301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 11:01
 
GÖLBAŞI'NDA DEĞİŞİM ZAMANI OLMALI!
Gölbaşı’nde Belediye Başkanları 1 dönem yapıyor sonra değişiyor! Neden? En ağırlıklı konuları değişim yapmadıklarından oluyor! Gerek plan ve programları açısından, gerek kadroları açısından, gerekse uyguladığı siyaset açısından! Vd. etkenlerle birlikte insanlarımız aynı şeyleri görmek istemiyor.
Bayram Türkmez Haberi


GÖLBAŞI’NDA DEĞİŞİM ZAMANI OLMALI!

 

    Gölbaşı’nda Belediye Başkanları 1 dönem yapıyor sonra değişiyor! Neden? En ağırlıklı konuları değişim yapmadıklarından oluyor! Gerek plan ve programları açısından, gerek kadroları açısından, gerekse uyguladığı siyaset açısından! Vd. etkenlerle birlikte insanlarımız aynı şeyleri görmek istemiyor.

 

   Gölbaşı’na bundan sonra gelen Belediye Başkanı ne verebilir ki? 40 yıllık sorunlar Mogan Gölü Temizliği, Konya Yolu Alt Geçidi gibi kamusallaşan konuları da artık kimsenin konuşacak hali kalmadı! Önemli bir adım atıldı başlatıldı ve öyle böyle sonu gelecek! Gölbaşı’nda büyük proje olarak daha ne yapılabilir de toplumsal etki sağlanabilir?

 

    Önceki Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın da bir sözü var.. “Hani, diyorlardı ya Mogan Gölünü temizleten, Konya Yolu Geçidini yaptıran belediye başkanının bir daha sırtı yere gelmez diyorlardı ancak öyle değilmiş…” diye. 

    Demek ki,  toplumu etkileyecek projeler onun aklına ve gönlüne dokunmaktan geçiyor. Devlet görevini yapıyor dokunuyor ancak seçilmiş olarak kendin özgün dokunuşunu yapacaksın!  Kendine özgü projelerle değiştireceksin ki toplumsal kokuşmuşlukları ortadan kaldıracaksın, toplumsal tembel alışkanlıkları ortadan kaldıracaksın, toplumun kamuya/gücüne olan inancını dokunuşlarınla göstereceksin...Dokunacaksın insanın yüreğine de, aklına da…

 

  Hergün sokakta gezmek, hergün esnaf ziyareti yapmak farklı bişey…

   Sokakta ki insanda, ticaretini yapan esnafta sonuca bakıyor…”Bugün kendisi için ne yaptın”..”Yarının, düzelmesi için topluma ne yaptın..” "Türkiye şartlarına göre toplumun geleceğini nasıl etkiliyorsun"... Yoksa çay kahve sohbetleri de güzel fikir alıp verme açısından,  düğün, cenaze katılımları da güzel acıları ve sevinçleri paylaşma açısından ancak topluma yansıyan sonuç nedir? Bu buluşmalardan, ilişkilerden edindiğin fikirlerle, edindiğin bilgilerle hangi sonuca ulaştın! Bir insan birşey anlatıyorsa sonucunu bekleyecektir tabiki...

 

Neyi değiştiriyorsun? Önceki başkanların değiştiremediği/değiştirmediği konular için 2. Bir dönem başkanlıkları neden nasip olmadı?..Bunlar ortada duruyor ve neden? diye sormanın anlamı var mı? 

 

///                               ///                             ///

 

   Gölbaşı Belediye Meclisi de karar alabilmeli ve BELLAS’ın geçmiş yönetimi hesaplarını inceleyebilmelidir.  Buradan yazıyorum. Bu şirketle ilgili kamuoyunda hiç iyi bir intiba yoktur. Bu şirketin tamamen tabiri caizse arpalık! Herkesin babasının kendi çiftliği! gibi kullandığı bir belediye  şirketi olarak görülüyor. Bence bu durum geriye dönük 10-15 yıl incelenebilmeli ve en azından böyle bir algının doğru ya da yanlışlığı ortadan kaldırılmalıdır.

 

  BELLAS şirketi normalde Belediye nin olduğu için buradan kazanılan paralar yine belediye aracılığı ile kamu yararına harcanması gerekiyor. Ancak son 15 yıl geriye doğru bakın hangi kamu yararı için ne harcanmış…Hangi kayıtlar var. Bunların kamuoyu ile paylaşılması şu anda ki yönetimine de çok artılar katacaktır. Ankara, Büyükşehir Belediye Meclisi nasıl karar alıp Gökçek dönemi şirketleri inceletebiliyorsa, Gölbaşı Belediye Meclis üyeleri de yapabilir.

 

   Önceki dönem yönetimlerinde çok defa yazarak gündeme getirmiştim BELLAS  sadece ekonomik güç değil, aynı zamanda istihdam gücüydü. Meclis üyelerinin, parti teşkilat yöneticilerinin çoğunun hısım, akraba, tanıdıkları belediye ye BELLAS aracılığı ile işbaşı yapıyordu.  Bu büyük bir güçtür.

 

  Önceki dönemler belediyeden de olmak üzere çok büyük ihaleler alıp, taşoranlara yaptırıldı, belediye sosyal tesislerinin hemen hemen hepsi bünyesinde ya kiralık ya işletiliyor. Ve bu döneme kadar hep zarar etmiş/ettirilmiş…Bu normal değil ve bunun önüne geçip kurumsallaştırmak gerekir.

 

   Kiraya kimlere, kaça vermişler dönemlerini de halka anlatmak gerekiyor. Belediye yönetimi istediğini istediği şekilde çözebiliyor. Fatih Duruay döneminde Alparslan Türkeş Parkı nın içindeki sosyal tesis Gölbaşı Esnaflar Odası’na 500/600 lira aylık kira ile işletmesine verildi. Sırf destek olmak amacıyla yapıldı. Eğer, denetimi, sözleşmesi güzel ise sonu da güzel olur buna diyeceğimiz bişey yok ancak Gölbaşı Belediye Spor Kulübü’ne bugüne kadar neden destek olabilecek kalıcı bir çözüm getirilmedi?

 

   Esas, Gölbaşı Belediye Spor Kulübü’ne kaynak bulacaksın, destek olacaksın ki spor alanında o kadar hizmet ettiği çocuklara, gençlere, yetişkinlere ve dolayısıyla Gölbaşı halkına, hatta belediye hizmetlerine de katkısı artarak devam etsin.

 

   Bugüne kadar gelen belediye başkanları başta imar müdürlüğü ile ilgili çalışmalarda zorunlu/zorunsuz gelen bağışlarla ya da yine arazi, arsa vb. satış, ihale vb. gelen bağışlar gibi yöntemlerle, hatta devredilmeden önce Gölbaşı Mezarlığı’ndan yine bağış adıyla yer satmalara kadar gelen bağışlarla ayakta kalmış.

 

   Ancak, bu olan/olabilecek tüm bağış kaynakları kalmadı. Birde böyle bağışlarla filan olacak iş değil. Bunu temelden çözmek gerekiyor. Gölbaşı Belediyesi’ne ait olan kafe mi olur, çay bahçesi işletmesi mi olur ya da başka gelir getiren bir işletme mi olur…bunlardan da aynı esnaflar odasına kiralandığı gibi verilmelidir. Yok, verilmiyor kiralanamıyor ise BELLAS’ı iyice kâra geçirtip,  gelirlerinden pay verilmelidir ki bu spor kulübü ayakta kalabilsin. Ayrıca, bu BELLAS’ın yönetim ve denetim kurulu üyelerinin de heray gelir gider raporunu paylaşması olursa da ilk olacaktır tabi…

 

    Bu ve diğer konularda belediye yönetiminin yükü ağır, ilçenin çözülmeyi bekleyen sorunları vardır ancak temelde olması gereken bu sorunları çözer iken doğru yöntemlerin uygulanmasıdır. Eğer ki, doğru yöntemler uygulanmadan sorunlar çözülmeye çalışılırsa maalesef sorunlar ileri de yeni sorunları da gündeme getirecektir…Ve bu durum yöneticiler için güzel izler bırakmayacaktır. 

 

    Bizlerde, bu yeni yönetimin başarılı olması ve güzel izler bırakması, hatta siyaset yönetimini daha güçlü ve geniş alanlara yansıtmaları temennisiyle söyleyeceklerimizi gazeteciliğin gereği buradan söylüyoruz...

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

7 Ağustos 2019

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: GÖLBAŞI'NDA, DEĞİŞİM, ZAMANI, OLMALI!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 17.10.2019
Bugün
12° - 27°
Cuma
13° - 26°
Cumartesi
12° - 24°
Ankara

Güncelleme: 16.10.2019
İmsak
05:29
Sabah
06:52
Öğle
12:39
İkindi
15:45
Akşam
18:16
Yatsı
19:34
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı