301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 13:32
 
Dr.Şerafettin Tombuloğlu'na vefamızı göstereceğiz
Gölbaşı'nın ilk lise ve ortaokulu olan Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi sessiz sedasız yıkılacak. İyi de ona haklarımızı nasıl ödeyeceğiz! Etrafında hiçbir bina yok iken bahçesine kadar elinden alınan Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi'ne yapılan bu haksızlığın yanına şimdi de yıkılması nasıl anlatılır? Bundan geçmiş belediye başkanlarının hepsi sorumlu olup, geçen dönemki belediye başkanı da fazlasıyla sorumludur!
Bayram Türkmez Haberi


        Gölbaşı Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi ilçenin ilk ortaokul ve lisesi olup 1957 yılında eğitim öğretime başladı. Gölbaşı Oğulbey köyünde doğan Şerafettin Tombuloğlu ailesiyle ABD ye yerleşti. Ancak hiçbir zaman Gölbaşı ile bağını koparmadı.  Gölbaşı’na bu okulu kazandırırken gelecekte Gölbaşı köyleri de olmak üzere buralardan birçok insana kolay okuma fırsatını sunmuş oldu.

 

  Yardımsever Dr.Şerafettin Tombuloğlu 5 yıl önce ABD de vefat etti.

 

   İlçemizde kendisiyle sık sık görüşen ve yazışan Gölbaşı Esnaflar Odası Başkanı Hulusi Gürpınar oldu. Hulusi Gürpınar Gölbaşı Esnaflar Odası Başkanlığı döneminde yine Dr.Şeraffettin Tombuloğlu ile görüşerek çok amaçlı bir salon yapılması için yardım istemişti ve netice de bu yardım gelmişti. Sonucunda Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi’nin eski konferans salonu tamamen yenilenmiş ve çok amaçlı bir kültür merkezine dönüştürülmüştü. Salon açılışı yapılmış, öğrencilerin yanısıra ilçede yapılacak birçok sosyal kültürel ve mesleki etkinlikler burada yapılmaya başlamıştı.

 

   Hatta o dönem salon bitirilince içinin ısınma tesisatı içinde bizlerde devreye girdik. Örencikli yardımsever insan rahmetli Satı Bozkurt teyzeye gittim. Satı teyze o dönemler hastaneye, okullara, camilere tadilat ve onarımlar için para yardımı yapıyordu. Zaten, çocukları Mehmet, Hanife, Nazım…la da beraber okumuştuk, ortaokul lise de evlerinde de ekmeğini çok yemiştik.  Severdi beni de ve buraya da yardım edebileceğini düşündüm ve gittim söyledim. “Tamam,  ben buranın ısınma tesisatını yaptırıyım” dedi. O zamanın okul müdürü Hilmi Ulubey’e konu gitti. Sonra Satı Teyze ye  o zaman –ortalama 10  yıl önce- okulun yıkılıp, yeniden yapılacağını söylemiş. Tabi, yıkılacak okula yeni masraf etmeye gerek yok! diye de ilave etmişler ve böylece yardımı engellendi.

 

    Ancak, okul yıkılmadı, aksine 2012 yılında belediye tarafından komple tadilat yapıldı, büyük masraflarla birlikte eğitim öğretime devam etti, taki bugüne kadar.

 

   Dedim ya, ilçenin ilk Ortaokul ve Lise’siydi ve birçok mezun verdi. Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi var iken, ne önündeki Meslek Okulları vardı, Ne Gölbaşı İlkokulu, Ne Kütüphane Ne de Anaokulu ne de ortak kullanılan Konya Yolu kıyısındaki tuvalet vardı. Oralarda futbol oynanan, bayramlarda gösteriler yapılan okul duvarıyla çevrili alandı. Sadece şu andaki 75.Yıl Öğretmenevi yerinde Akşam Sanat Okulu ve öncesinde de Telsizevi olarak geçen yer vardı.

 

    Şimdi, sadece Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi ve Ortaokulu’nun bulunduğu bu alanda hiçbir bina yok iken, hepsi de adeta Dr.Şerafettin Tombuloğlu mülkünden doğan birer bebek gibi yanlarına yapıldı. Dr.Şerafettin Tombuloğlu okulunun arazisine artık başka kamu kurum binaları yapılmış, kendisi de, teneffüslerde öğrencilerin gezdiği betonlu alana hapisolunmuştu. Hatta, ön tarafına yapılan Gölbaşı Anadolu Lisesi ile aralarına tel örgü bile çekmişlerdi. Güya Anadolu Lisesi öğrencileri ile Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi öğrencileri arasında çalışkanlık/sosyal farkları birbirini etkiliyormuş! Tabi, daha sonraki yıllarda tüm liseler Anadolu Lisesi olmuştu, Dr.Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesi olarak yerini aldı.

 

    Yani, Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi/Ortaokulu var iken etrafında hiçbir bina yoktu. Şimdi, o binalar duracak Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi yıkılacak.  Bunu nasıl yorumlamak gerekir bilmiyorum ancak orada çok kişinin hatırası, ilçenin hafızası var. Ve temelinde bir hayırsever insanın yanısıra, yaptıklarıyla nasıl bir sonuç alındığı var. Yani, nereden bakarsanız bakın bir değer var.

 

    Bu durum aynı bir çocuğun anne ve babasını tanımaması hatırlatıyor bana! Bir okula ait olan araziden 3-5 kamu kurum binası çıkarılacak ve sonucunda bu binalara temel oluşturan ana okulda ortadan kaldırılacak. Yerine meydan yapılacak! İyi de hayırsever insan Dr.Şerafettin Tombuloğlu hangi şartlarda bu binayı yaptırmıştı? Soran yok! Hadi diyelim bunu soran yok. Geçmiş belediye başkanları ve meclis üyelerinin bu ilçe tarihine ışık tutan lisenin yok olmasında hepsinin payı var. Yaptığınız imar tadilatlarıyla payı var.  30-40 yıl önce 120 binlik Gölbaşı planlayacaksın ve bu nüfusa göre kamu alanları (okul-kütüphane-cami-kültür merkezi vs) yerleri ayırmayacaksın sonra da çekilip bir köşeye oturup sessiz sessiz olan biteni izleyeceksin.

 

   Varmı böyle bir dünya! Derseniz…Varmış ve burası da Gölbaşı imiş.

 

Bu siyasetin kirliliği değil sadece aynı zamanda yöneticilerinde bağnazlığı olup, özellikle 2014-2019 yılındaki belediye yönetimi ve meclis üyelerinin sorumluluğu bu konu da çok fazladır. Çünkü, yıkım kararı bu dönemde alınmıştır. Konya Yolu projesinde bu yoktu ancak sonradan bu proje ortaya çıkarıldı. Atatürk Sahil Parkı’na yapılacak cami ile birlikte okulun yıkılmasıyla birlikte ortaya çıkacak bir meydan Konya Yolu’na bağlanacaktı.

 

    O dönem de biz yazdık, söyledik ancak ne iktadardan, ne de muhalefet temsilcilerinden çıt çıkmadı.  Onlara göre 4 duvardan oluşan bir bina…

 

   Bize göre ise Gölbaşılıların ruhunu yansıttığı içinde birçok yaşamların ve anıların olduğu ilçenin hikayesinin anlatılacağı, insanların birbiri ile kaynaşıp yakınlaşabileceği, geçmişi yad edebilecekleri, düşünceleri geleceğe taşıyabilecekleri  ortak bir anahtar…

 

   Şimdi, birileri çıkmış sanki bu okul bu proje yüzünden yıkılmıyormuş da!  diyor ki, okul depreme dayanıksızmış ondan yıkılıyormuş! Gölbaşılıların aklıyla dalga geçmeyin ve geçilmesine de müsaade etmeyin!

 

    Diğer önemli bir konu da, bu projenin nasıl ortaya çıktığıdır? Bu proje peşinde kimlerin ne amaçla dolaştığıdır? O dönemin Belediye yöneticileri buna açıklık getirmelidir? Ancak, söylediğim gibi geçmiş belediye başkanları yaptıkları imar çalışmalarıyla bu olanlara adım adım gelinmiştir ve noktayı koyanda Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi’nde okuyan dönemin Belediye Başkanı Fatih Duruay, ekibi ve meclis üyeleridir.

 

    Şimdi, bu proje kapsamında Atatürk Sahil Parkı’na neler yapılacak. Onu konuşan yok. Muhalefet vardı bir zamanlar onlarda yok! Ahmet Andiçen adı sizlere bir şey anımsatırmı bilmiyorum ancak bana hatırlattığı şey Atatürk Sahil Parkı’nın girişindeki araziyi belli şartlarda Belediye ye bağışladığıdır. Yani, buraya sanıyorum sadece Kültürel Merkezine  ilişkin bir yapı oluşturulması şartıyla bağışlamıştı. Bunu da eski belediye başkanlarından Erdal Eren bilir çünkü onun döneminde gerçekleşmişti.  Zaten, mimar olan Erdal Eren başkanın Gölbaşı’nın imarında büyük payı var, bilgisi de ilgisi de yoğun olup bu konuları açıklamak ona düşer. Ancak, dediğim gibi diğer belediye başkanlarının da sorumluluğu vardır.

 

    Dr.Şerafettin Tombuloğlu’nun yıkılarak yerine yapılacağı proje umut ediyorum ki bir hain FETÖ kurbanı olmamıştır.  O dönem bu projenin peşinde koşan siyasetçi rantçılarla bu projeyi uygulanlar aynı kişiler mi diye! bakarak sonuç çıkabilir! 

 

    Bu zamandan sonra bu proje iptal edilir mi derseniz anladığım kadarıyla çok zor görünüyor. 2 yıl önce vefat eden Dr.Şerafettin Tombuloğlu’nun da ruhunu şad etmek lazım ve ismini hemen başka bir okulun yanısıra, o meydana da vermek lazım.  Belki o zaman vicdanlar biraz rahatlar.

 

///                              ///                                ///

 

    Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek kucağında bulduğu bu proje ile ne yapacak bilmiyorum ancak herkesin vicdanını rahatlatacak bir çözüm bulacağını düşünüyorum.  Başkan Şimşek’in belediye başkanlığı döneminde 1 yılını doldurmasına  34 gün var.

 

     Bu 1 yıl kendi personeli başta olmak üzere birçok projenin  altyapısını oluşturduğunu gördüm.

   Bazı belediye müdürlerininde artık yorgunluktan bişey yapamadığını da gördüm. Yani, Başkan Şimşek’in hızına yetişemedikleri gibi sorumlu oldukları birimlerde toplumsal olarak sinerji oluşturamıyorlar.  Ortaya koydukları çabalarla günü kurtarmanın peşinde olup, kalıcı eserler, toplum değerlerini öne çıkaran ortamlardan uzak oldukları farkediliyor.

  Bana göre Başkan Ramazan Şimşek'in pozitif yansımasıyla birşeyler yapılıyor.  Başkan Şimşek’in hızına, düşüncesine ve aklına uymayanların da belediye de görev yapıp kendilerine eziyet etmelerine gerek yok. Bu konu da Belediye Başkan yardımcısı iken Başkan Şimşek göreve başladığında hemen yer değiştiren Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan’ı tebrik etmek lazım. Gölbaşı ile ilişiğini kesip Mamak Belediye Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.  “siyasetle gelen siyasetle gider” kuralından mıdır  yoksa inandığı değerler peşinde koşmak içinmidir! Bilemiyorum  ancak dürüstlüğünü bir kere daha ortaya koydu. Bizde kendisini bir ziyarete gidemedik bu da bizim eksikliğimiz oldu!

 

   Önceki dönem,  bilmem fetö ye ismi  karışmış, bilmem bağlı müdürlüğü zimmet davalarına karışmış ya da bağlı biriminin başındayken hiçbir kalıcı proje  üretememiş yöneticilerin sadece Başkan Şimşek’le bağı yok, aynı zamanda Gölbaşılılara karşı sorumlulukları var. Bu yöneticiler görev yaparken 1 kere değil 10 defa düşünmelidir!

 

    1 yılın dolmasına 34 gün kaldı. Bu arada bukelamun gibi yaşayan bu hain fetöcülere de fırsat vermemek için çaba sarfeden Başkan Şimşek’in Gölbaşı’nda yapacağı başarılı hizmetlerin önünde hain fetö uzantılarının duracakları muhakkaktır. Onun için de başarması lazım.

 

 İlçemizde bu kadar özellikle sosyal medya da FETÖ terör örgütüne tepki gösteren var ki, bunların hepsi samimi ise Başkan Şimşek’in ilçemize çok yararlı çalışmalar yapmasında bunlarında  bir katkısı olması lazım. Eğer samimilerse zaman içinde bu da görülecektir.

 

Selam ve saygılarımla

Bayram Türkmez

25 Şubat 2020        

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Dr.Şerafettin, Tombuloğlu'na, vefamızı, göstereceğiz,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 29.03.2020
Bugün
-
Pazartesi
- 12°
Salı
- 14°
Ankara

Güncelleme: 28.03.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı