301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Şubat 2018 - Salı 18:29
 
Herkesin işi zor, bizimkisi daha zor!
Uzun zamandan beri yazmıyordum. Bir yazayım dedim ancak! bayağı karıştırdım konuları, yorumlarıma başlangıç için normal karşılamanızı diliyorum...
Güncel Olaylar Haberi


Uzun zamandan beri yazmıyorum, hatta okumuyorum bile adeta kilitlendim.

 

Bazen kendimi zorluyorum yerel gündeme dair bişeyler yazıyım diye ancak böyle zorlama ile de olmuyor bu işler. Gelecek biryerlerden ilham…Bazen gecenin bir vaktinde, bazen gündüzün bir anında…Her meslek sahibi yaptığı işi “zor” olarak tanımlarken, bizlerde artık bu geleneğe uyuyoruz.

 

   Zor iş bu yerel gazetecilik! Emekli oldum diye birçok konu ile ilgilenmiyorum. Matbaa gazetemizi kapattık ve  sadece internet üzerinden gazetecilik yapmaya çalışıyoruz o da keyfe keder diyerek kendimizi anlatıyoruz.  Maksat, artık halkımız bizi biraz geride tutsun,  genç gazetecilere yönelsin ve onların geleceğine katkı sağlasın!

 

   Nitekim öyle de oluyor, genç yürekli gazeteci arkadaşlarımız ürettikleri haberlerle kamuoyunu meşgul ediyor. Siyasi haberler ilgi yoğunluğu görür iken, Eğitim, Çevre, Sanat...haberleri ilgisiz kalıyor. Bu durum bizlere toplumsal kültürümüz hakkında da bir fikir veriyor. Hele ki, şimdi fesbuk ve tıvıtır gibi sosyal medya sayfası olanların kendine özel gazeteleri var gibi ortamlar da oluştu.

 

    Bu sosyal medyalar en fazla benim gibi sahada olmayan, kendini yorgun hisseden yerel gazeteciler için güzel bir fırsat sunuyor. Ben de şimdilik bunları takip ediyorum.  Saha da pek fazla arkadaşımız yok,  özel haber üreten arkadaşlarda parmak sayısı kadar ve baktığımızda hepimizin kaynağında sosyal medya hayli etkili olup, Belediye ve Kaymakamlık tarafından gönderilen bültenlerde gazetelerimiz aracılığı ile halka ulaşıyor.

 

   İlçemizdeki durumumuz böyle…İyi mi, kötümü diye tartışılabilir ancak mevcut şartlar böyle.

 

   Gazete olarak bizler siyasi haberler yapmamaya çalışıyoruz,  parti teşkilatlarının kendi iç çalışmalarından tutunda,  kamu yararı gözükmeyen ya da toplum bilincine katkı sunamamış bir etkinliği bizi pek ilgilendirmiyor.  Onun için siyasi haberlerden kaçınıp,  hedefimiz sadece Eğitim, Çevre, Sanat, Kültürel faaliyetlerle ilgili kamu yararı olabilecek haberlere yönelmektir.

 

   Bu konularda sağolsunlar siyasi parti temsilcileri, yöneticileri de bizi anlayışla karşılıyor. Onlarda biliyor ki bizim artık Gölbaşı’nda siyasi habercilik misyonumuz bitti.  Çok zorunlu ve ihtiyaç olmadıktan sonra siyasi haberlere, polemiklere girmeyeceğiz, hele ki belgesiz, kaynaksız hiçbir polemiğe de girmeyeceğiz… Haber konusuyla, yorum konusunu ayırt etmesini her zaman bildik ve bundan böyle de haberlerimize yine yorum katmadan devam edeceğiz. Kendimize ait yorumlarımız olabilir bunlarda bizi bağlayacaktır. Bundan da kimsenin alınmasına, gücenmesine, küsmesine, kızmasına gerek yok. Kişisel düşüncelerimiz olacaktır bu yorumlar.

 

    Hatta, zaman içerisinde sosyal yaşamdan kopmadan bu gazeteleri de devretmek gibi bir düşüncem de var.

 

///                               ///                             ///

 

    Yazacak o kadar çok konu var ki, hangisinden başlasam bilmem. Yerel gazetelerde en fazla haber konusu Belediye faaliyetleri olup, belediyenin basın bültenleri sayesinde gündem oluşuyor. Biz, gazetecilerin haberlerden daha ziyade kişisel yorumlarımız çok önemlidir.  Yorum yazan yerel gazetecilerin seçtiği konular gazetelerinin misyonu konusunda da fikirler verebilir. Onun için ister gazete sahibi, ister sorumluları ya da muhabirleri olsun kesinlikle köşe yazılarıyla yorumlar yapabilmelidir. Gazete haberlerinden daha değerli olarak karşımıza çıkacaktır.

 

   Zira, burada kendimi de sorguluyorum. Epeyden beri yazıyım diyordum ancak bir türlü yazamadığım konulardan birkaç şöyle;

 

   Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın yerel gazetecilerle birlikte yapmış olduğu projeleri yerinde gezmemiz,  onların neler olduğunu yerel basına tanıtması vardı. Bu konu da haberler yaptık ancak yorum yapamadık. Gezdik, Gördük, Anladık…bu yatırımlar ilçemize ne kazandırıyor, geçmiş dönem yatırımlarıyla nasıl kıyasladık, gelecek dönem yatırımlarına ne kazandıracak ya da gerçekten herşey başkanın anlattığı gibi mi?..bunları bizlerin haber ötesinden yorumlamamız gerekiyor ki, halkımıza doğru anlatabilelim.  Bu konu her zaman (açılışlarla vs.) güncel kalacaktır.

 

   Mogan Gölü Temizliğinin yapılması, Konya Yolu alt geçit projesinin ihaleye çıkarılması, 74 Parselin çözülmesi gibi ilçemizin 30 yıllık köklü sorunlarının çözüm aşamasında olması,  Atatürk Sahil Parkı’nın Gölbaşı Belediyesi’ne tahsis edilmesi, Büyükşehir Belediyesi’nin Gölbaşı yatırımları konusunda yazmadık. Ya da;  İktidar ve Muhalefet Parti teşkilatlarının görevlerini yapıp yapmadığı,  Diğer kamu hizmetlerinin etkili olup olmadığı ya da İlçemizdeki STK’ların durumları hakkında düşüncelerimizin önemi var.

 

   Ancak, benim düşüncelerim gibi kilitlenince maalesef bu ve benzeri konularda hiçbir yorum yazamıyoruz.  Ne övebiliyoruz, ne de eleştirebiliyoruz…

 

   Ya da eksik gördüğümüz birşeyi tamamlayabilmek için bir düşünce üretebiliyoruz veyahut ta sessiz kalan parti teşkilat temsilcileri ya da meclis üyeleri gibi sessiz sedasız gidiyoruz.

   

///                            ///                              ///

 

  Dedim ya en baştan herkesin işi zor! diye…Benim işim herkesten daha da zor) Çünkü, Belediye Başkanı Fatih Duruay okul sıralarından, fabrika da çalışmadan tutunda, askerlikten mektup arkadaşım, Toptancı dükkanları var iken Kulu’ya filan toplan bakliyat ürünleri 50 NC ile birlikte gittimiz insan,   İlk gazete kurduğumda marketin bürosunu 6 ay kullandığım insan, Siyasete girdiği zaman bazı yakın çalışma arkadaşlarıyla kavga etmeme rağmen kendisiyle  her daim barışık olduğum insan… Kültürel ve siyasi farlılıklarımız olabilir  ancak küçüklükten beri birbirimizi tanıdığımız için bir bağımız olan insan.Benim belediye ile bir işim olmaz, dönemin de de ne maddi, ne manevi bir işim oldu. Gerçi önceki dönem başkanlarla da bir işim olmadı ancak arkadaşım diye Fatih Duruay'la da belediye ile işim olmamıştır. Hatta, bana küsen o kadar yakın tanıdıklarım var ki, bu arkadaşınsa söylesende işsiz çocuğumu filan işe alsın diye ancak dedim ya istemem. Çünkü, siyaset ile arkadaşlık farklı olduğunu bilirim, o tür işlerin siyaset üzerinden yürüdüğünü de çok gördüm. Bu konu da bende çevreme kendimi zor anlatıyorum.

 

       Çocukluktan gelen bir arkadaşlığımız var ve beni de bu arkadaşımla polemik yapmaya kışkırtan insanlar var. Bu insanlar her dönem siyasetin içinde var olan şantiyeci ve rantiyeciler olup, bunlarla başetmekte zor. Onun için en güzeli bizim bu rantiyeci ve şantiyecilere fırsat vermemek olacaktır. İşte benim işimin zorluğu da burada...Güya emekli olup, huzurlu bir yaşam sağlayacaktık ancak nerede! Bu insanlar yüzünden emekliliğin tadını da çıkaramıyorum!

 

        Her belediye başkanı gibi Fatih Başkan’da Gölbaşı’na en iyi hizmeti vermek istiyor. Hangi belediye başkanı eserlerle anılmak istemez, onun için kimsenin “bişey yapmıyor” demesi de mümkün değil.  Belki yaptırılmıyordur! Belki önünde başka engeller vardır! Zira bu siyasette içeriden ve dışarıdan da gelecek hesapları yapanlar çoğunluktadır.  Bu konu da sizlere bir örnek vermek istiyorum.

 

   Sadece halk günleri gelin bakın…Makama gelen vatandaşların isteklerine ve Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın çabalarını görün,  Özel Tüzel her ne sorun olursa olsun ilgisiz kalmıyor, kişisel ve kamusal her türlü gücünü kullanarak çözmeye çalışıyor.

 

    Ben özellikle bu günlerde ziyaret ediyorum ve gelen vatandaşların söylediklerini bir kenarda sessiz sedasız dinliyorum.

 

Belediye başkanlığının ne kadar zor olduğunu orada bir defa daha görüyorum…Bugün yine uğradım (diğerlerini yazmıyorum) 2 çocuğu ile gelen bir kadının özel şirketteki iş çabalarını sonuçlandırınca kadının gözyaşlarına boğulduğuna ve çocuklarının “neden ağlıyorsun anne” diyerek anlamaya çalışmalarının yanısıra, kadının da, “sevinçten ağlıyorum” diyerek çocuklarıyla mutlu şekilde ayrılmaları çok etkileyiciydi.  Diğer tüm vatandaşların anlattıklarını bile unutmama neden olan bu ve benzeri olaylar yaşanıyor o makamda…

 

    Şikayet etmeden önce, bu makama gelin derdinizi anlatın ve illaki özel işleriniz için değil, kamu işleri içinde, hatta belediye de yürümeyen işler içinde, şikayet ettiğiniz konular içinde bu halk günlerinde gelin sizlerde görün…

 

Selam ve saygılarımla

Bayram Türkmez

20 Şubat 2018

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Herkesin, işi, zor,, bizimkisi, daha, zor!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Çok Bulutlu
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
10° - 23°
Cuma
10° - 15°
Cumartesi
- 21°
Ankara

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
03:27
Sabah
05:17
Öğle
12:51
İkindi
16:47
Akşam
20:15
Yatsı
21:57
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı