301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Temmuz 2018 - Pazartesi 00:42
 
İLÇEMİZDEKİ STK lar hazır olun, seçimler geliyor!
İlçemizdeki STK ları nasıl amacı doğrultusunda hizmet üretmeye, kamu kurumlarına nasıl proje üretmeye yönlendirebiliriz diye düşünüyorum bende işin içinden çıkamıyorum! Siyaset olmadan bu iş başka türlü oluyor! Ya son zamanlarda Eğitim üzerine yapılan gönüllü çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Bayram Türkmez Haberi


  Gölbaşı’nda son yıllarda STK etkinlikleri azaldı.  Ne meslek odaları, ne de diğer Eğitim, Çevre, Kültür, Sanat vb. dernekler sessizliğini korurken, hemşehri dernekleri Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın davetleri ve destekleriyle kendi iç dinamizmini genelde yemekler vererek korumaya çalışıyor.

 

   En fazla çalışan sanırım Cami yaptırma ve Okul Aile Birliği Dernekleri olup, bu oluşumlarda genelde para toplama üzerine aktif oluyor.

 

  Aslında hangisi doğrudur? STK lar nasıl çalışmalıdır? Alanlarında neler yapmalıdır? Kamu ile ortak mı yoksa tek başlarına mı hareket etmelidir?..Onu artık ben bile bilmiyorum.

 

    Bildiğim bir şey var ise,  kamu yetkililerinin yönetime halkı katmak istiyorlar ise STK’lara ihtiyaçları olduğudur. Yani, gönüllü insanların yanısıra, kamu yöneticilerininde STK lara ihtiyacı var, tabi ağır yüklerini omuzlarından aldırmak istiyorlar ise, paylaşıp daha geniş kitlelere hitap etmek istiyorlar ise ihtiyaçları var.

 

    Zaten yapılan hizmetlerin temelinde sosyal projeler var. Her bir tarafa ne zabıta, ne polis, ne de eğitimci dikebilirsiniz, her bir sokağa, haneye ulaşma, her insana yaklaşma gibi bir şansları da yok. İşte burada yönetime katacakları STK lar devreye giriyor ve önemli bir misyonu üstleniyor.

 

     Sıkıntı şu ki, İlçemizdeki kamu yöneticileri/Belediye yetkilileri  baktılar ki, bu STK ların yüzde 99’u tüzük amaçlarını geri planda tutuyor, siyaset yapıyor. Başta, hemşehri derneklerinin her seçim zamanı açık seçik siyaset meydanlarında olması hemşehrileri arasında da güven sorunu yaşatmalarına neden olduğu gibi,  kamu yöneticilerinin de ilgisizliğine neden olmuşlardır.

 

     Başta, bu hemşehri STK ları olmak üzere, ilçemizdeki tüm STK larında tüzükteki amaçları doğrultusunda bir düzene girmesi gerekiyor ancak kamu desteği olmadan, nasıl olacağı konusunda uygulanabilecek bir fikrim yok!

 

    Bu hemşehri derneklerinin siyaset yapmasından dolayı doğru dürüst çalışan Eğitim, Sanat, Çevre dernekleri de yok sayılıyor. Bu hemşehri dernekleri yüzünden ilçemizde siyaset yapmadan hizmet üreten GÖL-DER vardı. Bu dernekle ilgili kamu yetkilileri ortak bir proje yapmadı, bu derneğe 17 yıl doğru dürüst destek veren olmadı. Ancak, kendi yöneticilerinin imkanlarıyla  toplum bilincine yönelik olsun, çevre ve eğitime yönelik olsun çok güzel çalışmalar yaptılar. Bu derneğimizi bir model haline getiremedik, çünkü hemşehri derneklerinin kurbanı oldu. 17 yıllık faaliyetlerinde Belediye den bir yönetim yeri tahsis edilmesi talebi olduğun da, hemen hemşehri dernekleri ile eş tutulmuş ve “onlarda istiyor, işin içinden çıkamayız…” gibi söylemlerle karşılaşılmış. Oysa, hemşehri dernekleri ilçemizde genel olarak siyaset yapmak için varlar. Hangi, hemşehri derneğinin İlçemizde toplumsal yararı olan bir projesi olmuş, hangi hemşehri derneği belediye ye ya da kaymakamlığa uygulanmak üzere hangi projeyi vermiş!, Hadi, bunları geçtim, ilçemizin Başta çevre olmak üzere, turizm, eğitim, kültürel, sanat, sağlık vb. alanlarındaki sorunlara karşı üyeleriyle toplanıp, hangi açıklamayı yapıp, arkasında durmuşlardır? Bulamazsınız, çünkü yok!

 

   STK ların ülke genelinde de böyle olduğunu düşünüyorum. Oysaki devlette STK faaliyetlerini çok kolaylaştırdı, şimdi internet üzerinden birçok işlem yapılabilir. Ancak, bazı uyanıklar ve iyi niyetli yola çıkan yöneticiler zamanla siyasete alet ediyor, ranta kurban veriyor ve amacına uymuyor.

 

   Neyise, yine de o kadar moralsiz olmayalım.

   Yine de içimize karamsarlık çökmesin yine de son zamanlarda 1-2 STK kendi çapında çalışmalar yapıyor. Bunlardan birisi de Gölbaşı’nda bulunan Ana Fikir Eğitim Derneği olup,  eğitim alanında bazı özel kuruluşlarla ortak okullarda program yapıyor. Yine ilçemizde bulunan birleblebişekeri isimli kreş ile ilgili kardeş köy/mahalle projesini destekliyor. Ben de bu dernekte aktifim. Bu projenin gerçekleşmesinde, yönetilmesinde ve organizasyonunda en büyük emek eğitim uzmanı olan Öznur Çeliköz olup, çevresindekilere de bir heyecan oluşturuyor. Bizlerde bu çabayı görünce yardımcı olmaktan geri kalmıyoruz.

 

      İlçemizde sosyal insan say deseniz 5-10 kişi ancak çıkar,   onlardan birisi de Öznur Çeliköz hanım olup, bu gibi sosyal insanlara da destek olmak gerekir. Yoksa, bir insanın gücü nereye kadar gidebilir ki! Aynı zamanda Kütüphane de  çocuklara masal anlatımında gönüllü olup, proje yönetmeni olduğunu söylesem de abartılı olmaz. Geçen hafta bu konuda ki çabalarından dolayı Kaymakam Tülay Baydar Bilgihan’da teşekkür ederek, plaket verdi. Güzel bir motivasyon, bu ilgisinden dolayı Kaymakam Bilgihan’a teşekkür ederim.

 

   Yine, uygulanacak projelerde Belediye Başkanı Fatih Duruay’ı ziyaret ettiğimizde her türlü desteği vereceğini söylemiş, hatta "dilekçeleri verince birde benim haberim olsun" diyerek önemsediğini de göstermişti. Başkan Fatih Duruay, Proje getiren STK ları da destekliyor.  Zaten, her eğitim kurumuna da ihtiyaçlarına göre belediye olarak destek veriyor. Ancak, alt kadro da bazen anlaşmazlıklar yaşayabiliyoruz. Mesela, bu proje kapsamında Oğulbey İlkokulu’nda yapılan etkinlikte Belediyenin desteklediği, araç ve teknik destek vererek oluşturduğu engelli korosu 1 hafta önceden dilekçe vermemize rağmen, Oğulbey yerine Karaoğlan’a götürülmüş. Tabi, bizler Oğulbey de bekliyoruz, geç gelince artık verecekleri konserde sınırlı oldu. Tabi,burada kasıt aramıyoruz ancak bir dikkatsizlik olmuş.

 

     Dedim ya, yine de umutlarımızı kaybetmeye gerek yok. Gönüllü olarak toplum bilincine ve öğrencilere yönelik çalışmalar yapan STK lar var. Yapılan hiçbir şey boş değil. Ana Fikir Eğitim Derneği olarak desteklediğimiz bu projeyi ilk önce Oyaca İlk ve Ortaokulu’un da uyguladık. Okul müdürü ilk başta çok istekli olmasa da sonucunda yapılandan o da mutlu oldu.  2. Proje uygulama olarak Karagedik’i seçmiştik. Oradaki okul müdürü maalesef o kadar ilgisiz çıktı ki, biz bile şaşırdık! Kim olduğunu, hangi okul olduğunu daha önce yazmıştım.  Madem öyle dedik, o zaman bu projeyi hangi okul öncelikle isterse o okulda uygulayalım. Oğulbey İlkokulu Müdür Yardımcısının araması bizleri hareketlendirdi, Karagedik olayından sonra moral verdi.

   Demek ki, bu tür projeleri yok saymayan, metal yorgunu olmayan, öğrencilerin sosyalleşmesine ve bilinçlenmesine katkı sağlayan okul yöneticileri de varmış? Proje yönetmeni Öznur hanım hemen kolları sıvadı, programı yaptı ve Oğulbey Mahallesi ilkokulu na gittik. Okulun yaz tatiline girmesine birkaç günü kala yaptığımız etkinlik için yine de yeterli öğrenci vardı. Okul Müdürü, Müdür yardımcısı ve öğretmenleri de hazır bekliyordu. Yapılacak çalışmayı ciddiye almışlar, Birleblebişekeri kreşi ile Ana Fikir Derneği projesinin uygulanmasını bekliyorlardı. Bizlerle hayli ilgilendiler. Müdür bey, bu tür projelerin çocuklar üzerinde olumlu etkilerinden bahsetti ve bizlerin çabalarını görünce de teşekkür etti.

 

   İşin açıkçası bizde mutlu olduk,  2 tane metal yorgunu müdüre denk geldikten sonra böyle projeleri önemseyerek kendi okullarında gerçekleşmesini isteyen müdür ve müdür yardımcısını görünce bizlerinde morali düzeldi.

 

   Artık bizde sormaya başlamıştık, NEDEN! BİZ NE YAPIYORUZ! Diyerek ve projeleri önemsemeyen, hatta ihtiyaçlarını bile söylemekten aciz kalan yöneticileri görünce eğitimde ki halimizin acınacak durumunu da Oğulbey İlkokulu ndaki yöneticiler kurtardı.

 

   Yapılan etkinliğe Alfa Akademi Koleji öğrenci ve öğretmenleri de destek verirken, Okul Müdürü Mahmut Topuk etkinliğin öğrenciler üzerinde pozitif bir etki bırakacağını belirtti.

 

Gönüllüler olarak bizim gücümüz bu kadarına yetiyor. Gücümüz yetse başka desteklerde yapabiliriz.

   Mesela, ihtiyacı olduğunu bildiğim İnönü İlkokulu okul öncesi sınıfları yer döşemesi için halı alabiliriz, ya da Gölbaşı Belediyesi tarafından okula alınan boyaların yapılması için bir usta tutabilirdik. Ancak, bizim ekonomik gücümüzü aşan konular. Bunları da imkanı olanlara havale edelim.

 

  Kimbilir, Örencikli olan, yardımsever insan Rahmetli Satı Teyze gibi, ya da yine ABD yaşarken rahmetli olan Dr.Şerafettin Tombuloğlu gibi, Başbakanlık Müşteşar Yardımcılığından emekli olduktan sonra sosyal işlere kendini adayan Özgün Ökmen gibi, İlçemizde eğitime katkı veren daha sonra iflas ederek kapanan Prekons yöneticisi gibi, Yine, Eğitime destek veren Rahmetli Şahin Sevin gibi, veyahut ta İlçemizdeki birçok caminin yapımında emeği olan Fethi Duruay gibi, Arsasını bağışlayan Cemil Yıldırım gibi ya da okul sözü veren Osman Tan gibi yeni yeni eğitim gönüllüleri çıkabilir.

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

2 Temmuz 2018

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: İLÇEMİZDEKİ, STK, lar, hazır, olun,, seçimler, geliyor!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Çok Bulutlu
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
10° - 23°
Cuma
10° - 15°
Cumartesi
- 21°
Ankara

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
03:27
Sabah
05:17
Öğle
12:51
İkindi
16:47
Akşam
20:15
Yatsı
21:57
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı