301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Temmuz 2018 - Pazartesi 23:17
 
Gölbaşı'nın sorunları var ancak çözümleri de var!
Gölbaşı'nda Başkan Fatih Duruay döneminde büyük sorunlar çözülüyor. Büyük projeler gerçekleşiyor bunlar tesadüf olabilir mi!...İlçemizin birde sivrisinek-karasinek sorunu çıktı, bayağı şikayet geliyor...Yerel seçimlerde adaylara belli kriterler getirilmesi gerekiyor ki sorunlarla birebir ilgilensinler...
Bayram Türkmez Haberi


BELEDİYELER DE YENİDEN YAPILANMALI… YEREL SİYASETTE…

 

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde,  Hükümet Sistemi nasıl yeniden yapılandı ise, Belediyelerde de yeniden yapılanma mutlak olmalı ki başarıya ulaşsın.

 

     Öncelikle, siyasi parti ve seçim kanunlarında basit ancak etkili değişimler yapılabilmelidir. Hele ki, yerel seçim döneminde Başkan adayı ve Meclis Üyesi Adayları o yerleşim alanının sorunlarına, özelliklerine göre seçilmesi sağlanmalıdır. Bu basit düzenleme yapılsa bile birçok şey değişecektir.

 

   Buna örnek verirsek,  İlçemizin değerleri olarak Göllerimiz, Andezit Taşımız, Sevgi Çiçeğimiz var…İlçemizin sorunları olarak,  altyapı, üstyapı, şehirleşme, çevre sorunları, eğitim sorunları, sağlık sorunları, Tarih, Turizm, kültürel sorunlar, spor, bilim, teknik vs. vs. gibi sorunlar var diyelim.

 

    Bu sorunlara göre  aday olacakların meslek gurubunda belirlenmeleri lazım.  Göllerimizle ilgili bir Göl Bilimci ya da ilgili uzman, Sevgi Çiçeği ile ilgili ziraatçı ya da botanikçi eğitimini alan yokise bu işe gönül vermiş uzmanı,   Andezit taşıyla ilgili Madenci ya da uzmanı ve kentin diğer sorunları ile de ilgili olan meslek guruplarından öncelikle meclis üyesi adayları belirlenmesi lazım.

 

   Yani, ilk kriter bu olmalı. Bunu yasal hale getirmeden de olmaz, Kaymakamlıklar tarafından seçim kurullarına bildirilecek olan “İlçenin şu alanlarda sorunu/değerleri var, bu alanlarda mesleğin uzmanlarına ihtiyaç var. Bu meslek guruplarından meclis üyesi adaylarının olması gerekmektedir.” diye bir kriter olmalı. İhtiyaca göre siyasetçi belirlenmelidir. O zaman çok şeylerin değişeceğine inanıyorum. Diğer taraftan son 30 yıldan beri Gölbaşı Belediyesi nde seçilen meclis üyelerine bakın  çoğu emlak işleriyle meşgul olmuş, geri kalanı da aktif siyasetinin etkisiyle gündem de kalabilmiştir. Bu kadar yıl içerisinde ilçemize iz bırakan kaç meclis üyesi var, birkaç tane sayabilirmisiniz? Desem çok zor. Seçileceklere, belli kriterlerin getirilmesi hem ilçemizde, hem ülkemizde çok şeyi değiştirecektir.

 

///                           ///                           ///

 

        Gölbaşının Sesi olan sosyal medyamızda bir soru sordum. “İlçemizde sivri ve kara sineklerden sorun yaşayan mahallemiz var mı? Biliyormusunuz! …

 

      Ben, aslında sık sık şikayet konusu olan Oyaca’lılardan yoğun bir şikayet bekliyordum ancak Oyacalıların yanısıra hemen hemen her mahalle den ve yerleşim alanından şikayetler alt alt gelmeye başladı. Demek ki, ilçemizde bir sivri ve kara sinek sorunu var.  Yani,  rahatsız edecek şekilde fazla var.

 

     Bunun nedeni nedir? İlaçlama öncelikle Büyükşehir Belediyesi nin görevidir. Gölbaşı Belediyesi de ilaçlıyor ancak Büyükşehir Belediyesi bunun sorumlusu. Gölbaşı Belediyesi de koordinatörlük anlamında sorumlu olup, belediye sağlık işleri ve veteriner müdürlüğü ekipleri bu işlerin takipçisi olmak zorundadır.

 

     Vatandaş olarak bilgiler ve şikayetler Gölbaşı Belediyesi ne gelir, yetkililerden istenir. Genel bir açıklama olarak, “larva döneminde ilaçlıyoruz, bataklık alanları vb. yerleri de takip ediyoruz.” Ancak bu yeterli olmadığı ortada, bir sıkıntı var, hem de ciddi bir sıkıntı olmuş ki şikayetçi olmayan yok.

 

    Bu ciddi sıkıntı ile ilgili Belediye Sağlık ve Veteriner müdürlüğü ortak bir servis oluşturup, “sineklerle mücadele masası” oluşturmalı.  Gölbaşı’nın gölleri var, göletleri de var. Sulak alanlar fazla sivrisineklerin olması doğal,  kırsal kesimlerde onlarca tavuk çiftlikleri var, hayvancılık yapanlar yasak olmasına rağmen mahalle merkezlerinde yapıyor,  üstelik tarlalara yanmamış taze hayvan gübresi atıyorlar ve Mogan Gölü nde sular iyice çekilince yosunlar ortaya çıktı ve kıyılarda bataklıklarda oluşmaya başladı,  ayrıca başka  bataklık alanlar, dereler… larva döneminde ilaçlanmayınca bu tür sinek istilası yaşanıyor.   Bu bir sorun, bu sorunla ilgili  belediye de hangi meclis üyesi bir rapor hazırlamış, başkanına bildirmiş, ya da müdürler bu konu da hangi yazılı çalışmaları yaparak önlem alınmasını istemiştir? Bunları bilen yok, genelde ortada bişey olmadığından sanırım.

 

    Şu anda, Büyükşehir Belediyesinde o kadar hemşehri daire başkanlarımız var, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Tuna ilçemizde ikamet ediyor, fahri hemşehrimiz ve de zaten görevleri,  kesinlikle böyle bir soruna da duyarsız kalmayacaklardır ancak buraları hareket geçirmek için birilerinin bişey yapması lazım. 

Bu işi bizim gazetemiz takip edecek, çözecek hali yok ya! Gerekiyorsa, harekete geçirmesini de biliriz ancak öncelikle yetkili ve ilgililerin bakışları ve duruşları önemlidir. Biz söylüyoruz, gösteriyoruz işte sorun bu diye.

 

Bir dönem Gölbaşı’nda yine o kadar sivrisinek fazlaydı ki, Hacettepe Üniversitesi ilgili fakültesi bu konu da bir araştırma yapıp “Gölbaşı’nın Sivrisinekleri” diye bir kitap hazırladı. Bu araştırma sonucunda sistemli şekilde mücadele edildi ve nerdeyse sineğin kökü kuruyacaktı. 

 

    Bu konu ilçenin genelinin sorunu olup, sinek üretim merkezlerinin bir an önce bertaraf edilmesi gerekiyor.

 

///                                                    ///                                                   ///

 

     Gölbaşı’nın atıl bulunan yaklaşık 1000 dönümlük yeşil alanı olan 4 parsele (Mezarlık altı, sanayi sitesi yanı) Millet Bahçesi yapılacak.  Bu 4 parselle ilgili Büyükşehir Belediyesi, dönemin Özel Çevre Koruma, Kurum Başkanlığı neler yapmadı ki! Projeler mi üretmediler, proje yarışmaları mı yapmadılar! İlçe Meclisinden Büyükşehir Belediyesi ne yer mi tahsis edilme di!, Taşçılar kaçak olarak mı çalışmadı! Yok edilen tuğla ve desti ocaklarını söylemiyorum bile…Bu 4 parselde herkesin gözü vardı, hatta 5 yıl önce buraya bir hastane yapılması bile gündeme gelmiş, Bakan bile yerinde incelemelerde bulunmuştu. Hatta,  birkaç ay öncesine kadar mera alanı olarak bile ilan edilmişti. Bu 4 parsel olan yeşil alan herkesten çok çekti. Bu keşmekeşlik sonucunda hep atıl durumda kalmıştı. Şimdi yeni bir umut doğdu, bu bölgeye Millet Bahçesi yapılacak.

 

   Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Belediye Başkanı Fatih Duruay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileri, millet bahçesinin yapılacağı bölgeyi de gezdi.

 

     Bu proje Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projesi olduğu için uygulanacaktır. Bu proje artık son nokta. Mogan Gölü temizlenmesi olayı da aynı böyle olmuştu. 30 yıl herkes uğraştı, söz verdi, çaba sarfetti ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilçemize gelip halka hitaben yaptığı konuşmada söz verince bu göl temizleme projesine başlanıldı. Onun için bu millet bahçesi projesi de gerçekleşecektir. O bölgenin çehresinin değişeceğini düşünüyorum.

 

      Gölbaşı’na güzel şeyler yapılıyor. Büyük projeler, büyük sorunlar çözüme ulaştırılıyor. Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın döneminde bunların gerçekleşmesi sizce tesadüf olabilir mi! Yoksa, başkan Duruay’ın çabalarının bir sonucu mu!

 

     Bunu da gelecek yazımızda, yorumlarınızla birlikte yazalım…

 

Selam ve Sevgilerimle

Bayram Türkmez

30 Temmuz 2018

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Gölbaşı'nın, sorunları, var, ancak, çözümleri, de, var!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Sisli
Güncelleme: 08.12.2019
Bugün
-2° -
Pazartesi
-
Salı
-
Ankara

Güncelleme: 07.12.2019
İmsak
06:19
Sabah
07:49
Öğle
12:45
İkindi
15:09
Akşam
17:30
Yatsı
18:55
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
30
0
2
3
9
14
2
Fenerbahçe
25
0
3
4
7
14
3
İstanbul Başakşehir
25
0
2
4
7
13
4
Beşiktaş
24
0
3
3
7
13
5
Galatasaray
23
0
3
5
6
14
6
Trabzonspor
23
0
2
5
6
13
7
Alanyaspor
22
0
4
4
6
14
8
Yeni Malatyaspor
20
0
4
5
5
14
9
Göztepe
20
0
4
5
5
14
10
Çaykur Rizespor
17
0
6
2
5
13
11
Gaziantep FK
17
0
5
5
4
14
12
Denizlispor
17
0
6
2
5
13
13
Gençlerbirliği
14
0
6
5
3
14
14
Konyaspor
14
0
6
5
3
14
15
Kasımpaşa
12
0
7
3
3
13
16
Antalyaspor
12
0
7
3
3
13
17
MKE Ankaragücü
9
0
9
3
2
14
18
Kayserispor
7
0
8
4
1
13
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı