301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 23:17
 
Gölbaşı'nda 3-5 gönüllü onlarında heveslerini siz yok edin!
Eğitim yöneticileri metal yorgunluğu mu yaşıyor anlamadık gitti! Sanmıyorum hepsinin böyle olduğunu ancak gelince de hep bize mi denk geliyor! Komedi gibi diyalog süreci yaşadık...Bu arada İlçe Milli Eğitim Müdürü Balcı'ya da bir hoşgeldin diyelim...
Bayram Türkmez Haberi


BU YAZILANLAR GEÇEN HAFTA GERÇEK YAŞANANLARIN ANLATIMIDIR…

 

   Bir okul müdürü ile eğitim gönüllüleri arasında geçen diyaloğ;

 

-Çocuklara kitap getirelim,

   FETO terör örgütü kapsamında kitaplar arada çıkarsa, sıkıntı olur onun için biz bu kitap işine hiç girmeyelim.

 - İhtiyaç sahibi çocuklara giysi yardımı yapalım. Okulda en fazla ihtiyacı olanlar vardır.

Var 8-10 öğrencimiz olabilir ancak bu seferde diğer öğrenciler bize niye vermediler diye söyleniyor, en iyisi bu yardımı yapmayalım..

   -Etkinliğimizi hafta sonu okul bahçesinde yapalım Müdürüm…

   Hocam, geçen ay bir öğrenciye bahçe yanından geçen  bir araç çarptı, gerçi önemli bir şey yok ancak bu kaza yüzünden çok tedirginiz. Hafta sonu tatil biliyorsunuz, bir de hafta  sonu etkinliğini yaparız, bir kaza bela olur onun hesabını da zor veririz. Hafta sonu zaten öğretmenler de yok.

   -Bize aileler ve öğrenciler olsa yeter zaten…

Yok hocam hafta sonu tatil, olmaz.

  -Etkinliğimiz arasında Ebru Öğretilmesi de var, öğrenciler bire bir uygulayacak..

 Hocam,  geçen yılda bazı öğrencilere ebru ile ilgili çalışmaları gördüler.

    Neyise, sonunda okul müdürü ile etkinlik konusunda anlaşılıyor. Hafta içi derslerin aksamayacağı en uygun gün Çarşamba olarak konuşuluyor.

    Bu arada Müdür bey ,bu etkinlikler karşılığında bişey istenecek mi! diyor lafı oraya getiriyor. Bizler gönüllü olduğumuzu ve hiçbir karşılık ve ücret beklemeden bunları organize ettiğimizi belirtiyoruz..

     6 Haziran Çarşamba günü için tüm organizasyonlar yapılıyor.

Çocuklara Tiyatro, Halk Dansları gösterileri, Müzik Sunumu, El İzi Çalışması, BİLİM Sergisi, ve gösterisi, Sokak oyunları Yarışmaları, Ebru Sanatı gösterimi, Engelliler Korosu ayrıca Nuhun Ankara Makarna ile Sıcak Çikolata ikramı etkinlik kapsamında var.

Müdür Çarşamba dedi ya…

Dernek  yöneticileri 6 Haziran Çarşamba günü nü belirliyor ve Müdüre bildiriyor…

   Müdürün son sözü.

Hocam, yoğun yağmur yağdı afet oldu. Etkinliği yapmayalım.

  Ümit hoca’da ben Karagedik’te öğretmenlik yapıyorum deyip, etkinliğin önceliğini Karagedik Mahallesi’nde olmasını istiyor, hatta Müdür beyi ziyarette de yanımızda geliyor. Yukarıda ki diyaloğ o ziyaretimizde gündeme geldi.

   Hangi Müdürden mi bahsediyorum. Karagedik Enver Bektaş İlkokul Müdürü Harun Şanlı.  

Siz bakmayın okulun binasının üzerinde halen Enver Bektaş İlköğretim Okulu yazıyor. Yani, bu Şanlı müdür henüz ilkokul, ortaokul olduğunu bile ayırt edememiş.

 

GÖLBAŞI’NDA BİR AVUÇ SOSYAL İNSAN GÖNÜLLÜ EĞİTİM DESTEKÇİSİ ANCAK GEL Kİ EĞİTİM YÖNETİCİLERİNİN İLGİSİZLİĞİ, GÖNÜLLÜLERİN DE HEVESİNİ KIRIYOR…

 

   Ana Fikir Eğitim Derneği yöneticileri olarak  desteklediğimiz Birleblebişekeri Kreşi projesi olan “Kardeş Köy/Mahalle Projesi” kapsamında etkinlikler yapıyoruz. İlk etkinliğimizi Oyaca da yaptık. 2 gün programladık. Hem yetişkinlere, hem öğrencilere yönelik etkinlikler oldu. Tiyatro, Seminer, Sunum, hediyeler ve Ebru Sanatı Uygulaması, Engelliler Korosu…vs.

     Oyaca İlkokulu’nda yaptık. İlk gittiğimizde Oyaca Okul Müdürü bize “Ne güzel şeyler yapıyorsunuz, bunu hemen uygulayalım, sizleri tebrik ederim. Çok heyecanlandım..”gibi sözler söylemedi. Tabi, bizler yine de karamsar olmadık. Sonucunda Oyaca’da etkinlikleri yaptık. Burada yetişkinlere yönelik etkinliklerde katılım çok azdı. Sadece kadınlar ilgi göstermişti. Buna da şükür dedik.

   Sonucunda, okul müdürü bize heyecan katmadı ancak sonunda da iyi birşeyler yaptığımızı da gördü. Memnun oldu. Biz ilk etkinliğimizi yapmanın mutluluğunu yaşarken, okul yöneticilerinin de bizlere heyecan vermesini diliyorduk.

   Karagedik Enver Bektaş İlkokulu’na gittik,  randevulu gittiğimiz için Müdür beyle rahat görüştük. Giriş bölümünden itibaren yazmış olduğum diyaloğu yaşadık. Oyaca da o heyecanı hmemiştik ancak burada bırakın heyecanı “müdür bey sanki okulda etkinlik yapılmaması için gerekçeler sunuyor, bir takım mazaretler bildiriyor, yararlı yı-zararlı yı ayırt etmeden potansiyel olarak yok ediyor”

   Sonucunda dernek yöneticilerinin nezaketli konuşmaları karşısında müdür bey bırakın heyecan duymayı, bizlere bile hiç hssetirmiyor bunu..

   Tabi, ben bu arada patlıyorum. “Bakın müdür bey, işimizi, gücümüzü, zamanımızı bırakıp buralara geliyoruz. Eğitim gönüllüleri olarak bu kadar fedakarlık yapıyoruz, Eğitim-Ögretim sizin göreviniz. Bu da eğitim öğretimin bir parçasıdır.” diyerek sitem ettikten sonra müdür bey biraz oluruna gidiyor.

     İşte tüm bu gidip gelmeler, yazışmalar ve telefon görüşmelerinden sonra 6 Haziran Çarşamba günü Karagedik’te yapacağımız etkinlik müdürün kurbanı oluyor. Afet oldu, etkinliği iptal edelim.

“Devlette devamlılık esastır.” Sözüne ben de inanırım. Bizler orada çalgılı, çengili bir eğlence mi yapacağız ki o gün iptal…

    Bu ve benzeri kafalar var olduğu sürece inanın en çağdaş eğitim öğretim yönetmeliklerini, kanunlarını, yasalarını çıkarsanız da hiçbir işe yaramayacaktır. Öncelikle yöneticilerin düşüncelerini değiştirmek ya da düşüncesi değişik, görev aşkı olan, sosyal kimliği bulunan yöneticileri iş başına getirmek lazım.  

   Diğer yandan bu etkinliklerle ilgili Gölbaşı Kaymakamlığının onayı, Gölbaşı Belediyesi nin de destekleri var. Ancak, eğitimciler de bir çaba yok, adeta metal yorgunluğu yaşıyorlar!

 

HOŞGELDİN MÜDÜR HAYRETTİN BALCI BEY…

 

  Gölbaşı’nda ben kendimi bildim bilelim eğitim yöneticisi Hayrettin Balcı görevde. Taki Şahin Sevin İlköğretim Okulu nda müdür iken tanımıştım. Sonra başka yerlerde görevler, gitmeler, gelmeler ve son olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü oldu. 2 sene önce yine tayin oldu Pursaklar’a müdür oldu, 2 yıl sonra yeniden Gölbaşı’na İlçe Milli Eğitim Müdürü oldu.

   Söylenecek bişey yok. Eğitime siyasetin karıştığının göstergesi bu. Belli ki müdür beyin güçlü bir siyasi torpili var yoksa 2 yıl önce Gölbaşı’ndan git, sonra tekrar gel.  Gidişatında dönemin AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan’ın olduğu söylendi! Ne zaman ki Osman Karaaslan başkanlıktan düştü, hemen ertesi ay Gölbaşı’a yeniden tayin oldun.

    Hayrettin Balcı müdürüm nasıl beceriyorsun bu atamaları ben de merak etmeye başladım. Hakikaten siyaset bu kadar eğitimin içine girdi mi? Yoksa özel bir duruma mı sahipsin?

   İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinden kimse kalmadı, hatta senin döneminden doğru dürüst okul müdürü bile kalmadı hepsi  “zorunlu görev değişimi” yüzünden gitti ancak bir sen kaldın. Nasıl kalıyorsun, nasıl gidip, geliyorsun!

      Hatırlıyorum, kaymakamımızın birisi bir ihale konusunda keyfi davranmaktan dolayı tepki göstermişti, soruşturma açılmışmıydı açılmışsa ne olmuştu bilmiyorum. Başka bir kaymakamla Belediye Başkanının arasını açmayı da başarmıştın bir filim yüzündün. Çünkü, Kaymakamlık onayı almadan Belediye Başkanına şirin gözükmek için müdürlüklerle direk irtibat halinde çalışmalarında vardı. Bunlar da ayyuka çıktığı için yazıyorum. Yoksa, seninle ilgili hiç araştırmam ya da kin ve nefret duygum da yok. Ancak, yöneticiliğini sevmem. Hakkında şikayet gelirse de hiç affetmem modundayım.

       Hayrettin Balcı müdürüm siyaseti de alenen yapıyorsunuz bildiğim kadarıyla özellikle seçim dönemlerinde. Geçen dönem hayli gündemdeydiniz…seçim çalışmalarına katıldı! Söylemini konuşmayan yoktu. Bu dönem ne yapıyorsun bilmiyorum.

    İşte benim hazzetmediğim yönün burası,  bir eğitimcinin ne işi var siyasi tarafgirlikle! Ben çok gezerim, ziyaretlerim de boldur. Edindiğim intiba, inanın tarafgir olduğun siyasi görüşe o kadar zarar veriyorsun ki, siyasetin eğitimle içiçe olmasını insanlarımız yadırgıyor. Bunu sanki bakanlık  destekliyor gibi bir de intiba bırakıyorsunuz…

      Bak gördün mü müdürüm, bir hoş geldin diyecektim, daldım içimde ne varsa onları da yazıyım bari dedim. Bunları yazar iken bazı okul müdürlerine ilçemizde ki 3-5 gönüllünün yapacağı sosyal etkinlikler konusunda bilinçlendirilmesi, hatta kurum içi eğitim verilmesi konusunda da bir çaba sarfetseniz diyecektim...

    Tekrar hoşgeldiniz. Çocukların başarılı olduğu, Öğretmenlerin huzurlu olduğu, Okul yöneticilerin sosyal ve heyecanlı duruşlarıyla eğitim öğretime artı katkılar sağladığı bir dönem olması dileğiyle…

 

30 Mayıs 2018

Bayram Türkmez

Selam ve Saygılarımla

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Gölbaşı'nda, 3-5, gönüllü, onlarında, heveslerini, siz, yok, edin!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
12° - 19°
Çarşamba
10° - 21°
Perşembe
11° - 23°
Ankara

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:23
Sabah
05:15
Öğle
12:51
İkindi
16:48
Akşam
20:18
Yatsı
22:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı