301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ağustos 2019 - Pazar 10:41
 
İlçemizdeki Çerkez köyler ve çerkezlerin siyasi ve sosyal yaşama etkisi
Gölbaşı'nda Çerkez Diasporası var mı? Çerkez kökenli vatandaşlar siyasete ne kadar etlilililer ve çalışmaları nasıl?
Bayram Türkmez Haberi


1. Bölümden devam...

   Yazı dizisi olarak sunmaya çalıştığım Gölbaşı siyasetinde Hemşehrilik, Dinsel ve Etnik etkiler nelerdir? Konulu yazımıza devam ediyoruz…

 

       Gölbaşı Kafkas Birliği Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  Başkanı Tolga Gencer Çerkezlerin kendi kültürünü yaşama ve yaşatmasında hayli çaba sarfediyor. Kendisi aynı zamanda Türk Milliyetçisi olup,  geçen dönem MHP’den Belediye Meclis Üyesi aday adayı oldu, geçen günde CHP İlçe Teşkilat açılışına katılarak STK temsilcisi olarak  destek  verdi.

 

       İlçemiz siyasetçilerinin ilklerinden   İlçe Başkanlığı, Meclis Üyeliği yapan Çerkez kökenliler olarak;  Sosyal Demokrat olan  Gökçehöyüklü Hamit Mermer  CHP, MHP derken son olarak AK Parti Meclis üyesiydi önceki dönem. İlçeye büyük hizmetleri olmuştur.   DYP   İlçe Başkanlığı yapan Balalı  Sait Bey Polat Gölbaşı’na hayli hizmet vermişti.  Meclis Üyeliği  yapan  Yağlıpınarlı Yüksel Özbek  RP, AKP…İl Genel Meclis Üyeliği, MHP Meclis üyeliği yaptı,(istifa) önemli kararlara imza attı…MHP İl Genel  Meclis Üyeliği yapan Gökçehöyüklü  Mecit Türkay yine çalışmalara katkısı olmuştur… Artık kocakurt oldu, emekli oldu. Çok okurdu, kitap kurduydu. Çok mazimiz olmuştu. veya Beynam'lı Kuyrukçu ailesi bir tarafı çerkezdir...Hepsi siyasi ve sosyal alanda ilçemize ve ülkemize hizmet için mücadele etmişlerdir...

 

Son dönemde  İlçe Başkanlığı yapan Hacımuratlılı  Mahmut Aksoy Çerkez olmasına karşın   Türk milliyetçiliği için mücadele veren bir siyasidir..

 

  Belediye Başkanımız Fatih Duruay kendisi açıkladı “Benim de babamın annesi Çerkez” diye…Ancak Çerkezlik nedir bilmez.

   Gölbaşı Spor Kulübü Başkanı Hayati Çal anne tarafından Çerkez, CHP İlçe Başkanı Nuriye Atabey  anne tarafından Çerkez,  MHP Eski  Meclis Üyesi Kadir Yanık baba tarafından  Çerkez'dir ancak çerkezlik nedir bilmezler...

 

     Gölbaşı Esnaflar Odası Başkanı İsa Albut Çerkez bir aileden gelir,   CHP’nin 2004 yılı Gölbaşı Belediye Başkan Adayı Av. Özgür Sağlam kendisi  Kırşehirli olup, eşi de Yağlıpınar’dan Çerkez kökenli bir aileden gelir…Gölbaşı'nda sayabileceğimiz bir dededen, ebeden, anadan, babadan karışmış çok insan var...Aynı zamanda siyasette ve sosyal yaşamda da etkililer..

     Orijin guruplar;   Böyle içiçe girmiş, Türklerle yoldaş olmuş, kandaş olmuş dededen, ebeden, anadan, babadan bir tarafı bulaşmış  insanları bile çerkez diye anlatıyor ancak durum öyle değil. Aksine, hepsi de Türk kültürüne hizmet eden,  Türk kimlikli insanlardır.

 

  Hangi birini saysam ki, siyasi ve sosyal yaşamımızın bir yerinde mutlaka iç içe girdiğimiz, birbirimize karıştığımız insanlar var.

 

     Yani, ilçemizin en aktif siyasi ve sosyal insanları arasında Çerkez  kökenliler ya da bir tarafında Çerkezlik olan milliyetçi, ulusalcı, bu memleketin sorunlarıyla kafa yoran insanlar var.

 

       Yukarıda yazdığım siyasetçilerin bu kimlikleri tarafıma yansıdığı için yazıyorum.  Yoksa, kimsenin kökenini özel olarak araştırmış değilim...Bunu da yanlış bulurum...

 

     Ancak, orijin gurupları ayrı tutuyorum.

 

    Yani, Çerkez diasporası dedikleri, etnik ırkçılık boyutunda misyonerlik yapanları ayrı tutuyorum.  Bunlar orijin dediğimiz guruplardır……

 

    Bu guruplar az olmasına rağmen örgütlenmenin başını çektiklerinden anne ya da babadan/dededen  bağlantılı Çerkez kökenli vatandaşların  bir bölümünü de etkileyerek bağlantı kurmaya çalışıyorlar.  Buradan bir bağ kurmaya çalışarak Türk Milletinden ayrı göstermeye çalışmaktadırlar…

 

    Gökçehöyük’lü   Mecit Türkay geçmişte siyaset yaparken onunla muhabbetimizde çok oldu. Çok okuyan bilgili bir insan,  onunla Gökçehöyük’te bir yazın tarla da bile sabahladık.  Mecit Türkay,  Kırşehir/Mucur  bölgesinden bu tarafa geldiklerini ve Türkay soyadlı binlerce Çerkez kökenli  vatandaşın o bölgede yaşadığından bahsederdi.  

 

   Bugün Çerkez kızı alıp, Çerkeze kız vermeyen bir aile yoktur.  Benim de Çorum’daki   köyümdeki amcamın eşi de  Çerkez’dir, hatta AK Parti Milletvekili olan Murat Alparslan’ın annesinin (Altuntaş) aynı köylüsüdür…

 

  Ancak,  rahmetli  amcamın ve eşinin çocukları  Çerkezlik nedir bilmezler.

 

   Çerkezlerin  orijin guruplarının etkisinde kalanlar,  Kendi kültürlerini unutturmuyor.  Hele ki  kızlarının çoğu başka toplumdan birisiyle evlendikten sonra bile  kültürlerine bağlı şekilde yaşamlarına devam ederken, çocuklarını da bu yönde yetiştiriyor.

 

     Bir dönem Süleyman Demirel söylüyordu…Türkiye’de 150 yıldır durupta, halen kendini misafir olarak görmek yanlış! diyerek Çerkezlere atıfta bulunuyordu.

 

    Orijin Çerkez  vatandaşlar Çarlık Rusya'sı tarafından sürgün edildikleri topraklara birgün döneceklerinin düşüncesiyle yaşadıklarını söylerler. Onun içinde kendi kültürlerini, kimliklerini unutturmamak için böyle çalışmalar yaptıklarını da belirtirler.

 

      150 yılı aşkın süredir bu topraklarda insanın kendini misafir kabul etmesi  ve birgün ata yurtlarına döneceklerini hayal ederek yaşamaları ne kadar gerçekçi dir kendi aralarında da tartışılıyor.

 

  Dedik ya, kız alıp kız verdik, birbirimize karıştık ve bir millet olma yolunda önemli adım attık…

 

       Kurdukları derneklerle, vakıflarlarla, fedarasyon vs. oluşumlarla kendi kültürlerini yaşatmaya çalışan, hükümetten diğer haklarını da isteyen orijin  Çerkez oluşumları;

      Millet olmamıza bir engel teşkil ediyor mu? 

      Başka etnik unsurlara örnek oluşturuyor mu?   Sorusu da zaman zaman gündeme geliyor.

 

Ancak, Çerkezler her zaman Türk Devletinin yanında, siyasetinde, bürokrasisinde, sosyal hayatında…vs. yer alarak ülkenin sorunlarının çözülmesinde çaba sarfederek katkı da bulunuyor.

 

        Diğer taraftan;  İlçemizde   Kırım Türklerinden Cengizhan’ın torunları olan Tatar köyleri vardır. Günalan, Ballıkpınar ve Taşpınar olan üç Tatar Köyü/Mahallesi’nden  bugüne kadar etkin bir siyasetçi çıkmadı.  Bu köylerin ortak özellikleri ise nüfuslarının yüzde 90’sınına yakın insanlarının yüksekokullu olması,  eğitime önem vermeleridir.   Bir özellikleri ise kendi içlerinde  akraba evliliklerine karşı olmalarıdır.

 

    Kırım  Türkleri olan Tatarlar  Siyasi ve Sosyal oluşumlardan uzak kalmıyorlar ancak yeterli desteği bulamayınca bu alanlarda etkili olamıyorlar. Bunun örneklerini Gölbaşı Ziraat Odası Başkanlığı seçimlerinde gördük. Ya da YDH, ANAP döneminde siyasi mücadelelerinde gördük…

 

      İlçemizin diğer mahallerinin kuruluş temelinde  Türkmen Yörük kültürü var olup,  bu yazı dizisinin devamı  olarak yine değişik kaynaklardan yararlanarak bunları anlatmaya çalışacağım.

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

7 Kasım 2016


NOT : Gölbaşı Kafkas Birliği Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  Başkanı Tolga Gencer'e de yorumlarıyla tarih vd. konularda yazıma verdiği katkı için teşekkür ederim...

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: İlçemizdeki, Çerkez, köyler, ve, çerkezlerin, siyasi, ve, sosyal, yaşama, etkisi,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 17.10.2019
Bugün
12° - 27°
Cuma
13° - 26°
Cumartesi
12° - 24°
Ankara

Güncelleme: 16.10.2019
İmsak
05:29
Sabah
06:52
Öğle
12:39
İkindi
15:45
Akşam
18:16
Yatsı
19:34
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı