301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Haziran 2017 - Salı 08:39
 
GÖLBAŞI’NDA KÜLTÜREL DÖNÜŞÜM KENDİNİ ÇOK BELLİ EDİYOR-2
Bayram Türkmez Haberi


 

1.bölümden devam

 

  Sonucunda salaş işletmeler ortadan kalktı…Kimi işletmelerde ruhsatsızlıktan kapatıldı. Projelendirilen alanlarda bazı yerlerin isimleri değiştirildi.

Dr.Cevdet Kara döneminde eskiler bilir Aşıklar Tepesi diye bir bölge vardı.

Bu bölge o dönem önce Seyir Terası adını aldı. Ona göre projelendirildi  imar durumunda Gölbaşı Belediyesi’nin kullanma hakkına verildi.(Burası Başkan Haşlak döneminde de Büyükşehir’e devredildi, bugün kü MAYA düğün salonlarının olduğu alan) Aşıklar Tepesi ismi  bazı yöneticilerde  fuhuş’u hatırlattığı gerekçesiyle  seyir terası adını almıştı.

   Hatta yine o dönem Beykoz restoranın karşısında Cennet Bahçesi adında bir restoran vardı. Buranın da birçok işletmeler gibi  ruhsat eksiklikleri nedeniyle birkaç defa kapatıldı ancak o işletme için “cennette içki mi içilirmiş!” diyerek dini değerlere ters olduğunu belediye yöneticilerinden duymuştuk. Netice de  yönetimde  muhafazakar bir düşünceye sahip  siyasetçiler vardı.  Yine, bu muhafazakarlık girişimleri olarak 1999 yılı MHP den seçilen  Belediye Başkanı Dr.Cevdet Kara döneminden örnek vermek istiyorum. Başkan Kara, daha önce TP tarafından işletilen yüzme havuzunu arsa takası ile Gölbaşı Belediyesi uhdesine aldı.  Ancak, bu havuz bir süre çalıştıktan sonra kapatıldı, sosyal tesis olarak kullanılmaya çalışıldı. Daha sonra Belediye Başkanı olan Abdulnasır Haşlak’ta bu işletmeyi aktif hale getirmedi,  küçük bir bölümünde arasıra yemek yenilen bir bölüm oluşturuldu havuz çalıştırılmadı. Daha sonraki başkan Yakup Odabaşı döneminde de yine burası sadece çay bahçesi olarak işletmeye verildi.  Başkan Odabaşı,belediye adına kapalı yüzme havuzu ve sosyal tesisi yaptırmıştı. Açık alan havuzu ile farkı ise  kadın ve erkeklerin ayrı ayrı kullanması oldu.

    Yani belediye başkanlarının hepsi karma havuz işletmesine sıcak bakmadı.

    CHP’li Belediye Başkanı Erdal Eren bile taş işletmeciliği yapan ağırlığı muhafazakar kesim olan başta Bayburtlu girişimciler olan andezit taş işletmecileri  desteklemiş yeşil alan olan 4 parselde üretim alanları için yeri göstermiştir. Zaman içerisinde Gölbaşı’nın önemli bir sektörü haline gelen andezit taşı büyük bir ekonomik kazanç  ve istihdam kapısı halini almıştır.

  Daha önce var olan ateş tuğlası ocak işletme sahipleri önceki başkanlar tarafından desteklenmemiştir! Bu işletme sahipleri de düşünce olarak muhafazakar ağırlıklı değildi!  O zamanın şartlarına bakıldığında sanki herşey normal şekilde! seyrediyormuş gibi de gözüküyor.

    Dolayısıyla toplumda muhafazakarlık düşüncenin de etkisi artmıştır…

     Nakşi cemaati inancındaki insanların yoğunluklu yaşadığı yer  olarak bilinen Hacıhasan Mahallesi'nin ilk kuruluşu, Hacılar Köyü'ne bağlı  5-10 evden oluşuyordu ancak zaman içerisinde önce köy oldu, sonra Hacılardan bile daha fazla hizmet alan bir yerleşim alanı mahalle oldu.

      Bir örnekte şunu verebilirim, Haymana Yolu üzerinde Bekir Yılmaz isimli girişimci Pembe Köşk düğün salonları binasının altını içki de satan büyük bir markete kiraya vermişti. Muhafazakar kesim inancında olanlar buraya alışveriş için uğramadı. Nedeni konusunda da işletme sahibini birkaç defa uyarmalarıyla ortaya çıkmıştı. "içki satıldığı için alışveriş yapmıyoruz, içki satılmazsa alışveriş yaparız!"diyerek mesajı vermişlerdi. Netice de zaman içinde alışveriş yapanlar azalınca o market kendini yaşatamadı. Belli bir süre boş kalan işyerine daha sonra içki satışı yapmayan bir büyük market açıldı ve halen devam ediyor...

Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkündür.

    Gölbaşı, Başkentin havuz işletmelerinin merkeziydi. Ve halende olimpik, yarı olimpik gibi onlarca havuz var. Ancak yerel yöneticiler havuz konusunu desteklemeyince Başkent içinde havuzkent olma özelliği geri planda kalarak, markalaşamadı.

    Buna en büyük etki, kadın ve erkek karışık bir şekilde mayolarıyla aynı havuzda yüzmeleri muhafazakar düşünceye ters  etki yapması olarak görüldü.

     Diğer taraftan 2000 yılı öncesi  göl kıyısında tahmini 50 kadar içki servisi yapılan restoran ve çay bahçesi varsa onlarda yapılan imar planıyla  büyük işletmelere bıraktı.  Salaş yerlerin çoğu kapandı. Ayakta sadece büyük işletmeler restoran olarak kaldı.

    Ancak bu restoranlarda  en başta iktidar yansımasıyla  muhafazakar düşüncenin etkisini yaşıyordu,  bu işletmelere içki içip, eğlenmeye gelenler hergeçen gün azalıyordu.  Sonucunda bu tür işletmelerin  çoğu ancak 2010 yılına kadar dayanabildi.

   Gölbaşı’nda düğün salon işletmeciliğinin öncülüğünü yapan marka isimlerden Akalın’ın sürekli iş yapması ilçedeki işletmeleri de etkiledi.  Salonlarına düğün alan göl kıyısı bazı esnafları bu kadar etkili değildi. Ancak Akalın bu alanda profesyonel hizmet veriyor ve düğün salonlarını hergeçen zaman içinde de artırıyordu. Gölbaşı’na model olan, birçok girişimci ve yatırımcıyı cesaretlendiren Akalın tesislerinin den sonra düğün salonları bir bir açılmaya başlandı.

Bugün kü gelinen nokta ise, Gölbaşı, Başkentin düğün salonlarıyla ünlü bir merkez haline geldiğidir.

    Şu anda kaliteli hizmet üreten onlarca düğün salonu, sosyal tesis var. Tutunamayan restoranlarda düğün salonu işletmeciliğine dönüştü ve kır düğün alanlarına kadar işletmeler oluştu.

   Gölbaşı’nda restoran alanında tutanamayan işletmeler düğün salonu olarak işlerini sürdürürken,  restoran olarak kaliteli hizmet veren, marka olan Beykoz gibi büyük işletmeler  ve çay bahçeleri ayakta kaldı. Ancak,  yol güzergahlarında düğün salonları restoran sayısını geçti…

    Artık Gölbaşı, Ankara’nın düğün salonları merkezi oldu. Hafta sonları özellikle Haymana yolu olmak üzere Konya yolunun da tıkanmasında araçlarıyla gelen düğüncülerin etkisi büyük.

     Aslında Gölbaşı son 20 yılda  böyle bir değişimi yaşadı.

Sosyo ekonomik durum, siyasetin de etkisiyle kültürel bir dönüşümü de yaşatıyordu.

Ve bugün AK parti hükümetinin muhafazakar düşüncenin ağırlığını hissettirmesinin temeli   sadece hükümeti dönemindeki faaliyetlerden kaynaklanmıyor.  AK Parti hükümetinden önce de siyaset yaparak gerek genel, gerekse yerel iktidar olan yöneticilerinde bunda payı vardır.

Gölbaşı buna bir örnektir.

2,.bölüm

Devamı 3 ncü bölümde

 

Selam ve saygılarımla

27 Haziran 2017

Bayram Türkmez

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler:
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 17.10.2019
Bugün
12° - 27°
Cuma
13° - 26°
Cumartesi
12° - 24°
Ankara

Güncelleme: 16.10.2019
İmsak
05:29
Sabah
06:52
Öğle
12:39
İkindi
15:45
Akşam
18:16
Yatsı
19:34
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı