301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 09:27
 
Herkes dönüşüyor, bir O dönüşmüyor!
Her şeyin bir sistemi var ise, bunun sistemini neden görmeyip, ötekileştiriyorlar! Türkçemizde her düşünceye ait kelimeler var. Bu zenginliğimiz sayesinde önemli bir dönüşüm yaşıyoruz...
Bayram Türkmez Haberi


ACAYİP BİR DÖNÜŞÜM YAŞIYORUZ!

 

Aklın ve Bilimin yolu tek olduğuna göre insanlarında tek bir gerçekte birleşmesi gerekiyor.

   Aklın ve Bilimin yolunu seçenler ile Duygunun ve İlimin yolunu seçenler arasında çatışmalar yaşanması gerekmiyor.

     Yunus Emre ne demişti, “İlim, ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir...” Yani, İlimle insanın iç dünyasının keşfi ön alırken, Bilimle dış dünyasının keşfi ön alıyor.  Ve ayrı ayrı yollardan giden insanlar da kendi dünyalarında bölünmeler başlıyor.

       Birlik ve Dirlik için hem bilim, hem ilim, hem akıl, hem duygunun harmanlanması lazım belli ki…

  İnsan, doğuyor emeklemeden yürüyemiyor, yürümeden koşamıyor,  koşmadan zıplayamıyor…

İnsan, okuma yazma öğrenir iken, önce alfabeyi öğreniyor, A,B,C… yi, sonra heceleri, sonla kelimeleri sonra cümleleri...öğreniyor,

İnsan, bir işi öğrenir iken, önce çırak, sonra usta, sonra kalfa, sonra da ustaların ustası oluyor…

İnsan,  akademik kariyer edinir iken, Önce Ögretim görevlisi, Sonra… Doçent, Sonra … Profesör, sonun da da hocaların hocası oluyor…

İnsan hayatta iken, önce çocukluğunu, sonra gençliğini, sonra yetişkinliğini ve sonun da da ihtiyarlığını yaşıyor…

    Yani, birçok örnekler verebiliriz yaşamın bir düzeni olduğu,  herşeyin sistematik şekilde geliştiğini, tekamül süreci ya da evrim süreci yaşadığını görebiliriz. Buna değişim, gelişim de diyebiliriz…

     Ancak sıkıntı şu ki,  aklın ve duygunun, Bilimin ve İlimin yolunda sapmalar oluyor, cahilliğinden değil ise hainliğinden bu millet birbirine düşürülüyor, düşünme yolları kapatılıyor tekamül ve evrim sürecinde sadece yavaşlamalar olmuyor bir de kutuplaştırılıyor, ötekileştiriliyor ve kırdırılmalının altyapıları oluşturuluyor...

     Örneğin, ülkemiz insanının birliğini, dirliğini, bütünlüğünü herkes görünürde istiyor. Sosyal adalet ve sosyal ekonomi konusunda tam bir uygulanabilirlik diliyoruz.  Bunları da ülkeyi yöneten siyasetçilerden bekliyoruz.

      Ve bu ülke de iktidarı alan siyasiler kendi siyasi misyonları doğrultusunda yönetiyor. Bu misyonlar belli,  Demokratlar, Muhafazakarlar, Milliyetçiler ve bunların ortak noktaları olan Cumhuriyetciler olmak üzere genelde toplum bu düşüncelerle ayrıştırılarak siyasi tercih yaptırılması sağlanıyor.

     Yukarı da dedik ya, her şeyin bir sistemi var, düzeni var, tekamül süreci evrimi var.

Bu ülke de birlik, dirlik, bütünlük, huzur, zenginlik, gelişmişlik… isteyenler hangi düşüncenin evrim veya tekamül süreçlerini izliyor/görüyor acaba!

     Muhafazakar kesimler için söylemedik lafları bırakmayan bir dönemin aydın geçinenleri acaba bu muhafazakar düşünceyi demokrat düşünceye dönüştürmek için hangi evrim/tekamül kurallarını uyguladı? Ya da uygulamak yerine ötekileştirip, ayrıştırdı mı?

     Maalesef  bizim demokrat ve aydın dediğimiz kesim bu muhafazakar kitleyi ötekileştirip, ayrıştırdı ve sonunda muhafazakar bir iktidrar ortaya çıkmasını bile sağladı!

         Oysa, Türkçe de her kültüre hitap eden dil var. Bu zenginliğimizi de pek kullanamadık ancak herşeyden önce  gerici, yobaz…gibi yakıştırmalar yapan bazı demokrat ve aydın kesim toplumda kültürel dönüştürmeyi yapamadı.

         Muhafazakar kesimi demokratik düşünceye yaklaştırmak için aklın, bilimin,ilimin,,duygunun harmanlandığı bir çıkış yolu bulamadı kendini aydın olarak görenler ya da bunlara hizmet eden siyasiler…Bu cahillikten mi yoksa hainlikten mi bilemem.  Sonucun da sadece ayrıştırma, ötekileştirme oldu. Kaynaştırma, Yakınlaştırma birbirine yaklaştırma ve anlaştırma olmadı. Bu durum da milletimiz içinde dinsel ve etnik  gurupların ekmeğine yağ sürdü misali, onlara hizmet edildi.

    Bu ülke de son 15 yılda bişey oldu.

  Demokratım diyen aydın ve siyasi kesim, muhafazakar kesimi dönüştüremedi ancak muhafazakar kesim demokratik kesimi muhafazakarlığın nasıl bir şey olduğunu öğretti. Hatta bazı demokratların da derin düşüncelerinde “muhafazakarlık” olduğunu ortaya çıkardı!

     Son 16 yıldır iktidar olan muhafazakar hükümet, muhafazakarlık yolunda yapabileceği etkiyi yaptı. Muhafazakar dili  başta devlet kurumları olmak üzere her alanda kullandı. Son 16 yıl öncesine baktığımız da, TSK veya Genel Kurmay bir şehit ilanı verdiğinde…Allah yerine Tanrı kelimesini kullanırdı. Yemekhane duası da geçen yıl değişti. Televizyon sunucuları Allah yerine genelde Tanrı kelimesini kullanırdı. Gazete yazarları, haberleri, siyasi parti temsilcilerinin çoğu Allah yerine Tanrı kelimesini kullanırdı. Başka türden örnek verelim. 16 yıl önce Sosyal Demokrat kesim temsilcileri topluma hitap ederken “Halk” kelimesini kullanır iken bugün “Millet” kelimesini kullanıyor. Uç nokta da bulunan muhafazakarların “Ümmet” söylemi yerini Millet’e bıraktı.,  Ortak nokta olarak MİLLET’te buluşuldu. Hele televizyon sunucuları  eski den Tanrı kelimesini ağızlarından düşürmezdi, şimdi Allah Allah diyor, kimileri de Umre’ye filan gidiyor. Bu bir dönüşüm değil de nedir? Yoksa, gücün etkisi mi!

  İktidar Partisi temsilcisi her konuşmasında MİLLET der iken, bugün hemen hemen her parti temsilcisi MİLLET sözünü ağzından düşürmüyor.

   Veyahut ta şöyle bir örnek verelim. Cumhurbaşkanlığı Konutu yapıldı. Burasına ilk önce kaçak diye itirazlar edildi, haftalarca kamuoyu meşgul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan burası için Külliye dedi. Bırakın külliye yi, Saray  kelimesine bile tahammül edemeyen muhafalet bugün “saray”kelimesini ağzından düşürmediği gibi,  kaçak yapılması filan da artık boşmuş misali gündemden kalktı.

    Yani, bu bir siyasi düşünce evrimi, tekamülü artık adına ne derseniz deyin sonucun da muhafazakar kesim, demokrat kesimi kendine doğru evrimleştirdi, tekamül sürecini yaşattı ve yaşatmaya devam ediyor.

   Buna, ileri mi gidiyoruz yoksa gerimi gidiyoruz diye tartışma konusu olabilir. Ancak, bu toplum mühendislerinin ve akademisyeninin işi bizimkiler sadece gözlemden ibaret ortaya çıkan düşüncelerdir.

    Aslında iyi şeylerde oluyor. Ne oluyor,  1980 öncesini hatırlayın, hatta sonrasını da…İnsanlarımızın birbirini öldürdüğü, siyasi ayrımcılık sonucu yok edildikleri, dini ayrımcılık sonucu birbirini kestikleri,  etnik ayrımcılık sonucu birlikteliğimizin bozulduğu,  kin ve nefret tohumlarının ekildiği o zamanları düşündüğümüzde güzel şeyler oluyor.

   Toplumsal bir dönüşüm yaşıyoruz. Muhafazakar kesim ile Demokrat kesim birbirini anlamaya ve yakınlaşmaya çalışıyor, çalıştırılıyor. Muhafazakar kesim Milliyetçilik düşüncesini tanıyor, artık kullanmaya başladı. Ümmet kelimesinden daha çok Millet kelimesini kullanmaya başladı.  Demokrat kesim yine Milliyetçilik kelimesini sık sık kullanmaya başladı.  Yani, çok büyük bir dönüşüm yaşıyoruz.   Birlik, beraberlik, bütünlük yolunda önemli bir dönüşüm sağlanıyor. Birliktelik, Bütünlük adına güzel gelişmeler…(Etnik ve Dinsel terörle mücadele de de en güçlü silah birlikteliktir)

  Her düşünce bu ülkenin insanından çıkıyor. Onun için bu ülkenin her bir insanı önemlidir.

   Bu dönüşüm sırasında kendini baskı altında hissedenler de mutlaka vardır ancak giriş bölümünde de dediğimiz gibi evrim ve tekamül yolu bir’dir ve süreklidir..

    Güzel Türkçemizde herkese hitap edecek dil var, bu zenginliğimiz ve köklü derinliğimiz başka hiçbir millette yok.

    Biz, bu ülkenin bütünlüğünü, bu milletin birliğini, dirliğini istiyorsak bu evrim ve tekamül sürecini görmemiz gerekiyor ki, huzurumuz ve zenginliğimizi de ülkemizin cennetinde yaşayalım.

    Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin güzel sözüyle son verelim.

BİR OLALIM, ,İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM…

 

4 Haziran 2018

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

 

NOT . Akademik olarak açıklanmaya muhtaç bir yazıdır...

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Herkes, dönüşüyor,, bir, O, dönüşmüyor!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Sisli
Güncelleme: 08.12.2019
Bugün
-2° -
Pazartesi
-
Salı
-
Ankara

Güncelleme: 07.12.2019
İmsak
06:19
Sabah
07:49
Öğle
12:45
İkindi
15:09
Akşam
17:30
Yatsı
18:55
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
30
0
2
3
9
14
2
Fenerbahçe
25
0
3
4
7
14
3
İstanbul Başakşehir
25
0
2
4
7
13
4
Beşiktaş
24
0
3
3
7
13
5
Galatasaray
23
0
3
5
6
14
6
Trabzonspor
23
0
2
5
6
13
7
Alanyaspor
22
0
4
4
6
14
8
Yeni Malatyaspor
20
0
4
5
5
14
9
Göztepe
20
0
4
5
5
14
10
Çaykur Rizespor
17
0
6
2
5
13
11
Gaziantep FK
17
0
5
5
4
14
12
Denizlispor
17
0
6
2
5
13
13
Gençlerbirliği
14
0
6
5
3
14
14
Konyaspor
14
0
6
5
3
14
15
Kasımpaşa
12
0
7
3
3
13
16
Antalyaspor
12
0
7
3
3
13
17
MKE Ankaragücü
9
0
9
3
2
14
18
Kayserispor
7
0
8
4
1
13
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı