301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Kasım 2018 - Pazar 14:27
 
Gölbaşı inşaat piyasası ve imar işleri ne durumda!
Güncel Olaylar Haberi


Gölbaşı’nda inşaat mühendislik konularında hizmet veren siyaset ve sosyal insan İnşaat Mühendisi  Arif Küçük ile söyleşi yaptık.  Gölbaşı’nın imar konularından, inşaat sektörüne kadar birçok konuda görüşlerini aldığımız Arif Küçük’e sorduğumuz soruları şu şekilde açıklama getirdi.

 

Soru. Arif bey kendinizi tanıtırmısınız?

 

1981 Ankara doğumluyum. Evli ve bir kız, bir erkek evlat babasıyım.2003 yılında Selçuk Üniversitesinden İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum.2004 yılından bu yana İlçemizde sahibi olduğum Pro-Göl Mühendislik ve Mimarlık Ltd.Şti. firmasında yapıların projelendirilme ve inşaat imalat işleri ile uğraşmaktayım. İlçemiz adına daha üretken olmak adına bazı sivil toplum kuruluşlarında aktif görevlerim bulunmaktadır.

 

Soru . Gölbaşı inşaat piyasasında geçen yıla oranla bu yıl çalışmalar nasıl?

 

Gölbaşımızda inşaat sektörümüzle alakalı konuyu ele alacak olursak bu hususa iki nokta üzerinden yanıt vermek isterim. Burada birinci husus alınan ruhsat sayıları bakımından bakılacak olursa 2017 yılı toplam yeni yapı ruhsat sayısı 450 civarlarında iken bu yılın ilk on ayında toplam yeni yapı ruhsatı 275 seviyelerindedir. Yaklaşık % 30 seviyelerinde yeni yapı ruhsat sayılarında azalma mevcuttur.Bunun sebeblerini birazdan daha net açıklayacağım.

İkinci husus ise ekonomik sebeplerle artan maliyetler ve konut kredi faizlerinin ani yükselmesi sebebiyle satış getirisinin ziyadesiyle düşüşüyle birlikte sektör Ülkemizin genelinde olduğu gibi yavaş yavaş sürdürülebilir olmaktan uzaklaşmaktadır. Bu sebeple konut üretiminin geçtiğimiz yıla oranla ciddi manada düştüğünü söyleyebilirim.

 

Soru. Dolar kuru artışından sonra inşaat piyasası nasıl etkinlendi?

 

Özellikle Temmuz 2018 sonunda Ülkemize yapılan ekonomik saldırılar sonucu döviz kurlarındaki ani artışla birlikte sektör ciddi bir darboğaza girmiştir. İnşaat malzeme fiyatlarındaki ani artışlar artan döviz kurlarına kısmen bağlanabilir. Ancak ben bunu gerçekçi bulmuyorum. Çünkü döviz kurları ekonomik saldırılarla bir-bir buçuk ay gibi sürede %40 artarken malzeme fiyatları %50-100 oranlarına varan oranlarda artmıştır.Bence bu hafif tabirle fırsatçılıktır. Bunun bir başka göstergeside dolar kurundaki düşüşlerle birlikte sektörde hiçbir malzemede fiyatlarda azalış ve geriye çekilme görülmemektedir. Gelinen noktada maliyetler çok ciddi miktarlarda artarken; satış baskısı ile kredi faizlerinin yüksekliği ile sektör tam anlamıyla durma noktasına gelmiştir ve  sürdürülebilir olması yavaş yavaş imkânsızlaşmaktadır.

 

Soru. 74. Parselde neler oluyor.

74 Parselle alakalı gelinen nokta hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; 5. İdare Mahkemesinde İmar planı durdurma kararı temyizdedir, mahkemece talep edilen ek evraklar mahkeme heyetine sunulmuştur.74 Parselde onaylanan yıllara sari birçok plan vardır.Son yapılan 2016 planı ile sorunlar en aza indirilmiştir fakat çözümün mahkemede aranması neticesinde bu noktaya ulaşılmıştır. Temyiz ile ilgili yıl sonuna kadar karar verilip tekrardan bölgenin imara açılması beklenmektedir.

 

Soru . Gölbaşı nın cazibe merkezi olması için çalışmalar hangi yönde olmalı?

 

Arif Küçük :Benim  kanaatim Gazi Gölbaşımız zaten bir cazibe merkezidir. Mogan ve Eymir göllerimiz, Mogan parkımız, Atatürk Sahil parkımız, Gölbaşı şehir parkı, son yıllarda da devam etmekte olan Gölümüzün temizlenmesi, Millet Bahçesi projemiz, , gölün Atatürk Sahil parkı ile Vilayetler evi arasındaki rekreasyon alanının yapımı ve il merkezine yakın doğayla içiçe olan güzel İlçemiz; Ankaralıların uğrak noktasıdır.

Bunun en somut örneği hafta sonları katlanarak artan nüfusumuzdur. Projelendirilen, yapımı devam eden projelerimizinde bitişiyle Gazi Gölbaşımız hak ettiği değeri ziyadesiyle bulacaktır.

 

Soru.  İmar barışı konusunda vatandaşa ücretsiz destek veriyorsunuz. Neler yapıyorsunuz?

 

Arif Küçük :Evet vatandaşımızın sistemi kullanmakta karşılaştığı zorluklar ve bu konuda yaşadığı bilgi kirliliği sebebiyle; İmar barışından faydalanmak isteyen Vatandaşımıza yardımcı olmak ihtiyacı hasıl oldu. Ben şahsım olarak ve firmam olan Pro-Göl Mühendislik ve Mimarlık Ltd.Şti. olarak vatandaşın Devletimizin verdiği bu imkandan doğru ve ücretsiz faydalanması için elimizden geleni şuana kadar yaptık ve yapmaktayız.

Ben ve çalışma arkadaşlarım ülkemizin her zamandan daha çok ihitiyacı olan 'Yardımlaşma ve Dayanışma’ örneğini sergilemek için İmar Barışı Danışmanlık ve Yapı kayıt Belgesi giriş işlemlerini ücretsiz olarak yapmaya devam ediyoruz. Bunun dışında Vatandaşlarımızın Kat Mülkiyeti işlemleri için gerekli projelendirme ve haritacılık hizmetlerini de talebi halinde sunmaktayız.

Bu kanundan faydalanmak isteyen Vatandaşlarımıza yardımcı olmak için bir çayımızı içmeye bekliyoruz.

 

Soru. Gölbaşı nın nüfus yoğunluğuna göre, imar durumu orantılı mıdır?

 

Arif Küçük :Öncelikle İlçemizde imar edilmiş ve imara açılmış ciddi manada fazla konut alanı mevcuttur. Bunu sayılarla ifade etmek gerekirse şu bilgiyi verebilirim; Nüfusumuz 130.000 rakamlarında iken, imarı yapılmış, yapılaşmanın başladığı ve imar planları onaylanmış veya onaylanma aşamasında olan bölgelerle birlikte toplam 2.000.000 kişinin yaşayabileceği konut alanı mevcuttur.Benim bu konuda naçizane fikrim; Gölbaşı merkezi ile adapte edilebilecek daha reel alanlarda ve vatandaşın talepleri göz önüne alınarak imar planları yapılmasıdır. Bu şekilde şehri bir arada tutup bir sosyal doku sağlanabileceği kanaatindeyim.

Yine yeni yerleşim yerleri planlamaları yapıldığı gibi köy içi imar planları ile alakalıda Belediyemizin güzel sonuçlar aldığını biliyorum. Toplam 38 mahallede imar planı çalışmaları bitmiştir ve diğer mahallelerimiz alakalı imar planları devam etmektedir. Bu çalışmalara sonradan ilçemiz sorumluluğuna dahil olan dış mahallelerimizde dahildir.

 

Soru. Gölbaşı ndan Gerek Devlet gerek se Belediyeler tarafından yapılan kamu yararına olan inşaat yatırımları var mı?

 

Arif Küçük :700 Dönümlük Millet Bahçesi, Mogan Gölü Temizleme Projesi, Konya Yolu Alttan Geçiş Projesi,250 Yataklı Gölbaşı Devlet Hastanesi, Atatürk Sahil parkı ile Vilayetler evi arasındaki rekreasyon projesi ilçemizdeki devam eden yatırımlar iken;

Dev Şehir Parkı, Eymir Aile Yaşam Merkezi, Zübeyde Hanım Kapalı Pazar Yeri ve Kültür Merkezi, Mevlana Parkı Şehit Demet Sezen Spor Kompleksi ve mahallerimize yapılan Kültür Merkezleri hizmete açılmış veya açılmak üzere olan Devlet ve belediye eliyle yapılmış hizmetler olarak göze çarpmaktadır.

 

Soru. Mogan Gölü ve Konya Yolu alt geçit projesi bu yıl bitirilir mi?

 

Arif Küçük :Konya Yolu Alttan Geçiş Projesinin teslim tarihi sözleşmesine göre Nisan ayı itibariyle olacağını düşünüyorum.Mogan Gölü temizliği bu yıl Kasım ayı itibariyle teslim edilecek iken temizlenecek olan alan büyütüldüğü için süresi 4 ay daha uzayarak  Mart 2019 da sonuçlanacağı bilgisini verebilirim.

 

Soru. Millet bahçesinin hangi aşamada olduğunu biliyormusunuz, takip ediyormusunuz?

 

Arif Küçük :Millet Bahçesinin ilklerinden biri bildiğimiz gibi Gölbaşı ilçemizde 700 dönümlük bir arazi üzerinde projelendirilmektedir. Projeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uhdesinde yapılmakta ve Gölbaşı Belediyemizce de harita çalışmaları ve zemin etütleri yapılmaktadır. Projelerin taslakları oluşturulmuş projelendirme aşamasına geçilmiştir. Bu Millet Bahçesiyle İlçemizin çehresi değişecektir. Bir başka müjde de verecek olursak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Mustafa TUNA Bey ile yaptığımız bir görüşmede İmrahor vadisinde planlanan ‘Kanal Ankara’ projesi ile Gölbaşı Millet Bahçesinin birleştirilerek buradaki alanın çok daha genişletilip güzelleştirileceği bilgisini verdiğini söyleyebilirim.

 

Soru. Gölbaşı nda arsa ve daire fiyatları bölgelere göre çok farkediyor. Neden böyle oluyor, fiyatlar sizce abartılı mı?

 

Arif Küçük :Şimdi bu hususta birkaç farklı etken olduğunu söylemeliyim. Öncelikle arsaların bulunduğu bölgelerdeki arsa fiyatları en önemli etkenlerden biri iken arsa sahiplerinin arsalarına talebin fazla olması sebebiyle Kat karşılığı sözleşmeleri yüksek oranlarla imzalamaları bir başka etkendir.Birde bu olayın yapımcı tarafı olan Müteahhitlik kavramı bağlamında değerlendirmesini yapar isek; Müteahhit için ani fiyat artışları, kur dalgalanmaları ve yüksek oranlı kat karşılığı sözleşmeler maliyetin en önemli etkenleri arasındadır. Tabiki bu sebeplerin sonucu olarakta maliyetler direk alıcılara yansımakta ve yüksek ve alım gücü zor rakamlı daireler ortaya çıkmaktadır.

Aynı bölgede farklı daire fiyatları oluşma sebepleri ise Müteahhit firmaca kaliteli, nitelikli malzeme ve işçilik hizmeti verenler ile bu çıtanın altında kalanlar aynı oranda maliyetlere sahip değildirler. Bir başka durum ise aynı daire büyüklüklerine sahip olmayan yapılar şüphesiz ki aynı maliyetler içinde değerlendirilmemelidir.

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Arif Küçük .Şahsıma bu fırsatı verdiğiniz ve Vatandaşları bilgilendirme imkanı sunduğunuz için teşekkür ediyorum. Sizlere çalışmalarınızda şahsım ve firmam adına kolaylıklar diliyorum.

Gölbaşı’nda inşaat mühendislik konularında hizmet veren siyaset ve sosyal insan İnşaat Mühendisi  Arif Küçük ile söyleşi yaptık.  Gölbaşı’nın imar konularından, inşaat sektörüne kadar birçok konuda görüşlerini aldığımız Arif Küçük’e sorduğumuz soruları şu şekilde açıklama getirdi.

Kendisine teşekkür ederiz. Bayram Türkmez

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Gökhan BOLAT
 
Etiketler: Gölbaşı, inşaat, piyasası, ve, imar, işleri, ne, durumda!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 07.12.2019
Bugün
-3° -
Pazar
-1° -
Pazartesi
-
Ankara

Güncelleme: 07.12.2019
İmsak
06:19
Sabah
07:49
Öğle
12:45
İkindi
15:09
Akşam
17:30
Yatsı
18:55
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
27
0
2
3
8
13
2
Fenerbahçe
25
0
3
4
7
14
3
İstanbul Başakşehir
25
0
2
4
7
13
4
Beşiktaş
24
0
3
3
7
13
5
Trabzonspor
23
0
2
5
6
13
6
Alanyaspor
22
0
3
4
6
13
7
Yeni Malatyaspor
20
0
3
5
5
13
8
Galatasaray
20
0
3
5
5
13
9
Çaykur Rizespor
17
0
6
2
5
13
10
Göztepe
17
0
4
5
4
13
11
Denizlispor
17
0
6
2
5
13
12
Gaziantep FK
16
0
5
4
4
13
13
Gençlerbirliği
14
0
6
5
3
14
14
Konyaspor
13
0
6
4
3
13
15
Kasımpaşa
12
0
7
3
3
13
16
Antalyaspor
12
0
7
3
3
13
17
MKE Ankaragücü
9
0
8
3
2
13
18
Kayserispor
7
0
8
4
1
13
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı