301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 10:52
 
GÖLBAŞI-ETİMESGUT KARDEŞ İLÇE Mİ OLUYOR!
Benim yazdıklarıma kızanlarda varmış! Zaten, doğru söyleyeni 9 köyden de kovarlarmış! diye özlü bir söz var ya onun için kızmalara da alışığız sorun değil. Gölbaşı - Etimesgut ilçeleri kardeş ilçe mi olacak!...Gölbaşı'nın Tanıtım Günleri'ni de göreceğiz...Hiç düşündünüz mü...son 4 belediye başkanından kimisi aday yapılmadı, kimisi seçilemedi bu 4 belediye başkanının ortak özelliği neydi! Bunu bir düşünelim! Ve Güzelim Türkçemizi yabancı kelimeler altında ezdirmeyelim!...
Bayram Türkmez Haberi


 

   Benim yazdıklarıma kızanlarda varmış! Zaten, doğru söyleyeni 9 köyden de kovarlarmış! diye özlü bir söz var ya onun için kızmalara da alışığız sorun değil.  Kim, kızıyor derseniz en başta Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’in başarılı olmasını istemeyenler olduğunu beyan edebilirim…

 

   Çünkü,  yazdıklarımızın sonucu Belediye hizmetlerinin artırılması/Gölbaşına/Gölbaşılılara en iyi hizmetin verilmesi için ve sonucunda da Başkan Ramazan Şimşek’in vd.yöneticilerinin başarılı olması üzerinedir. Bir nevi, herkesi temsilen Başkan Ramazan Şimşek’e de,  açıktan danışmanlık! hizmeti veriyoruz! diyebiliriz böylelikle…Tıpkı, diğer belediye başkanlarına yazdığımız/verdiğimiz fikirler gibi!

 

     Biz, her dönem yazıyoruz, aklımıza yatmayanları, eksiklikleri, fazlalıkları, olumlu ve olumsuz tüm gelişmeleri…Herkes payına düşeni alıyor. Bizlerde durup dururken yazmıyoruz tabi, hepsini bilerek yazacak kapasitemizde mevcut değil, Gölbaşı’nda yaşayan ya da Gölbaşı dışında yaşayıpta ilçe ile bağı olan insanlardan aldıklarımızı/verdiklerini yazıyoruz…Gazetecinin görevi bu…bir nevi ULAK!

 

     Neyise, biz yine düşünmeye ve düşündürmeye devam edelim…

 

    Hiç merak ettiğiniz mi, Gölbaşı’nda 2’şer dönem belediye başkanlığı yapmış olan Mümtaz Sarıtaş ve Erdal Eren’den sonra başkanlık yapanlar 1999-2004 Dr.Cevdet Kara, 2004-2009 Abdulnasır Haşlak, 2009-2014 Yakup Odabaşı, 2014-2019 dönemi Fatih Duruay …neden 1 dönem yapıp gittilerde 2. Dönem nasip olmadı. Hepsi de yeniden aday olup, belediye başkanlığı yapmak istedi ancak kimi aday yapılmadı, kimi de aday oldu belediye başkanı seçilemedi. NEDEN?

 

   Bu siyasetçilerin kaybetmelerindeki ortak yönler nelerdi? Hepsinin ekibi mutlaka kendi içerisinde neden kaybettiklerini, nelerin olumsuz etki yaptığını vs. konuşmuş, tartışmışlardır. Ancak, ben başka bir şey söylüyorum. 4 ayrı belediye başkanının kaybetmelerindeki ortak konular neydi? Bunun üzerine bir tez gibi geniş geniş yazılacak düşünceler, yorumlara ihtiyaç var!

 

   Parti üst yönetiminin aday göstermemesi bile dönemlerinde yaptıkları çalışmalarla ilgili olup, aday olmadan kaybedenlerin sığınacağı bir alan değil…Kısaca bu alanı göstermek isteyenler içinde bunu şimdiden söyleyim. Tamamen, çalışmaları, kadroları ve topluma yansımaları ile ilgili bölümler içeren alanların ayrıntılarını hep birlikte dolduralım…

 

///                                      ///                                   ///

 

    Geçen hafta ilçemiz siyasetinde de, belediye yönetiminde de bir dayanışma örneği sergilendi. Ben de ilk defa tanık oldum. İlçe teşkilatları ve belediye başkan ekiplerinin ziyaretleri dikkat çekti. Önce Etimesgut MHP İlçe Yöneticileri hem İlçe Belediyemizi, hem de MHP İlçe Teşkilat yöneticilerini ziyaret ettiler. Ardından Etimesgut  Belediye Başkanı Enver Demirel ile ekibi, Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’i, ardından da MHP İlçe Teşkilat yöneticilerini ziyaret etti.

 

    Bu ziyaretler sırasında Gölbaşı-Etimesgut ilçeleri kardeş belediye mi olacak! söylemlerini de duyduk ancak açıklamalar sadece “nezaket ziyaretleri” kapsamında basına yansıdı.

 

      Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’in sosyal yönü güçlü, başkanlık döneminde sosyal ve sportif hertürlü çalışmaya önem veren, destekleyen birisi olarak tanıyoruz. Ve Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali ile kendine özgü bir proje gerçekleştirdi. Bu projesinde de Türk Tarihine ve Kültürünü öne çıkarıyor, aynı zamanda da ilçesindeki STK ları da bu etkinliklere dahil ederek birlikte yönetim anlayışını sergiliyor…

 

   Yani, bu anlamda başarılı bir yönetici…İlçe Belediye Başkanımız Ramazan Şimşek’le birlik beraberlik içerisinde görülmesi ve bu tecrübelerinden yararlanması için bir gelişme olabilir.  Başkan Enver Demirel’in Gölbaşı’nda yeri olduğunu duymuştum ancak bunu teyit edemedim. En son olarak Gölbaşı Belediyesi önceki Başkanlarından Yakup Odabaşı’nın oğlu  Ahmet Buğra’nın 2017 yılında Gölbaşı’nda yapılan nikahını Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel kıymıştı. Dönemin Belediye Başkanı Fatih Duruay’da katılmıştı düğüne…( http://www.sanalbasin.com/odabasi-ailesinnin-mutlu-gunu-26949190/)  Ben o zamanda sormuştum, “Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay nikahı niye kıymadı da, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel kıydı..” diye, teyit ettiremedim ancak Enver Demirel’de Gölbaşı’nda ikamet ediyor! demişlerdi.  Belli ki, Başkan Yakup Odabaşı'nın da hatırını kıramayacak kadar  tanışıyorlardı.

 

     Bunlar ayrıntı, esas konumuza gelelim…Etimesgut Belediyesi Uluslararası bir sosyal organizayonu kendi adına başarmış. Bizim organizasyon olan Uluslararası Göller, Andezit ve Sevgi Çiçeği Şenliği’ne etki yapar mı bilmiyorum. Biliyorsunuz Uluslararası olarak önceki başkan Abdulnasır Haşlak döneminde bu Festival adıyla başladı. Daha sonra Türkçe ye duyarlılık gösteren siyasilerimizden hem Cemil Çiçek, hem de MHP den bazı Genel Merkez yöneticileri de “Festival” yabancı kökenli bir cümle “Şenlik” yapalım, dediler Yakup Odabaşı döneminde Gölbaşı Göller, Andezit ve Sevgi Çiçeği Şenliği oldu. Adı Şenlik olunca bu sefer de öyle acılı günlerimize denk geldi ki, Şenlikle aynı günlere denk gelen,  başta terör örgütü PKK tarafından şehit edilen askerlerimiz, sivillerimizin acıları karşısında kültürel dokuya tersmiş gibi algılandı. Bunun bir eğlence olmadığını, sadece Gölbaşı’nın değerlerinin tanıtımı için yapılan bir etkinlik olduğunu da halen tam anlatamadık. Zaten, Fatih Duruay başkan döneminde de hiç yapılmadı. Niye yapılmadı? Bu da ayrı bir soru!

 

   Bu Festival/Şenlik/Tanıtım Günleri konusunda birde uluslararası boyutu var ki Etimesgut Belediye yöneticilerinin tecrübe ve birikimleri önemli olacaktır. Bu alanda Gölbaşı Belediyesi’nin organik bağı da var zaten. Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ilıkan’ın Gölbaşı'nın yanısıra Etimesgut Belediyesi’nde görev yaparken edindiği birikim, tecrübenin yansıyacağını düşünüyorum. Bu anlamda Gölbaşı da, Gölbaşı Belediyesi de şanslı olabilir.

 

     Uluslararası Göller, Andezit ve Sevgi Çiçeği Şenliği/Tanıtım Günleri Eski Başkan Haşlak dönemindeki gibi paket programlarla yapılmasın, yani ihale ile dışarıdan bir firmaya veriliyor. Bu firma bünyesindeki guruplarla Gölbaşı’nda birtakım etkinlikler yapıyordu. Bunlar ilçemizin dinamiklerinden oluşmuyordu, Yakup Odabaşı başkanlığı döneminde öyle olmadı. Tamamen ilçe dinamiklerinin organizasyonu ile gerçekleşti ve bunda da hayli başarılı oldu.

 

     Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’in bir konuşmasını dinlerken söylemişti. Gölbaşı Şenliği yapılacak diye, bu sene yetişirmi bilmiyorum ancak yapılacaksa da ilçenin kendi dinamiklerinin katılımıyla, değerlerinin tanıtılması amacına uygun olacaktır.

     Şimdiden başarılar dileriz…

 

///                                 ///                                ///

 

   Bizim Türkçe hassasiyetimizi bilmeyen yoktur. Hele ki, yabancı kelimelere karşı. Yoksa, Anadolu Türkçe ağızı , İstanbul Türkçe ağızı ile uğraştığımız yok. Yabancı kelimelere karşı ilçemizde bir kampanyamı gerekiyor ki yöneticilerin dikkatini çekmek için bilemedik.

 

    Yerel yöneticiler bu konu da çok önemlidir ve özellikle para kazanmak uğruna Türkçe yi katletmeyi göze alıp yabancı isim veren esnafların açılışlarına filan katılmaları ya da onların tanıtımı için bir çaba sarfetmelerinin önüne geçmek gerekiyor…Bunu ben yapacak halim yok. Biz yazıyoruz bakın böyle..Aslında yazmam bile manidar. Hele ki Milliyetçiyiz, Ulusalcılıyız, Atatürkçüyüz, Vatanseveriz …diyen insanlar bu yabancı kelimelerden oluşan başta tabelalar olmak üzere tüm yazılara karşı duruş sergilemeleri gerekiyor.

 

   Hele ki Belediye Başkanına gelen esnaf açılışı gibi birçok davette neyi açacağı, kime hitap edeceği, kiminle karşılaşacağı konusunda bilgilendirmek lazım ki, siyasi kazaya! kurban gitmesin. Bunlar basit gibi görünse de önemlidir. Hangi dönem di hatırlamadım ancak Belediye Meclisi bu konu da bir karar almıştı. Türkçe tabelaların oluşması için birtakım çalışmalar yapılacaktı. Bunlar olmadı. Geçen sene de en üst düzey belediye yönetimine de hem yazılı hem sözlü söylemiştim. Bünyenizdeki işletmelerden yabancı yazılı kelimeleri çıkarın, Türkçe düşmanlarını sevindirmeyin, Milli Mücadele de silahlı olarak kazanılmış olanları, Türkçe yi yok ettirerek gölgelemeyin…ancak kimse tınlamadı! İsmini vermeyim şimdilik ancak geçen yine bir ilgiliye söyledim.. Şu BİSTRO yu filan kaldırın nedir? bu diye…Bana dediği, “ değişik duruyor, ilgi çekiyor…” çok ilginç bir savunma…

 

   Ne deyim Allah, bilincimizi artırsın. Ruhumuza! dedelerimizin, ebelerimizin milli mücadeleyi nasıl verdiğini, bizlere bu  toprakların nasıl vatan olduğunun ve bu vatanın/milletin var olmasında en önemli etkenlerden birisinin DİL olduğunun bilinç tohumları ekilsin…

 

AÇIKLAMA. Gölbaşı Spor Kulübü ile ilgili çalışmaları yakından takip ediyorum. Bu kulübün kurulduğu 1984 yılından buyana sorunları oldu. Genelde zorunlu bağışlarınan ayakta duruyor, yöneticileri 50 kapıya gidiyor destek arıyor. Buna bir son vermek gerekiyor. Bu konu da araştırmalarım sürüyor, düşüncelerimi yazmak için toparlıyorum…

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

5 Ağustos 2019

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: GÖLBAŞI-ETİMESGUT, KARDEŞ, İLÇE, Mİ, OLUYOR!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 17.10.2019
Bugün
12° - 27°
Cuma
13° - 26°
Cumartesi
12° - 24°
Ankara

Güncelleme: 16.10.2019
İmsak
05:29
Sabah
06:52
Öğle
12:39
İkindi
15:45
Akşam
18:16
Yatsı
19:34
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı