301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 11:24
 
Gölbaşı projeleri bazen insanın başını yakıyor!
Gölbaşı'nda yerel basın bağımsız olarak biraz daha güçlenmeli, saha da mesleğini yaparken heyecan duyan insanlara ihtiyaç var. Bizim gibi heyecanını kaybetmişler artık masa başında olup, geriden izliyoruz. İlçemizde belediye başkanları bazen o kadar yanlış yapıyor ki, ekibinden birileri çıkıpta demiyor ki, "Başkanım böyle konuşmanız yanlış, bu proje yanlış." demiyor...Ya siyasetçiler, onlar hiç demiyor!
Bayram Türkmez Haberi


          Gölbaşı'nda saha da gazeteci eksikliği var. Ben de dahil olmak üzere ilçemizde yerel gazetecilerin çoğu masa başında üretiyor. Saha da gazeteci var mı? diye bakıyorum ancak etkili olanı yok. Bunu internet gazetelerine bakarak herkes söyleyebilir. Çünkü,   özel üretim haber yok denecek kadar az.  Ya belediye basın bürosundan gelen haberler, ya da başka kurumlardan gönderilen haberler var. Acaba bu durum sosyal medyanın etkisinden mi! diye de düşündüğüm oluyor ancak çok fazla etkilemiyor. 

 

   Saha da yerel gazeteci kalmadığının işaretimi olarak alalım yoksa saha da yerel gazeteciler var da kendine özgü haberler üretemiyor mu! diye alalım ben de bilmiyorum çünkü son 1-2 aydır saha ile bende kopuğum.  Bu durum öyle de böyle de yerel basın açısından bir sıkıntı, aslında Gölbaşı açısından bir iletişim sorunudur.

 

     Bizler sahadayken,  ilçe de girmedik kamu kurumu, ziyaret etmedik makam bırakmazdık. Etkili yetkili kim var ise hem  ziyaret eder hem sohbet eder hem de bilgi almaya çalışırdık.  Cumhuriyet Savcılığı, Kaymakamlık, Belediye yöneticileri, Parti teşkilat yöneticileri vs vs...Vatandaşlar, haber kaynaklarımız...  İlçemize kamu görevi adına gelen giden idarecileri de takip ederdik. Şimdi, kim gelmiş, kim gitmiş kimsenin umurunda değil! Hele ki, bilgi kaynaklarımızdan olan Jandarma ve Emniyet idarecilerini daha yakın takibe alırdık. Tabi, son birkaç yıla kadar kolay kolay ne jandarma ne de emniyet yöneticileri değişiyordu. Son yıllarda değişim hızına bizde yetişemiyoruz!  Kim geliyor, kim gidiyor  kimse takip etmiyor artık. 

    Ancak, gelen de kalırdı 3-5 yıl,  hain fetö operasyonundan sonra henüz atamalarda normalleşmedi sanırım. Gelen yılını doldurmadan gidiyor, yenisi geliyor o da gidiyor…bunun oluşturduğu bir etki var.

 

    Hadi diyelim ki, bir süre  asayiş haberleri almayalım, yapmayalım, vatandaşı bilgilendirmeyelim…Ancak,  gazeteci olarak  bilgilendirmek zorunda olduğumuz  toplumsal konular var. İlçenin geleceğini etkileyen, ilçenin her türlü akışında yenilik getirecek, yeni bir şey katacak ne varsa hepsinin haber değerinin yanısıra bilgi alma/verme zorunluluğu da var. Bu durum sadece gazetecinin sorumluluğu değil, ilgili ve yetkililerinde sorumluluğudur. Ancak, gazeteci işi çabuklaştırır ve ilgili, yetkilisine sorar bilgisini alır kamuoyuna duyurur. Gazetecinin soramadığı ya da takip edemediği toplumsal konularda ilgili ve yetkilinin sorumluluğunda olup kamuoyunu bilgilendirmek kendisine düşer. Ancak, ilgili ve yetkilinin gerek basın temsilcileri, gerek sözcüleri var ise de ilgili ve yetkili adına konuyu onlar takip eder ve gereğini yapar.  Gereğini yapmazlarsa orada bir arıza var diye yorumlayabiliriz! Bu kural hiç değişmez…

 

    ///                                     ///                                      ///

 

   Bir şeyi var yaparken, bir şeyi yok etmeyi marifet sayıp başarılı olduğunu sananların sürdürülebilir yaşamdan haberleri yoktur. Çünkü onlar toplumun, yaşadığı şehrin geleceğini değil, kendi geleceklerini düşünürler.  Sürdürülebilir yaşam! Nedir? desen zaten birçok yerel siyasetçinin bilgisi olmadığını da görmek mümkün.  Aslında bu da bir farkındalık olayı olup, bizler bile zaman içinde yaşayarak öğreniyoruz.

     Ancak, Sürdürebilir yaşam felsefesini de bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerekir.  Bununla ilgili gerek ülkemiz de, gerekse ilçemizde de birçok proje uygulandı. Bunlardan birisi de Yerel Gündem 21 isimli projeydi. Gölbaşı Belediyesi Eski Başkanı Erdal Eren döneminde,  bu proje ilçemizde uygulandı ancak o dönem deki meclis üyelerinin duyarsızlığı yüzünden siyasete kurban gitti. Hatta, o dönem Meclis Üyesi olan bu projenin başındaki insan Zerrin Alataş Yener’in projeyi iyi yönetemediği, siyasiler tarafından rantabıl bakıldığı yönünde yazılar yazınca beni şikayet edip dava açmış. Ancak, dava benim lehime sonuçlanmıştı.

 

   Ya da son dönemde gündeme gelen, Gölbaşı Belediyesi’nin projeleri arasında bulunan, Gölbaşı Kaymakamlığı sık sık toplantılar yapılan Geri Dönüşüm Projeleri de sürdürülebilir yaşamın bir parçasıdır. Ya da yenilebilir enerji kullanımı da bunun bir parçasıdır.

 

   Sürdürülebilir yaşam,  Tüm doğal kaynakların verimli, enerji kaynaklarının düzenli kullanılmasının yanısıra  bu kaynakları kullanırken tüm canlıların zarar görmeyecek şekilde ortak yaşam alanında buluşturulmasıdır.

 

    Gölbaşı’na “Doğal Yaşam Alanı” diyoruz. Çünkü doğal kaynaklarımız henüz fazla,  topraklarımızın çoğu, Merkez hariç betonlaşmadı, Doğa markalarımız olarak göllerimiz, çiçeğimiz var. Doğal alanlarımız yani dere, tepe, yayla, yeşil alanlarımız…bol. Havamız kirli değil, şebeke harici su kaynaklarımız var, Eymir Gölü etrafında esas adı Atatürk Ormanı olan ormanımız var, dinlence mekanları olarak yine yapay / doğal parklarımız var…Doğa sporları alanlarımız var…vs.vs

 

   Bir eksiğimiz şehrimizin hikayelerini anlatamıyoruz, toparlayamıyoruz, hikayesi olan bazı alanları da yok ediyoruz, var olanları da ortaya çıkaramıyoruz…Bununla ilgili insan kaynaklı ciddi bir sıkıntı var.

 

   Yani, Gölbaşı bu düzenini siyasilerin yanlış kararlarına rağmen koruyabilirse önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde bırakın Ankara’yı, Türkiye’nin de gözdesi olabilir.

 

   GÖL-DER projesi ve söylemiydi. “Doğal yaşam, Doğru Yaşam” diye 10 bin meşe palamudu tüplemiştik. O dönem GÖL-DER Başkanı İsa Ömercan ve yönetim olarak bizler, Rahmetli sanatçımız o dönemin TEMA Gölbaşı Temsilcisi M.Halis Bozkurt ve Gölbaşı Belediyesi Başkanı Yakup Odabaşı döneminde ortak çalışma yapmıştık. Belediye serasında sanırım 1 ay sürmüştü ve birçok okul öğrencilerinin yanısıra ilçemizdeki siyasiler de katılmıştı. 10 bin meşe palamudu tüplemiştik. Sonra bunları belediye park ve bahçeler müdürlüğüne teslim ettik. Meşe fidanları topraktan tek tek fışkırmaya başladığında çok sevinmiştik ancak aradan 2-3 ay sonra da üzülmüştük. O dönemin park ve bahçeler müdürlük yetkililerinin sulamadığı ihmalleri yüzünden 10 bin meşe fidanının hemen hemen hepsini kurumuştu. (Müdürler karışmasın diye not Müdür Hakan Göçer değildi.) Elimizde 200-300 adet kalmıştı onu da gidip Oyaca başta olmak üzere sanırım birde Bayrak’ta okul bahçelerine öğrencilerle birlikte dikmiştik.  

 

       Birilerimiz yapıyor, birilerimizin görevini tam yapamadığı için/Umursamadığı için ve sonucunda sürdürülebilir yaşama ruhen inanmadığı için farkında olmadan! bozuyordu.

 

   Böyle şeylerle karşılaştık. İlçemiz doğal yaşam alanıydı ancak Belediye Eski Başkanlarından Abdulnasır Haşlak Gölbaşı spor sahalarının oraya sentetik bir çim saha yaptırdı. Ve Topluma her konuşma yaparken “Sentetik çim saha yaptık” diye de övünürdü.  Ben de kendi kendime derdim ki, “Bu başkana düşmanlık yapmak isteyenler oturup gülüyordur heralde, kimse bunu uyarmıyor mu, ekibi ne yapıyor!” derdim kendi kendime, hatta böyle uyarıcı şekilde de yazardım ancak bizi kimse dikkate almazdı.

 

   Ya da yine Belediye Eski Başkanlarından Erdal Eren döneminde ilçe merkezindeki binalara Ö.Ç.K.K. dan kat izni verilmiyordu. 3. kattı ve çok kat almak için başta muhtarlar, siyasiler baskı yapıyordu. Dönemin Belediye Başkanı Erdal Eren Ö.Ç.K.K. 1 kat inşaata ilave yapabilirsiniz diye izin verdiğinde, bir konuyu başarmış düşüncesiyle toplum önünde bununla övünüyor, "sizlere... şu kadar para kazandırdım" diye daire fiyatlarından bahsediyordu. Şimdi bunlar konuşulsa çok garip bir durum alır. Çünkü, artık merkezde nefes alacak yer yok, her yer beton yığını, otopark sorunu var, trafik keşmekeş haftasonları vs.vs...Erdal Eren bey bugün ki Dr.Şerafettin Tombuloğlu'nun yıkılacağı halini düşünseydi imar planı yaptırırken kamu alanlarını bol bol koydurmazmıydı!

 

      Aynı durumu Belediye Başkanı Fatih Duruay döneminde yaşadık. Güncel proje içinde olan Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi’nin de bulunduğu, Mogan Gölü kıyısına sıfır yapılacak Cami ile birlikte ortaya çıkacak bir meydanın Konya Yoluna bağlanması projesinde…

 

   Bir şeyi yaparken, birşeyi yıktığını! Kimse söylemiyor mu! deyip, yazardım. Bu proje gündeme geldiğinde de birkaç defa yazdık ancak muhalefet siyasileri, STK temsilcileri de başta olmak üzere hiç kimseden ses çıkmadı. Sen, bir şehrin hafızasını siliyorsun, yok ediyorsun sonra yerine meydan yaptım diye övünüyorsun…Nasıl anlatacaksın bunu bu topluma, o okuldan mezun olan onbinlerce insana…Anlatamazsın. Dün bir arkadaş Mogan Gölü kıyısındaki karabatak kuşlarını videoya alıp paylaşmış ve “kuşlar artık evcilleşti, kıyıya çıkıyor” diyor. Evet, yüzlerce karabatak ve ötesinde balıkçıllar…Burası şu haliyle doğal biryaşam alanı…

    Bu proje ile buraya bir Cami yapılması da gündemdeydi. Halen gündemde mi bilmiyorum kimse açıklama yapmıyor, ancak mutlaka yapılacaktır. Buraya yapılacak bir inşaat düşünün ve sonucunda bir yapı. Bu kuşları bir daha böyle görmek mümkün olmayacaktır. Ondan sonra da artık projeyi yapanlar anlatsın bu doğal yaşamı nasıl mahvettilerini, zira 150 mt öte de cami varken, neden ihtiyaç duyulduğunu!

 

    Bugün de böyle dertleştik sevgili okurlarım, sağlıcakla kalın

 

Selam ve saygılarımla

Bayram Türkmez

26 Şubat 2020

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Gölbaşı, projeleri, bazen, insanın, başını, yakıyor!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 29.03.2020
Bugün
-
Pazartesi
- 12°
Salı
- 14°
Ankara

Güncelleme: 28.03.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı