

     Şu anda da Ramazan Şimşek başkanı etkilerine alma girişimleri halen devam ediyor. Ne kadar dayanır bilemem ancak bu gidişle de pek dayanacağını sanmıyorum çünkü Başkan Şimşek bunlara alternatif düşünceler üreten kimselerden oluşan kadrolarını halen kuramadı.  Belediye müdürlerini değiştirmekte bile zorlanıyor.

       Gölbaşı’nın geleceğini de kendi siyasi vb. menfaatleri için harcayan bir gurup var bu gurubu dağıtmaya çalışan Başkan Ramazan Şimşek’i zor bir sınav bekliyor. Etkili olan bu gurup ilk hamlesini kazanmış durumda olup, Ramazan Şimşek’e çok daha yararlı olacak siyasi, ,sosyal vd. dinamikleri yanına yaklaşmasını birşekilde engellemişlerdir.

      Her türlü argümanı kullanan bu gurup Başkan Şimşek’i  yalnızlaştırmanın yolunu bulmuş ve bunda etkileri devam ediyor. Eğer, bundan bir sonuç alırlarsa  artık Ramazan Şimşek başkanın yapacağı bişey kalmayacaktır. Bu gurupla ya da bu gurubun alt kadrosu ile çalışacaktır.  

     Bu guruplarla nasıl mücadele vermesi gerektiği konusunda bende çözüm getiremiyorum, çünkü ilişkilerini yakından bilemiyorum. Kimisi, başka ilçenin belediye başkanının desteğini alıyor, kimisi belediye eski başkanlarının desteğini alıyor.  Genel merkez desteği alanda var. Ancak, bu durumun  genel merkez düzeyinde mutlaka etkili çözümü de vardır.

      En basitinden Genel Başkan-lar-ın çalışmak istemediği insanları gerek başka ilçelerdeki  mevcut, gerekse Göbaşı eski belediye başkanları neden tercih ediyor?

Bunu genel merkez düzeyinde sorgulamak biraz daha Başkan Şimşek’in elini güçlendirecektir diye düşünüyorum.

 

   Tabi, biz dışarıdan gördüğümüz kadarıyla yorumluyoruz, siyasetçilerin işi bu artık onlar daha iyisini görüp, daha iyisini düşünüp, daha iyisini uygulayacakla ve herkes  siyasi geleceğini ona göre yazacaktır.

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

2 Temmuz 2019

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: KİMİN, ELİ, KİMİN, CEBİNDE, BELLİ, DEĞİL...,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Çok Bulutlu
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
10° - 23°
Cuma
10° - 15°
Cumartesi
- 21°
Ankara

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
03:27
Sabah
05:17
Öğle
12:51
İkindi
16:47
Akşam
20:15
Yatsı
21:57
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı