301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Haziran 2017 - Çarşamba 10:16
 
Gölbaşı Belediyesi'nde görev yapan Özel Kalem temsilcilerinin ortak yönlerini biliyormusunuz!
Bayram Türkmez Haberi


 

GÖLBAŞI BELEDİYESİ ÖZEL KALEM TEMSİLCİLERİNİN ORTAK YÖNLERİNİ BİLİYORMUSUNUZ?

 

Bugüne kadar Belediye Başkanlığı yapmış olanların Özel Kalem, Müdürleri'ni halkımıza tanıtmak istiyorum. Ancak gördüm ki okuyucularımızdan fazla bir bilgi gelmedi.  Ben de Başkanların Özel Kalem temsilcilerinin ortak yönlerini anlatmaya çalışacağım…

 

Gölbaşı Belediyesi'nde görev yapan, Belediye Başkanlarını önemli konularda yönlendiren, bilgi aktaran ve tüm birim müdürleri üzerinde de etkisini gösteren Özel Kalem Müdürleri kimdir? Neden Özel Kalem Müdürü olmak istemişlerdir? Neden özel kalem müdürü olarak tercih edilmişlerdir? Gölbaşı Belediyesi projelerine ne gibi katkıları olmuştur? Hizmet ettikleri belediye başkanları onlar hakkında ne düşünüyor? Daha önce hangi işleri yapmışlardır?vs. bu soruların karşılığını arayacaktık ancak yeterli bilgiler gelmedi...Elimizdekilerle yetineceğiz.

 

ÖZEL KALEM MÜDÜRLERİNİN ORTAK YÖNLERİ NEDİR?

 

   Özel Kalem Müdürlük görevinin ne kadar önemli olduğunu yaşanan olaylardan da anlıyoruz… Bağlı olduğu yöneticisinin adeta beyni, sesi, gözü, kulağı yani kendisi dersek abartmış olmayız. Bunun içinde önemli bir makam olup,   Bakanlık kamu kurumlarında görev yapacakların belli kriterleri olurken, belediyelerde de başkanın insiyatifi çok etkili oluyor.

   Gölbaşı’nda  Belediye Eski Başkanlarının Özel Kalem temsilcilerine de baktığımızda bir geleneğin bozulmadan bugünlere kadar geldiğini görüyoruz.  Aslında bu bana göre bir gelenekten öte çevresine  güven  olayıyla ilgilidir. Şimdi, Gölbaşı Belediyesi’nde görev yapan Özel Kalem yetkililerinin ortak yönlerine bakalım.

   Gölbaşı Belediyesi Eski Başkanı  Mümtaz Sarıtaş’ın Özel Kalem temsilcisi (o dönem müdürlük yoktu) Teyzesinin oğlu aynı zamanda kızkardeşinin eşi olan İbrahim Özdemir,  (1989 öncesi) Belediye Eski Başkanı Erdal Eren’in Özel Kalem Temsilcisi Emriye Yüksel (1989-1999) olup, Artvinli yakın hemşehrisi, 1999-2004 dönemi Dr.Cevdet Kara döneminde Emriye Yüksel hanım Özel Kalem temsilcisi olarak devam etti.  Başkan Kara,  akrabacılık ya da hemşehricilik olayını ortadan kaldırıyordu ancak birileri yine de Karadenizcilik yapıyor! diyordu.  Başkan Dr.Cevdet Kara bu söylemleri de ortadan kaldırmak için Özel Kalem temsilciliğine MHP’den İl Genel Meclis Üyesi seçilen Ankaralı  Habil Yüksel’i de odasının yanında görevlendirmişti. 2004-2009 yılında Başkanlık yapan Abdulnasır Haşlak’ın döneminde en etkili isim olan Erdoğan Kurtoğlu 3’lü kararname ile Özel Kalem Müdürlüğüne atandı.  Erdoğan Kurtoğlu’da,  Başkan Abdulnasır Haşlak’ın Bayburtlu hemşehrisi olup, kendini Kurtoğlu’na teslim etmiştir.  2009-2014 tarihleri arasında Belediye Başkanı olarak görev yapan Yakup Odabaşı ilk önce emekli bir öğretmeni Özel Kalem’e görevlendirdi,  yaklaşık 2 yıl sonra da  Ankara dışında bir okulda müdür yardımcısı olarak görev yapan  yiğeni Rasim Yanık’ın atanmasıyla Özel Kalem Müdürlüğünde görevlendirdi.  2014-2019 yılı Başkan Fatih Duruay’da yine 3’lü kararneme ile damadı olan İsmail Yüksel’i Özel Kalem Müdürü olarak görevlendirdi.

 

   Bu özel kalem müdürlerinin ortak yönlerine baktığımızda ya akrabadır, ya da yakın ve uzak  hemşehridir.

Gölbaşı Belediyesi’nde görev yapan Özel Kalem Müdürlerine baktığımızda nerdeyse kuruluşundan bugüne kadar aynı konumda görevlendirmeler yapılmış.

Bunu Neden? diye sormaya gerek var mı! bilmiyorum. Zira, Başkanlık görevi yapanların sırlarını da taşıdığı gibi, Başkanın güvenebileceği kişilerin ancak ve ancak yakınları olduğu bakışını da ortaya koyuyor.

Başkanları buna iten en önemli nedenlerden birisinin siyasetin çirkinliği olduğunu düşünüyorum.  Gölbaşı siyasetinde de ister kendi içlerinde, ister dışarıdan oluşabilecek muhalif görüşler hep var olmuştur ve Belediye Başkanları da bu olumsuzluklardan kendini korumak için en güvendikleri insanlar olan ya akrabalarını, ya da yakın hemşehrilerini yanlarında görevlendirmişlerdir.

Bu durum tartışılabilir, eleştirilebilir.  Ancak,  en fazla eleştirilen başkanlar arasında Belediye Başkanlık döneminde yiğeni Rasim Kara’nın görevlendirilmesi göze batmış, eleştirenler  önceki başkanlardan Erdal Eren ve Mümtaz Sarıtaş’ın görevlendirmelerini unutmuşlardır.  Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın da damadının Özel Kalem Müdürü olarak görev yapması ilk başta eleştirildi ancak dengeli çalışmaları muhalifeti eleştirisini ortadan kaldırmıştır. Kimbilir, belki de Gölbaşı Belediyesi’nde görev alan özel kalem temsilcilerinin hep başkanın yakınlarından oluştuğunu, şartlarında böyle olması gerektiğini düşünmüş olabilirler.  Bilemiyorum.

 

SİYASET KURUMLARININ TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNİN BİR GÖSTERGESİDİR BU DURUM…

 

Aslında balık baştan kokuyor! Misali,  birde Gölbaşı Belediyesi’nin son 5 başkanının da akraba ve yakınlarını özel kalemde tercih etmeleri ekip çalışmasını zayıflattığı gibi, teşkilatlar içerisindeki çekişmelerinde ortaya çıkardığı bir durum. 

   Zira,  Belediye Başkanlığı döneminde ANAP’lı  Mümtaz Sarıtaş ile dönemin ANAP İlçe Başkanı Rahmetli Nurettin Yüksel arasındaki siyasi çekişme halen hafızalarda  var, halen eski siyasilerin dillerinde dolaşıyor.  Yine,  siyaset yapanların yerli yabancı diye ayırarak Belediye Kadrolarına personel aldıkları ve bu personelin kendilerine sadakatla bağlı olması kurum içinde de bölünmelere, hatta hafiyelik yapmalarına kadar gitmiştir.

   Bunun en büyük örneklerinden birisi de; dönemin Belediye Başkanı Erdal Eren’in  (1989-1994) döneminde hatırladığım kadarıyla 20 den fazla usülsüzlük işlemleriyle suçlanması,  değişik müdürlüklerden bilgi ve belgelerin olduğu öne sürülerek gazete de yer almıştı. Ancak, müfettişlerin incelemesi sonucu bir şey çıkmamıştı…

   Aslında, aynı durumla Başkan Sarıtaş’ta daha önce karşılaşmıştı… Kendisi de belediye yönetimi ile ilgili birçok iddia ile basında gündeme gelmiş inceleme, mahkeme sonucu bişey çıkmamıştı…

Yani, 2 şer dönem Belediye Başkanlığı yaparak 20 yıl Gölbaşı’nı yöneten bu siyasilerin çekişmesi  teşkilatlarda olduğu gibi belediye kurumunda da rakiplik oluşturdu. Bu rakiplik bundan sonra gelecek başkanları da etkiledi ve kendilerini daha güvene almanın yolunu aradılar!

  Bugüne kadar başkanlık edenler arasında en rahat olanı Dr.Cevdet Kara olup,  özel kalemi değiştirmedi, sadece korumaları yakın hemşehrilerinden oluşturdu. Gerçi, diğer başkanların da korumaları ya akrabaları ya da yakın köylüleriydi...

  Ancak, sonraki başkanlar geçmişin siyasi etkisi ve tecrübesiyle en çok güvenebileceği insanlar olarak başta akrabaları olmak üzere, hemşehrilerini görmüşlerdir.

 

BUNDAN SONRA NE OLUR, NASIL OLMASI GEREKİYOR!

 

Bu konular ancak siyasi partiler kanunun değiştirilmesi ve kamu da görevlendirilecek personelin akrabalık ilişkilerine “dur” diyecek değişiklikle mümkün olup, bu durum da günümüzde zor. Zira,  Bakanlıklara ya da başka birçok kamu kurumlara baktığımız zaman akrabacılık ilişkileri siyasette etkili oluyor. Balık baştan kokar misali,  bu durum bakanlıklar seviyesinden aşağı doğru geliyorsa yerel yönetimlerde yaşanması adeta normalleşiyor…

Ve bu durumda liyakatın dışında nüfuz kullanma  tarafı ancak;  siyasi partiler kanunu ve seçim mevzuatının değişmesi ile, siyasetteki akrabacılık, hemşehricilik, dinsel ve etnik köken etkilerinin önü kesilip bir bütün halinde kurumsallaşarak aşılabilir…

 

14 Haziran 2017

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler:
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 18.09.2019
Bugün
15° - 30°
Perşembe
13° - 29°
Cuma
12° - 25°
Ankara

Güncelleme: 17.09.2019
İmsak
04:58
Sabah
06:24
Öğle
12:50
İkindi
16:18
Akşam
19:04
Yatsı
20:23
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı