301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Ekim 2017 - Pazar 19:23
 
Gölbaşı'ndan kaymakamlar neden çok değişti!
Bayram Türkmez Haberi


Nerede kalmıştık!

 

   Gölbaşı,  son 4 yılda 4 kaymakamla tanıştı.

 

   Gölbaşı ilçe tarihinde de böyle bir durum hiç yaşanmadığı gibi, Türkiye genelinde de yok denecek bir durumdur bu… Her kaymakam geldiğinde ortalama 5 yıl görev yapıyordu.

 

   Ancak, ne oldu da böyle oldu tam çözülmüş değil!  Atamalar  ne kadar da siyasilerin etkisine bağlansa da çok farklı  işaretleri biraraya getirince nedenler de artıyor.

 

  2013-2014 yılında ilçemizde kaymakamlık görevi yapan Şevket Cinbir'in 1 yıl görev yaptıktan sonra  bir gece de tayin olduğunu öğrendik. Ne oldu da böyle oldu, kimse bir anlam veremedi. Çalışkanlığı ile göze çarpan iyi bir Devlet aynı zamanda Halk adamı olan Şevket Cinbir’in talihsizliği ilk zamanlarda kendini belli etti.

Zira, üreten ve daha akılcı hareket eden bir kaymakamdı.

 

   Mesela, okul sınıflarında öğrencilerin kullandığı akıllı tahtalar için, insan düşüncesi olmadan akıllı tahtaların bir işe yaramayacağını anlatırken, kimileri bunu  fitneliğe çekerek o dönem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  sık sık sınıflardaki  “Akıllı Tahta” söylemine ters söylem gibi aksettirmeye çalıştılar.

 

  Yine,  Türk Bayrağı kanun ve yönetmeliği için uyulması gereken kuralları başta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere tüm birimlere yazılı hatırlatan Kaymakam Şevket Cinbir’in bu isteği de, birileri tarafından spekülasyon haline getirilmiş ve Kaymakam Cinbir  sanki Türk Bayrağı’nın her tarafta asılmasına karşıymış gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı.

 

   Kaymakam Cinbir’in  eğitim öğretime verdiği önem öğrencilere cep telefon numaralarını dağıtmasıyla  görülüyordu.   O dönem ki İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı’nın bazı talimatlarına uymadığını görmüş,  personel atamasından,  ihaleye torpil karıştırdığına kadar bazı girişimlerin  yapıldığını tespit etmiştir.  Bu konu siyasetçilerinde ilgisini çekmiştir.

 

   Birçok konu var ancak ben,  güzel çalışmalarını, olumsuzluğa dönüştürerek kendilerine  çıkar sağlamak istenilen olayları anlatmak istiyorum. 

 

  Mesela, son olarak Mogan Gölü kıyısında belli bir saatten sonra havai fişek atışlarını yasaklaması,  havai fişek atanların ve yüksek sesle müzik yapanların yönetmeliklere uyması konusunda ciddi çalışmalar yaptırarak, tüm işletmelere tebligat yaptırdı, hatta bazılarına da ceza kesildi.  Bu durum bazı düğün salon işletme sahiplerini kızdırdığı gibi,    Bu ceza yazma ve tutanak imzalatan bazı polis ve amirlerin de kaymakam Şevket Cinbir’in ciddi görev anlayışından duydukları rahatsızlığın acısını çıkarmak için girişimlerde bulunduğu da öne sürülmüştü. 

   O gün tutanak ve ceza yazan polis ve amirlerinin çoğunun sonradan fetö terör örgütü üyeliğinden görevlerinden alındığı da öne sürüldü.

 

   Ancak yukarıda yazılan durumlar Kaymakam Şevket Cinbir’in atamasının bir gerekçesi olur mu bilemiyorum ancak olayı siyasete bağlayanlar çok oldu.  Ben den başka Çoğu kişi AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan’ı işaret ediyordu ancak  bu olay Osman Karaaslan’ın boyunu aşan bir olaydı bana göre. İlçe Başkanı Osman Karaaslan diğer konularda olduğu gibi bu konu da da sessizliğini bozmadı.  Ne olmuştu da Kaymakamın tayini bir gece de Silifke’ye çıkmıştı.  Bu sorunu cevabı Gölbaşı’nda yoktu.

 

  Ve ben bu tür atamaları geçmişteki atamaların ortak yönleri olan “makamında ya da yönetim binasında tadilat yapan, yeni bina yapan” idarecilerin hemen hemen hepsinin iş bittiğinde tayini çıktığını örneklerle vererek  biraz renklendirmeye çalışmıştım. Zira,  Kaymakam Şevket Cinbir’de aynı şekilde Kaymakamlık binasınının tüm katlarında inşaat çalışmaları başlatmış, içeride ve dışarıda tadilat işleri yaptırarak  kaymakamlığa yeni bir çehre kazandırmıştı…

 

http://golbasigazetesi.com/haber.php?hid=6380  bu linkte daha geniş bir anlatım bulabilirsiniz…

 

      Kaymakam Şevket Cinbir gidince yerine Kaymakam Şahin Aslan göreve geldi. 2014 yılında göreve başlayan Kaymakam Şahin Aslan 2 yıl görev yaptıktan sonra tayin edildi. 

 

   Bu durum da Gölbaşılıların alışık olduğu bir durum değildi.

 

Kaymakam Şahin Aslan Gölbaşı’na yabancı değildi. TOKİ Eymir Konutlarında zaten bir evi vardı ancak kendisi ikamet etmiyordu. Tayiniyle birlikte Vali Konagına taşındı.  Dönemin İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı ile o da anlaşamadı.  Müdür Hayrettin Balcı, Kaymakamlık makamını aşarak Belediye yetkilileriyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına ortak projeler yapıyor, kaymakamlık makamı yok sayılıyordu!

 

   Bu durum en son olarak  Belediyenin Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde öğrencilere “Ertuğrul 1890” filminin gösterimi sırasında krizle patlak verdi.  Kaymakam Şahin Aslan ders saatinde öğrencilerin film izlemesinin derslerini aksatacağını, ders saati dışında izleyebileceklerini söyler iken,  dönemin İlçe Milli Eğitim Müdürü Balcı’nın yaptığı programla da çelişti.

 

   Ve Belediye Başkanı Fatih Duruay bu konu da eleştiri yaptı.  Kimileri, AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan ile Kaymakamın arasının iyi olduğunu, kimileri de Belediye Başkanı Fatih Duruay ile aralarının iyi olmadığını dillendirdi.  

   Bazı yerel gazeteler de Kaymakam Şahin Aslan’a soğuk durdu. 

 

    2 yıl görev yaptıktan sonra tayini çıktı. Tayinini ne kadar da bekliyordum diye açıklasa da, beklemediği belliydi. Ancak,  şok yaşamadı. Ataması siyasi olarak yorumlandı.

 

   2016 yılında tayin olan Kaymakam  Şahin Aslan’ın yerine  Kaymakam Şenol Esmer atandı. Gölbaşı Kaymakamı olan Şenol Esmer’de hareketli olduğu gibi memurlarını disiplin altında tutan devlet ve halk adamı olarak tanındı.

 

   Kendine göre ilkeleri ve yönetimi vardı. Saman alevi gibi çabuk parlayan ve sönen heyecanının temelinde iyi bir hizmet verme aşkı vardı.

   Ancak ne olduysa 1 yıl ilçemizde kalabildi.  Neden tayin oldu halen bu sorunun cevabı yok.

 

   Tüm bunlara kılıf olarak gündeme gelen şu konuyu burada açıklığa kavuşturmak gerekiyor.

   Gölbaşı’nda bazı parti içi ve dışı rant çevresi AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan ile Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın arasını bozmak için hayli çaba sarfettiği ortada olup,  bozuk olmasa bile böyle bir algı oluşturdular.  Bu algıyı iyi kullanan bu rant çevreleri atamaları ikisinin çekişmesi sonucu olarak yansıtıp birini suçlu gibi göstermeye çalıştılar.

Kimbilir, belki de hedef şaşırtıyorlardı!

 

 Ancak,  kaymakam atamaları siyasi olacaksa kesinlikle Gölbaşı dışındaki siyasilerin girişimi olmadan mümkün olmazdı.

 

     Zira, beklenmedik bir anda Gaziantep Vali Yardımcısı olarak tayini  çıkan Kaymakam Şenol Esmer’in de şaşırdığı ortadaydı.  Bizlerde şaşırdık ancak yapılacak bişey de yoktu.

 

   Ne olmuştu da birden bire tayin edilmişti. Personeli üzerinde ciddi görev bekleyen ve ona göre çalışma şartlarını oluşturan Şenol Esmer’in neden tayin olduğu konusunda ortak bir görüş kulaktan kulağa dolaşıyordu.

 

   İlk defa bir kaymakam atamasının yapıldığı siyasi olarak anlatılıyordu, bunu tescil etmek çok zor. Ancak,  birçok siyasi yöneticinin ve bürokratında söylemi bu yönde.  Olay şu;

 

AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı “Darüşşifa Eğitim Kurumunda, 17-22 Mart 2017 tarihleri arasında Çanakkale Destanı’nın 102. yıldönümü dolayısıyla ‘Çanakkale Savaşları Alanı Panoraması ve Şehitleri Anma’ programının tanıtımını yapıldı.  Bu programın açılışına Kaymakam Şenol Esmer ile birlikte bazı milletvekilleri, siyasiler ve okul yöneticileri ile vatandaşlarda katıldı.

 

   Açılış konuşmasını yapan Kaymakam Şenol Esmer kürsüden indiğinde oturduğu koltuğun boş olmadığını, bir kadının oturduğunu görür.  Kadının kim olduğunu bilmeyen Kaymakam Esmer, orada kaymakam olarak kendisinin oturduğunu belirtip, yan koltukta yer açılmasını isteyerek “yanyana oturalım.”der. 

  Ancak, bu durum orada bir tartışmayı da getirir ve netice de Kaymakam kendi koltuğuna oturur iken, sonradan törene katılan kadın ise yanına oturur…

  Orada, o programı organize edenlerin bir eksikliği olduğu da söylenebilir!

 

   Okul yöneticilerinin bu programa davet edipte "gelemeyeceğim" diyerek yer ayırt edilmediği ancak program başladıktan sonra gelen kadın AK Parti Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu’dur.  Kaymakam Şenol Esmer milletvekili Jülide Sarıeroğlu’nu tanıyamaz ve “Bu devleti temsilen kaymakam koltuğudur” diyerek koltuğuna oturtturmaz.  Orada, başka milletvekilleri de vardır.

   O gün yaşanan bu olay karşısında Kaymakam Şenol Esmer’in tayininin çıkması için şikayetler yapılmış ancak güçleri yetmemişti.

 

   Taki, Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olana kadar.

 

Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu’nun Bakan olmasıyla birlikte Kaymakam Esmer’in tayinin çıkması tesadüf mü yoksa ilgisi var mı? bunun cevabını bulmak güç…

 

   Ancak, Gölbaşı’nda siyasi parti yöneticilerinden Belediye yöneticilerine kadar hemen hemen herkesin konuştuğu budur.

 

    Ve bunu ayrıca şöyle destekliyorlar!

   Gölbaşı’na bir kadın kaymakamın atanması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun Gölbaşı teşkilatını ziyaret etmesi de bu atama nedeninin işareti olarak yorumlanıyor…

 

   Kaymakam Esmer'in çalışkanlığı ve de Gölbaşı'na hizmet etme çabası siyasiler arasında hiç görülmedi.

 
 

     Gelişmeler ve konuşmalar bu yönde olup, ben yine de olayı renklendirerek başka örneklerde vereyim.

 

    Kaymakam Şenol Esmer’de tayini çıkmadan 1 ay önce  Düğünlerde Silah Atma Yasağı  Kampanyası başlatmış,  Göl kıyısındaki işletmecilere de Havai Fişek atmalarının belirli saatlerde yapılacağı açıklanmıştı.

    Kaymakam Şevket Cinbir’de tayini çıkmadan 1-2 ay önce düğün salonları başta olmak üzere işletme sahiplerinin havai fişek atmalarının saat 22.00 den sonra yasaklamıştı. 

     Kaymakam Cinbir ile Kaymakam Esmer'in bir ortak yanı da "Milli duruşları" idi. (Bu konuları daha sonra ayrıntılı gündeme getireceğim)

 

   Ve Kaymakam Esmer,  diğer kaymakam ve birim yöneticileri gibi bina da  tadilat başlatmış,  Kaymakamlığın toplantı salonu başta olmak üzere bazı bölümlerinde yenileme çalışmaları yaptımıştı.

Yapmış olduğu o toplantı salonunda  hiç toplantı yapmak nasip olmadı kendisine bir eseri olarak kaldı.

 

     Ne diyelim, devlette devamlılık esastır…

    4. yılda 4ncü kaymakam Tülay Baydar Bilgihan ilçemizde göreve başladı.

     Hoş geldi, sefa geldi.

 

    Makamında pek oturmayan, halkın içinde ya da kurum ziyaretlerini sık yapan Kaymakam Bilgihan ilçemizin ilk kadın kaymakamı da oldu.  

 

      İlçemizdeki sık kaymakam atamaları kendisini ne kadar etkilemiştir bilemem ancak ziyaretçilerinden ve de ziyaret ettiklerinden aldığım mesajlar hem olumlu olup, kendisine başarılı çalışmalar diliyorum…

      Gölbaşı'ndan tayin olan kaymakamlarımıza da başarılarının devamını diler, ilçemize yapmış olduğu hizmetler için teşekkür ederiz...

 

Selam ve Saygılarımla

01.10.2017

Bayram Türkmez

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Gölbaşı'ndan, kaymakamlar, neden, çok, değişti!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
12° - 19°
Çarşamba
10° - 21°
Perşembe
11° - 23°
Ankara

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:23
Sabah
05:15
Öğle
12:51
İkindi
16:48
Akşam
20:18
Yatsı
22:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı