301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Temmuz 2018 - Pazar 08:42
 
Genel de, Yerel de seçim sonuçlarına bakalım!
Seçimler bitti ancak seçimlerde neden böyle sonuçlar alındığı konusunda yorumlar çok az olup, bu konuyu irdelememiz lazım...
Bayram Türkmez Haberi


Seçimler bitti.

 

Şimdi yeni sistemin nasıl çalıştığını göreceğiz.

 

Hacı Bektaş-ı Veli’nin o güzel sözünü kullanmayan yok. “Bir olacağız, İri olacağız, Diri olacağız.”…

 

  Her güzel ve özlü söz bir birikimden, tecrübeden ve belki de yüzyılların yaşanmışlığından ortaya çıkıyor onun için çok kıymetliler.

 

   Yeni sistemin getirdiklerine bakalım öncelikle…Mesela, CHP ile Saadet Parti’si ittifakı…Yani, sosyal demokratlar ile muhafakazarların birlikteliği,  muhafazakarlar ile milliyetçilerin birlikteliği ve diğer birlik olmak zorunda kalan diğer düşünceler…Ya da CHP ve HDP yakınlaşması...

 

   Bu farklı düşüncelerin herbiri bu milletin bir parçasıydı zaten, şimdi ayrışmadan ülke ve millet çıkarları doğrultusunda buluşarak seçime gittiler.  Bir olmanın, İri olmanın, Diri olmanın siyasi yolu da böyle olsa gerekir.

 

     Tek adam, diktatörlük vb. gibi demokrasiden uzaklaşıldığı görüşünü taşıyanlar var bunu da uygulamalar ile göreceğiz.  Ancak, Türkiye’nin böyle bir sisteme ihtiyacı vardı.  Bu sistemle, birliğimize, dirliğimize, bütünlüğümüze sıkıntı vermeden, belki biraz daha iyileştirilerek Türkiye'ye özgü Başkanlık Sistemi ni de denemeliyiz.

    1980 öncesi ve sonrasında insanlarımız farklı düşünceleri yüzünden birbirini kırdı. Ayrıştırıldı, Kutuplaştırıldı. Hatırlayalım, Komünist-Faşişt, Sünni-Alevi, Laik-Antilaik..vb. bu ayrıştırmalar sonucunda kardeş kardeşi öldürdü, kırdı geçirdi, Aydınlarımız katledildi. Kazanan ise Silahlı ve silahsız terör örgütleri ve onlara patronluk yapan sömürge ükeleri oldu...Bunları ortadan kaldırmanın bir yolu bu sistem olabilir. Bu ülke de terör bitmedikten sonra Türk Milleti ne rahat yok, buna ben de inanıyorum.

 

     Sonucunda bu sistemin gelmesine de bu ülkede yaşayanların çoğunluğu karar verdi. Demokrasi ise bu da demokrasi işte.Nasıl çalışacağını bilmediğimiz bu sistemi uygulayacılar bundan sonra bizlere gösterecek. Bu sistem terörü ve ayrılıkçı fikirler ile kutuplaşmaları ortadan kaldırabilir diye düşünüyorum. Zira, Bu ülke ve millet 40 yıldan beri silahlı terör örgütü PKK …gibi terör örgütleri yüzünden huzursuz.   80 yıldan beri de Silahsız Terör Örgütleri olan FETO, ÇETO…gibi devletin içinde çeteleşen hainlerden rahatsız. Bu terör örgütlerin büyümesi, gelişmesi ve kendi içimizde ayrılıkçılık oluşturup milletleşme sürecimizi hep sekteye uğratıp., ülkemizin gelişmesinde, kalkınmasında hep olumsuzluk oluşturmuşlardır.

 

   ABD ve AB gibi ülkelerin uşaklığını yapan bu silahlı ve silahsız terör örgütleri üzerine giden,  dinsel bölücü ve etnik ırkçılıklara karşı olan siyasetçiler kazanıyor…

 

     24 Haziran seçimlerine baktığımızda kazanan lider ve partilerin genel olarak öne çıkardıkları konu terörle mücadele olup,  bu milletin terörle mücadeleden yıldığını ve bitirilmesi konusunda her türlü desteği vereceğinin farkındalar.

 

      Seçimlere genel olarak baktığımızda AK Parti ve MHP genel siyasetini terörle mücadele üzerine kurarken, CHP ve diğerleri de Ekonomi üzerine kurdular. CHP ve Adayı ne kadarda vatandaşın fakirliğinin giderilmesi, yoksulluğunun ortadan kaldırılması yönünde vaadler verse de,  Emekli maaşlarını artırması vs.vs. sözleri olsa da, bu milletin 40 yıldan beri silahlı terör örgütünden, 80 yıldan beri de silahsız terör örgütünden canının yandığını, artık paradan puldan önce toplumsal huzura ihtiyacı olduğunu, terörün bitmesiyle ülke ekonomisinin düzeleceğini, ABD ve AB ye uşaklık edenlerin yok olmasıyla cennet gibi vatan olan Türkiye’nin daha da zengin olacağını düşünüyor. 

 

    Yani, seçimler Terörle mücadele edenler ile Ekonomiyi kalkındıracağım diyenler arasında geçti desek yerinde olur. CHP ve diğer muhalefet yapan partiler seçimlerde silahlı ve silahsız terörle mücadele konusunda kararlı bir duruş sergilemediler…Halkın çoğunun beklentilerini de karşılayamadılar ve kaybettiler.  Diğer kaybetme nedenlerinden birisi de, teşkilatlarını yeniliyememiş olmalarındandır. AK Parti nin sürekli olarak yaptığı çalışmalardan birisi de, Genel merkezin yanısıra, İl ve İlçe teşkilatlarını sürekli yenilemesi,  kaşarlanmış, metal yorgunu olan partililere pasif siyasete ya da danışman gibi başka alanlara kaydırmalarıyla sürekli yenilenmeleri başarılarının önemli nedenlerindendir.

 

    Ne diyelim, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

 

  Gölbaşı’nda neler oldu?

 

    İlçemizde AK Parti ve CHP oyları azalmış. Cumhurbaşkanı Erdoğan 43.408 oy alırken,  parti  31.025   oy aldı. CHP adayı Muharrem İnce 23.100 oy alırken, CHP 15.410 oy, HDP adayı Selahattin Demirtaş 2001 oy alırken,  HDP 5048 oy aldı. Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşehir 7961 oy alırken, İYİ Parti 9968 oy aldı. Cumhurbaşkanı adayları Temel Karamollaoğlu 1199, Doğu Perinçek 156 oy aldı. Saadet Partisi 1794 oy alırken,. Vatan Partisi 144 oy aldı. HÜDAPAR ise 73 oy aldı.

 

   Oyların partilere farklı, Cumhurbaşkanlarına farklı çıktığı ortada…NEDEN?

 

    Genel olarak insanlarımız geleceğe güvensiz bakarak Cumhurbaşkanlığı ile TBMM arasında bir denge kurulması gerektiği düşüncesinin genel bir eğilim olduğu gözleniyor.

 

   AK Parti oylarının düşmesinin ilçemizdeki en büyük nedenlerinden birisi de FETO operasyonlarının etkisi olup, parti de ki fetocu ve hatta Süleymancıların bile başka partileri desteklediği konuşuluyor. Saadet Partisine de oylarda kayma olmuştur.

 

   Tabi, 16 yıl iktidar olmanın vermiş olduğu bir yılgınlık, birikimler, değişim isteğinin de etkisi var.

 

    İYİ partinin ortaya çıkmasıyla MHP nin baraj altında kalacağını düşünenler Gölbaşı’nda da yanıldı. MHP Eski İlçe Başkanları Mahmut Aksoy, Necati Kocak, daha sonra dan "istifa ediyorum" diyen Mehmet Atak gibi marka isimler bile, hatta milletvekili adayı olan Fehmi Kandemir bile MHP İlçe teşkilat yöneticilerinin, seçim ekibinin  ve gönül verenlerin moralini bozamadı.  Herkes MHP nin tükeneceğini konuşur iken, Yönetim dışından desteklemek için,  ilçemizden gönül veren bazı marka isimlerde gidip MHP den milletvekili aday adayı oldu. Ayrıca, İlçemizin yakından tanıdığı fahri hemşehrimiz olan Balalı Prof.Dr.Mevlüt Karakaya’nın 1. Sıra milletvekilliği adaylığı da etkili oldu. Kırsal kesim AK Parti olmaz ise MHP dedi. MHP diyemeyen de İYİ parti dedi.

 

   İYİ Parti kısa zamanda örgütlendi, ilk çıkışta hayli ilgi yoğundu ancak CHP adayı Muharrem İnce nin olmasıyla birlikte düşüşler başladı. Gölbaşı’nda da destekçisi epey vardı ancak seçimlerde sandığa yansımadı. Bunda öncelikle,  CHP adayının umut veren çıkışlarıyla  oyları o tarafa kayarken, bunda ilçe teşkilat yöneticilerin genelde akraba, birbirlerine yakın çevre vb. üyelerden oluşmasınında etkisi olduğunu düşünüyorum. Aslında yönetime baktığımızda ilçenin MHP de görev yapmış yöneticilerinden ziyade hep yeni isimler vardı. Hesabı olan MHP liler Meral Akşener’e oy verdiler ancak İYİ Parti ye vermedi.

 

   Esas konuşulması gereken CHP olup, İlçe merkeziyle,  Karşıyaka bölgesindeki mahalleler hariç zaten kırsal kesimde doğru dürüst oyu yok. Belli köy/mahallerden verilen oylar var birde. Yani, CHP Gölbaşı nda da kırsal kesimde yok. İyi Parti bile daha fazla oy aldı kırsal kesimde…Zaten, Cumhurbaşkanlığı ile Parti arasında yaklaşık 8000 oy farkı var. Bu 8 bin civarındaki oyu partiden fazla alan Cumhurbaşkanı adayı İnce oldu. 8 bin oy da  küskün MHP lilerin bir kısmı İYİ parti ye verirken, bir kısmı da  CHP’ye verdi. Ayrıca, HDP lilerin  oyları da geldi.  CHP oylarının düşmesinin genel nedenlerini de yukarıda da yazmıştım.

 

   Zaten, Türkiye seçim sonuçları değerlendirilmesini aynı şekilde Gölbaşı içinde yapabiliriz. Çok özel bir durum yok.

 

Selam ve Sevgilerimle

Bayram Türkmez

01 Temmuz  2018

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Genel, de,, Yerel, de, seçim, sonuçlarına, bakalım!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Çok Bulutlu
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
10° - 23°
Cuma
10° - 15°
Cumartesi
- 21°
Ankara

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
03:27
Sabah
05:17
Öğle
12:51
İkindi
16:47
Akşam
20:15
Yatsı
21:57
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı