301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 13:05
 
Gölbaşı tarihinin en büyük yatırımlarını alıyor ancak....
Gölbaşı büyük yatırımlar alıyor, projeler de uygulanıyor ancak deli paralar harcanıyor...Bakanlıkların denetimcileri, yerel yöneticiler ve de sorumluluk sık sık Gölbaşılıları da bilgilendirmelidir. Gittim, Gördüm, Geldim...derken birazda bilgi vermelidir. Ve kamuda görev yapan herkes sadece rutin işlerini yapmakla kalmasın, sosyal memur, sosyal işçi kimliğine bürünmelidir...Ve bu yeni sistem Türkiye için bir fırsattır...Ve aklıma takılan başka bir konu da daha var...
Bayram Türkmez Haberi


   Konya Yolu alt geçit projesi devam ediyor. Bu projenin maliyeti Mogan Gölü’nü kurtarma/temizleme projesinin maliyetini nerdeyse ikiye katlıyor. Gerçi Mogan Gölü dip çamuru temizleme ihalesinin keşiflerinden de bişey anlamış değiliz…210 Milyon Tl.(eski para trilyon) harcanmıştı en son duyduğumuzda ve yüzde 40’ının ancak dip çamuru temizlenmiş. Milyonlarca m3 çamur  nereye gitti, döküldü bilen var mı! 

 

    “Proje ile, Mogan Gölü‘nün dibinde biriken kirleticilerin gölden uzaklaştırılması yani dip çamurunun temizlenmesi hedeflenmektedir. 4 ay sürmesi planlanan proje ile yaklaşık olarak 2.6 milyon metreküplük dip çamurunun çıkartılacağı düşünülmektedir. Çıkartılacak olan dip çamuru %50 oranında susuzlaştırılacaktır. Yani hacminin yarısı su yarısı atık olacaktır.Bu atık  Gölbaşı Ballıkpınar Köyü 574 nolu parsele "sıkıştırılmadan serilecektir".deniliyordu.

 

    Ne oldu, bu gerçekleşti mi! Kimse bir şey sormuyor, söylemiyor, ancak şak şak şak…

 

Bari biz söyleyelim diyoruz ancak bize de bilgi gelmiyor. Muhafet partilerin teşkilat yöneticilerinden tutunda, meclis üyelerine kadar hepsi sus pus…

 

     Burada illaki bir hırsızlık, yolsuzlukta aramıyoruz kamu malını, halkın parasını korumak isteyen herkesin görevidir ancak en başta siyasilerin ödevidir. Onlar konuşacak, araştırmasını sağlayacak bizlerde yazacağız…Bizim işimiz yazmak…

 

        Yine, Konya Yolu altgeçit projesi yapılıyor. Bu proje halen tartışmalı şekilde gidiyor. Bana göre bu proje böyle alt geçitle değil de traşlanmasıyla ve 10-15 sinyalizasyon  2-3 kavşakla maliyeti düşük bir şekilde çözülebilirdi. Ancak, bizim başta siyasi bilirlerimiz araştırdı, soruşturdu ve bu altgeçit  projesinde karar kıldı. Maliyeti başlangıçta 220 Milyon tl. civarında iken şimdiden 330 milyon tl. bulmuş. ve bitirilmesine kadar 650 milyon tl. ye (eski para trilyon) mal olacağı düşünülmektedir.

 

    Siz ne derseniz bilmem ancak, deli para bu…Yapılan işe bakıyorsun fore kazıkları çakıyor, demir ve betonu basıyor yan duvarlara…sonra da içinin toprağını alarak geçiş verilecek. Deyim yerindeyse deli para bunlar. 

 

    Gölbaşı büyük yatırımlar alıyor, köklü sorunlarını çözmek için projeler söz verildiği gibi gerçekleşiyor ancak doğru yöntemlerle mi gerçekleşiyor orası tartışmalıdır. İlgili bakanlıkların sorumluluklarında olan, denetiminde olan bu projeler çok tartışma götüreceğe benziyor.

 

     İlçemiz gerçekten güzel hizmetler alıyor. Büyük paralarla projelerde yapılıyor. Bakın 5 yıl önce yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan sanırım 100 Milyon Tl. (100 trilyon tl) bir destek alınıyor. TOKİ Yolu Şehir Parkı’nın alt tarafına sosyal donatılar yapılıyor. Hatta mescit bile yapılıyor. Güzel bir park içerisinde yapılan bu sosyal/kültürel/sportif donatılar bu paralarla yapılıyor ancak 1 yıl sonra buradaki donatıların kimisi çatlıyor, kimisi kayıyor, kimisi de müteahhit malzeme  hırsızlığı yüzünden! Olma ihtimali güçlü olduğu için dökülüyor…Ve buralar yaklaşık 5 yıldan beri atıl durumda boş olarak duruyor. Biz bunu o dönemde haber yapmıştık ve sorun, dolgu toprak üzerine binalar yapılmış, ondan kayma gerçekleşmiş ve bu hale gelmiş. Halen buraların atıl durumda olduğunu biliyorum.

 

   Şimdi, şu paralara bakın, yazık günah değil mi! Bu paralar senin, benim, onun, diğerinin yani hepimizin cebinden çıkan paralar ve savurganlığa bakın. Bunda yerel yöneticilerin suçu kadar Bakanlık yetkililerinde suçu vardır.

 

     Ama, yapanın yanına kâr kalıyor.

 

 Yine başka bir konu...

   Konya Yolu alt geçit projesi gerçekleşiyor. Konya yolu/Ankara Caddaleri bağlantılı bir üst geçit yapıldı.

    Ancak burada engelliler, arabalı anneler vs. geçemiyor. Şimdi bu yol bitene kadar bu zulümü bu insanlar çekmek zorunda mı! değil ancak bazı yöneticiler algı operasyonuna girmiş şimdiden, başkanı hedef aldırıyor. Basit bişey anlatacağım ve dönemin yerel yöneticilerinin basiretsizliğini de gündeme ister istemez taşımız olacağız. Konya Yolu altgeçit vardı. Buraya Başkan Odabaşı döneminde engelliler vd. insanlar için asansör konuldu. Bu asansör yol projesi çalışmaları sırasında önceki yönetim döneminde söküldü. Şimdi bu asansör nerde. Bu asansör o zaman 2 metre inip çıkıyorsa, halatı 5 -6 metreye uzatılıp köprü de tekrar çıkıp inemezmiydi. Kesinlikle yapılabilirdi ancak bu asansörden eser kalmadı. Nerede bu asansör! Nere gitti bu kadar paralar, çöpe mi atıldı! Niye kullanılamadı! Bakın engelliler ne kadar çok şikayet ediyor, yaşlılar ya da arabalı anneler vs. oysa ki buraya bir asansör şart ve birileri yeni başkanın işini zorlaştırmak için yapmadığı halt yok! Kimse kusura bakmasın bu kadar vurgunduymazlık, bu kadar savurganlık, kamu malını bu kadar perişan eden yönetim olur mu? Bunların hesabı da sorulabilmeli...

 

      YAPANIN / YAPTIRANIN YANINA HİÇBİR ŞEY KÂR KALMAMALI…

 

    T.C. Devleti öyle bir kanun çıkarmalı ki sadece inşaat vd. yapısal yatırımlarla ilgili değil, kamu adına görev yapan tüm memur ve işçiler olmak üzere başta sorumlularla birlikte yaptırım uygulamalıdır. Hatalı yapılan işleri, yanlış, kasıtlı vb. yapılan işlerin bedeli mutlaka ödettirilmelidir. Diğer taraftan kamu adına görev yapan memur ve işçiler devletten maaş alan herkim var ise sosyal sorumluluk ve sosyal açılım projeleri içerisinde yer almalı, bu anlamda kriterleri olabilmeli, ödül ve cezaları bu kriterlere göre verilmelidir. Yani, sosyal memur, sosyal işçi dönemi olmalıdır. Çalışanlar, rutin yazılı görevlerini yapar iken, toplumsal katkı içinde neler yaptıkları, toplum bilincine neler kattıkları yönünde sosyal çalışmaları olmalıdır. Zira, olmaması için neden yok. Bugün bir devlet memuru olmak için onlarca torpil arayan, birçok fedakarlık yapan insanların böyle bir şartı kabul etmeme lüksü yok.

 

   Ve yöneticiler kesinlikle ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalmalıdır. Parasal olarak zarara uğrattıysa parası ondan tanzim edilmeli, Diğer türlü zarara uğratıldıysa ona göre bir bedel biçilmelidir. Yani, yanlış yapanın yanına hiçbir şey kâr kalmasın.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ TÜRKİYE  İÇİN BİR FIRSATTIR…

 

  Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden en fazla zararı görecek olan AK Parti dir. Siyasi yorgunluğu vardır. Önemli olan T.C. devleti ise partiler birer araçtır ve ülkenin bütünlüğü, milletin birliği, dirliği için bu sistem bir umuttur. Hatta, çözümdür.

     Özellikle terör konusunda olumlu etkisi büyük olacaktır. Bu önemlidir, Terör deyince de sadece silahlı / silahsız terör değil, ekonomik terör, kültürel terör…vb. hepsini de kapsar.

 

     Bu yeni sistem içinde demokrasi yok diye bağıranlar da biliyor ki, demokrasi, toplum bilinçlenmesiyle ilgili bir durum olup, toplumun  gelişmesiyle orantılıdır. Ve toplumsal olarak bilinçlendiğimiz dönemler arasında en fazla AK Parti hükümet dönemlerini görüyoruz. Bu kadar toplumsal çalkantı genel de bilinç sıçramasına bile neden olmuştur!

 

       Bu arada şunu da söylemeden geçemeyeceğim.  Ülkemiz sömürge ülkeleri tarafından içerideki işbirlikçileri aracılığıyla dinsel bölücü ve etnik ırkçılar tarafından kuşatılmışlığı hergeçen gün iyice ortaya çıkıyor.

   Kimileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden T.C. devletine yürüyor, Kimileri MHP Lideri Devlet Bahçeli üzerinden yürüyor. Oysaki yapılan olumlu/olumsuz kamusal hizmetlerine, her 3 ayda bir planlanan bakanlık çalışmalarına bakmaları, bu planlamalardan hangilerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini sormaları lazım. Aynı şekilde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Diğer partilerin genel başkanları üzerinden de başka yönlere yürüyenler var. Tartışmalar kişiler üzerinden değilde, yapılan çalışmalar üzerinden olması gerekiyor. Onun içinde kişiler üzerinden yürüyenler her daim soru işaretli olmuştur!

 

   Demokrasi için hepimiz varız. Durmadan anayasa, yasa, mevzuat değişiyor ancak insanlar değişmiyor. O zaman insanların düşüncelerini değiştirmenin/bilinç tohumları ekmenin yoluna bakmak lazım.

Yani, ne kadar toplumsal bilinç, o kadar demokrasi…demek te yanlış olmaz.

Ve Hükümetlerin  vatandaşı için, Devletin de Milleti için var olduğunu bileceğiz…

 

GÖLBAŞI'NDA HAİN FETÖ KONUSUNDA İZ BIRAKACAK HİÇ ÇALIŞMA YAPILMADI

 

    15 Temmuz gecesi hain FETÖ darbecileri tarafından ilçeler arasında en çok şehit verdiğimiz, en çok bombalanan kamu kurumlarının var olduğu Gölbaşı'nda yerel yöneticilerin FETÖ hainliği konusunda iz bırakan bir çalışmaları olmadı. 

     Bu bir hükümet politikası değil, bu bir devlet hükmü olmasına rağmen ilçemizde terör örgütü FETÖ hainliğinin halkımız üzerinde bir izini bırakacak bir çalışması ne var diye bakıyorum, malesef yok!  15 Temmuz Demokrasi Günlerinde bile etkili bir eyle/çalışma yok! Tüm halka malolacak bir eylem/söylem niye yok! Neden olmadı! Neden beceremedik! Kapalı kapılar ardında, küçük salonlarda böyle büyük bir hainliğin hatırlatılması ya da halkımızın gözünden ırak olan TEK yolu üzerine önceden yapılan Gölbaşı Şelalesi nin adını değiştirerek Şehitler Anıtı diye basit bir çalışma yapılması yeterli değil...

      FETÖ Terör Örgütü tipi yapılanan ve yapılanması muhtemel olan diğer oluşumlara model olacak olan bu çalışmalarda neden etkili olamıyoruz? Bu konuyu irdelemek lazım!

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

5 Eylül 2019

Kaynak: Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Gölbaşı, tarihinin, en, büyük, yatırımlarını, alıyor, ancak....,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Çok Bulutlu
Güncelleme: 27.02.2020
Bugün
- 13°
Cuma
- 11°
Cumartesi
-
Ankara

Güncelleme: 27.02.2020
İmsak
05:56
Sabah
07:19
Öğle
13:06
İkindi
16:12
Akşam
18:44
Yatsı
20:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
46
0
3
7
13
23
2
Trabzonspor
45
0
3
6
13
22
3
Galatasaray
45
0
4
6
13
23
4
Sivasspor
45
0
4
6
13
23
5
Alanyaspor
39
0
6
6
11
23
6
Fenerbahçe
38
0
7
5
11
23
7
Beşiktaş
37
0
8
4
11
23
8
Göztepe
34
0
6
7
9
22
9
Gaziantep FK
31
0
8
7
8
23
10
Gençlerbirliği
27
0
10
6
7
23
11
Antalyaspor
25
0
10
7
6
23
12
Yeni Malatyaspor
24
0
10
6
6
22
13
Denizlispor
24
0
11
6
6
23
14
Çaykur Rizespor
24
0
12
3
7
22
15
Konyaspor
21
0
10
9
4
23
16
MKE Ankaragücü
20
0
11
8
4
23
17
Kasımpaşa
19
0
14
4
5
23
18
Kayserispor
16
0
13
7
3
23
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı