301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 23:47
 
Gölbaşı için başkanlar kafa yoruyor da, Müdürler de yoruyor mu! acaba!
Gölbaşı’nda neler yapabiliriz? Hangi Faaliyetleri yaparak halkımızın gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlarını şimdiden karşılamak gerekir? Ya da İlçemizin, şu ve bu potansiyeli var, bu potansiyeli nasıl projelendiripte halkımızın yararlanması için sunabilirim! diyen ilgili ve yetkililer var mı? diye sorsam ne dersiniz?
Bayram Türkmez Haberi


    Gölbaşı’nda neler yapabiliriz? Hangi Faaliyetleri yaparak halkımızın gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlarını şimdiden karşılamak gerekir? Ya da İlçemizin, şu ve bu potansiyeli var, bu potansiyeli nasıl projelendirilipte halkımızın yararlanması için sunabilirim! diyen ilgili ve yetkililer var mı? diye sorsam ne dersiniz?

 

    Ben, bu sorunun karşısında en sağlıklı cevap olarak Belediye Başkanlarını söyleyebilirm.

 

 Gölbaşı’na belediye başkanı olan tüm siyasiler mutlaka başarılı olmak için halkımızın önüne düşerek “Ben yaparım, Ben sorunlarınızı çözerim, ben kalkındırım..”diyerek güzel gelecek sözleri olur.

   Gerçekten te yapmak isterler, Belediye Başkanları başarılı olmak ister.

 

Onlar başarılı olmak istedikçe, siyaset yapan ve yapmak isteyipte gelecekte başkan adayı olacaklar ve ekipleri de başarısız kılmak için ellerinden geleni yaparlar. Çünkü, mevcut belediye başkanı başarılı olursa yeniden aday olma ve  seçilme şansı yüksektir, başarısız olursa bırakın seçilmesini aday olması bile kesin değildir.

 

   İşte bu yüzden ilçemizde başkan değiştikçe ötelenen çok proje var!

 

Bir Belediye Başkanının başarılı olmak için ne kadar samimi, ne kadar gayreti olursa olsun ona bağlı başkan yardımcıları, müdürleri başta olmak üzere 1. Derece de sorumlularının  heyecanı, üretimi yoksa, hele de bir de siyaseti varsa vay haline!

 

   Belediyeler de biliyorsunuz müdürleri pat diye gönderemiyorsun. Ya bu müdürlükten alıp öbür müdürlüğe veriyorsunuz ya da müdürlükleri azaltarak tasfiye yoluna gidiyorsunuz…

 

   Şu anda Gölbaşı’na baktığımızda, Belediye Başkan Yardımcıları ve Müdürlerin çoğu eski başkanlar Yakup Odabaşı ve Fatih Duruay döneminde ya işe başlamış ya da müdür olmuş etkili ve yetkililerdir. Hele bazıları da bu eski başkanların akrabalarıdır. Yani, Gölbaşı'nda başarılı/etkili ve kalıcı hizmetler olacaksa, bu ekiplerinde önemli bir payı olacak!

 

   ///                                             ///                                     ///

 

    Önceki Başkan Fatih Duruay döneminde de, başkan Yakup Odabaşı ekibi müdürlüklerde etkiliydi. Fatih Duruay başkanın ne kadar başarılı olduğunu seçim dönemi karşısına çıkan 13 adayı olunca anladık. Gölbaşı'na göl temizliği, alt geçit yapılması gibi büyük projeler  alınmasında çaba sarfedince kesin adaylık bekleyen ve ustalık dönemimi yapacağım! diyen başkan Fatih Duruay aday olamadı. Mesele, niye 13 aday çıkmıştı? Fatih Duruay bu kadar başarısız, etkisiz mi olmuştu? Belediye olarak hiç hizmet yapmamışmıydı!13  belediye başkanı aday adayını bırakın normal şartlarda 4-5 tane bile çıkması iç muhalefetin söz hakkının olduğunu gösterir. Kaldı ki öyle oldu.

 

    Fatih Duruay başkan nerede, ne hata yapmıştı da karşısına bu kadar aday adayı çıkmıştı. Bu ayrıca bir yazı konusudur.

 

     2004 yılında AK Parti den aday olan Abdulnasır Haşlak’ta başkanlık yaptı. 2009 yılında yeniden aday oldu ancak kazanamadı. 2009 yılında MHP den Yakup Odabaşı aday oldu kazandı,  2014 yılında yeniden aday gösterildi ve kaybetti.  Yakup Odabaşı’nın da, Fatih Duruay başkan gibi  2019 seçimlerinde MHP den adaylık beklentisi yüksekti, yerel de herşey sanki ona göre ayarlanmıştı ancak aday gösterilmedi.  Zaten, Gölbaşılılarda, ha Fatih Duruay aday olmuş, ha Yakup Odabaşı aday olmuş kazanmış, farketmiyor! diye sık sık dillendiriyordu. Çünkü, Fatih Duruay başkan da ağırlıklı Yakup Odabaşı ekibi ile çalışıyordu. Başka ortak yönleri neydi ayrı bir konu da ele  alacağım!

 

       Hatta, Yakup Odabaşı ekibinin, Fatih Duruay başkanı çok öne çıkartıp, Odabaşı’nın başkanlığı döneminde yaptığı etkili çalışmaların silinmesinin önüne geçilmesini istemediler! yorumlarını çok duymuştum. Bu söylenti ne kadar gerçek bilemem ancak Fatih Duruay başkanın Odabaşı başkanın ekibiyle çalıştığı gerçekti.

 

    Ama, siyaset bu ya işte, ne Fatih Duruay aday olabildi, ne de Yakup Odabaşı aday olabildi. Ekiplerinin bayağı mücadele verdiğini de biliyorum aday yapabilmek için ancak olmadı.  Öyle bişey oldu ki herşey ters köşe oldu ve Ramazan Şimşek Cumhur ittifakının belediye başkan adayı oldu ve kazandı.

 

    Bu durum tabi adaylık bekleyen aday adaylarına da, ekiplerine de  büyük hayal kırıklığı yaşattı. Bir takım arayışlarda netice vermedi.

 

    Siyasi gelişmeleri,  Gölbaşılılar olarak bir  film şeridi gibi böyle seyrettik.

 

Önceki başkanlar yeniden aday/başkan  olamadı ancak ekipleri/belediyenin etkili yönetiminde halen devam ediyor. 

 

   İşte, bu müdürler ve meclis üyelerinden oluşan ekipler şimdi Ramazan Şimşek başkanın çalışmalarına imza atacak.  Ramazan Şimşek başkanın başarılı olmak için çaba sarfettiği bu dönemde, bu ekipte  başarılı çalışmalara imzalar atabilirse, atacak!

 

   Ben şimdiden umutsuz konuşmak istemiyorum, toplumsal sinerji oluşturacak, eski düzeni bırakıp yeni düzende yeni başkanla yeni projeler yapacaklarını umut ediyorum. Hazır, Etimesgut Belediye Başkanı ve yönetimininde desteğini almışken tecrübelerin başarıya dönüşmesi için hiçbir engel yok.

 

  Başkan Şimşek'in alt kadrosunun siyaset yapacağını düşünmüyorum ama olma ihtimali de yok değil! Bunu zamanla göreceğiz. Etkisiz, sinerjisiz, yeni olmayan projelere de imza atacaklarını sanmıyorum çünkü yapacakları her eserde Gölbaşı’na iz bırakacaklar ve onlarında imzası olacak.  Umutlarım var.

 

  Mesela, Şeffaf çalışma adına, Fen İşleri Müdürlüğü ile Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün günlük/haftalık/aylık olarak Gölbaşılılarla paylaştığı  programları güzel bir çalışma ve bunu biz destekliyoruz. Bu yapılan hizmetleri sunan Fen İşleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nü tebrik ediyorum. Sunulan çalışmalara birde tarih aralıkları yazarlarsa (ileri de karışmaması için) daha da etkileyici olacaktır. Bu 2 birim halkla yaptıklarını paylaşıyorda diğer müdürlükler niye paylaşmıyor? Müdürler kendileri çaba sarfetmesi lazım halka kendilerini anlatmak için ancak tık yok! Bu işte bir iş var! diyorum bazen kendi kendime! ancak yine de umutsuz değilim.

 

   Basit şeyler bunlar, bir yazı işleri müdürlüğü bile, gelen giden evrak sayısını, hangi birimlere olduğunu vs. gibi günlük bildirimler verse bu bile şeffaflıktır. Ya da veteriner müdürlüğü, Sağlık İşleri Müdürlüğü... günlük ne yapmış veya Destek Hizmetleri ne yapıyor? Muhtarlarla ilgili birim 3 muhtarla şu konularda görüşüldü şu verildi şu alındı..diye dipnotlar. En büyük yük Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü nde olup günlü/haftalık programları eksik olmaması lazım. Ve diğer birimler...

 

     Yine, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü değişik kurslar açarak ücretsiz kurs verecek. Bu bir hizmettir,  Bu alanda uzmanlaşmış ve görevi olan kurum Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olup, en az 10 kursiyer olduktan sonra istenilen kursları ögretmenini vererek açabiliyor. Belediye ile de işbirliği yapıyor. Tasarrufu tedbirler uygulanıyor ise belediyenin kursları açmak için ayrıca bir ögretmene ücret ödemesine gerek yok, ücretsiz kurs verilecekse ögrencilerin kayıt ve sertifika ücretlerini karşılar yine ücretsiz kurs vermiş olur. Eğer, ögretmeni de belediye görevlendirecekse maliyetleri kat kat artacaktır. Bu konu da işbirliği her zaman yararlı olmuştur. Böylece Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün de bir hizmetini duyurmuş olalım...

 

    Madem Gölbaşı'na yeni bir başkan geldi, yeni yeni uygulamalarla artık etkisiz klasikleşmiş, alışılmış... konuları bir kenara bırakacaksın yeni yeni uygulamalara bakacaksın…

 

///                                                   ///                                 ///

 

  Ramazan Şimşek başkan belki de Ankara’nın en genç başkanı, siyasi tecrübesi hayli var ancak zorlu rakipleri de var.

   Gölbaşı’nda böyle gençlik çağında fırsat yakalayan kim var ki? 1999 yılında bir de teşkilat başkanlığı döneminde Necati Koçak vardı, Dr.Cevdet Kara’yı aday yaptırıp, kazanmışlardı. Kendisi de Belediye Başkan Yardımcısı olmuştu. Uzun vadeli siyaset için eline önemli bir fırsat ve deneyim geçmişti ancak kendi yaptıkları ve yaptırılan  hatalar yüzünden uzun dönem siyasi yöneticilik hayatını sekteye uğrattı.   Çok kişi 2005 den sonra geleceğin belediye başkanı olarak görüyordu ancak aday bile olamadı. Ondan sonra da siyasi hayatında pasif bir dönem başlamıştı. O genç siyasetçi bir tuttursaydı kim durabilirdi ki önünde!

 

  Şimdi, aynı şeyler Ramazan Şimşek başkan için konuşuluyor. Ramazan Şimşek başkan bir başarılı olursa Gölbaşı nda siyasi dengeler altüst olacak, birçok siyasetten beslenenler ve hırslılar yok olacak.   Birçok hesaplar kendiliğinden ortadan kalkacak.

 

   İşte, siyasetten beslenipte gelecekte siyaset yapmak isteyenler de Ramazan Şimşek’in başarısız olmaları için ellerinden geleni yapıyor ve daha da yapacaktır.  Bu sadece, Gölbaşı içinde değil, başka belediye başkanlarını da alet ediyorlar, başka siyasetçilerle de çalışmalar yapıyorlar. 

 

    Başarılı ve etkili çalışmalara imza atmak isteyen Ramazan Şimşek başkanında, diğer başkanlık yapanlar! gibi, görünmeyen   rakipleri/istemeyenleri var. Onun için diyoruz ya hep belediye başkanlığı da, siyasette zor diye! 

 

     Aday olmak zor, Aday olup kazanmak zor ve şimdi de Başkan olup başarılı olmak zor...Tüm zorlukların üstesinden gelip, Gölbaşı'na etkili/katılıcı hizmetler vermesi dileğiyle başarılar dilerim...

 

      Ve Gazetemiz de, yine belediye etkili ve yetkililerini, eksik çalışmalarını  en çok eleştiren, duyarlı vatandaşlarımızın şikayetlerini gündeme getiren duruşuyla yayın hayatına devam edecektir...Bu da Gölbaşı'nda ilk ve tektir..

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

27 Kasım 2019

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Gölbaşı, için, başkanlar, kafa, yoruyor, da,, Müdürler, de, yoruyor, mu!, acaba!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Hafif Kar Yağışlı
Güncelleme: 23.01.2020
Bugün
-4° -
Cuma
-7° -
Cumartesi
-5° -
Ankara

Güncelleme: 22.01.2020
İmsak
06:31
Sabah
07:58
Öğle
13:05
İkindi
15:39
Akşam
18:01
Yatsı
19:24
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
40
0
2
4
12
18
2
İstanbul Başakşehir
36
0
2
6
10
18
3
Trabzonspor
35
0
3
5
10
18
4
Fenerbahçe
34
0
4
4
10
18
5
Alanyaspor
32
0
4
5
9
18
6
Galatasaray
30
0
4
6
8
18
7
Beşiktaş
30
0
6
3
9
18
8
Göztepe
26
0
6
5
7
18
9
Gaziantep FK
24
0
6
6
6
18
10
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
11
Çaykur Rizespor
23
0
9
2
7
18
12
Denizlispor
22
0
8
4
6
18
13
Gençlerbirliği
18
0
8
6
4
18
14
Konyaspor
18
0
8
6
4
18
15
Kasımpaşa
15
0
11
3
4
18
16
Antalyaspor
14
0
10
5
3
18
17
MKE Ankaragücü
12
0
10
6
2
18
18
Kayserispor
10
0
12
4
2
18
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı