301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 19:07
 
Başkan Duruay yatırımları anlattı ancak hiç bu kadar kızgın olmamıştı!
Bugün Çalışan Gazeteciler Günü olması nedeniyle Belediye Başkanı Fatih Duruay, beraberinde AK Parti İlçe Başkanı Selim Akceylan, Kadın Kolları Başkanı Hayrunisa Işık Aydoğan ve Gençlik Kolları Başkanı Tarık Kuyrukçu ve Yeni atanan Başkan Muhammed Emin Çelik ile birlikte yerel basın mensupları Manzara Kafe’de kahvaltı da buluştu.
Bayram Türkmez Haberi


   Bugün Çalışan Gazeteciler Günü olması nedeniyle Belediye Başkanı Fatih Duruay, beraberinde AK Parti İlçe Başkanı Selim Akceylan, Kadın Kolları Başkanı Hayrunisa Işık Aydoğan ve Gençlik Kolları Başkanı Tarık Kuyrukçu ve Yeni atanan Başkan Muhammed Emin Çelik ile birlikte yerel basın mensupları  Manzara Kafe’de kahvaltı da buluştu.

 

      Gölbaşı yerel basın mensuplarının gününü kutlayan Başkan Duruay ve İlçe Başkanı Akceylan  yapılan hizmetleri anlattıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladıktan sonra yapılan yatırımları yerinde gösterdi.

 

      Belediye Başkanı Fatih Duruay  göreve geldiğinden beri yapılan bazı projelerini anlatırken,  “Gölbaşı’nın en büyük sorunları çözülecek ve çözülüyor.” diyerek  çalışmaları anlatırken,  Önceki başkan Yakup Odabaşı dönemine göre Hükümet ve Büyükşehir Belediyesi’nden hariç,  sadece Gölbaşı belediye imkanlarıyla 2 kat daha fazla hizmet ettiklerini belirtti.

 

   Gazetecilerin soruları karşısında  önceki belediye yönetimine ve MHP Meclis Üyesi Ramazan Şimşek’e  karşı  sert açıklamalarda bulundu.   Belediye kültür merkezlerini daha önceki dönemde kaç liraya, şu anda da kaç liraya kiraya verdiklerini açıklayan Duruay, “Gölbaşı’nın şu anda 750 bin nüfusu barındıracak imara açılmış bölgesi var.”dedi.

 

    Gölbaşı’nın ulaşım sorunlarının nasıl çözüleceğini, Belediyenin ne kadar arsa alıp sattığını,  Merkez ve Dış Mahallelere neler yapıldığını, Ramazan Şimşek’in açıklamalarına tepki gösterip, özür dilesin! dedi.  

 

  Belediye Başkanı Fatih Duruay şöyle konuştu.

 

   ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLECEK…KONYA YOLU PROJESİNİN İHALESİ YAPILACAK. HAYMANA YOLU RAHATLAYACAK…2. OTOBANIMIZ OLACAK.

 

    “Konya Yolu projelendirilmesi bitti şimdi ihalesi yapılacak. Onu bekliyoruz. Yaklaşık 230 Milyon Lira bedelle ihalesi yapılacak. Büyük bir proje olacak. Bu proje de gerçekleşirse Gölbaşımızın yıllardan beri çözülemeyen sorunları ortadan kalkmış olacak.

 

  Ulaşım olarak Patalya Hotel karşısındaki Dallas Yolu dedikleri alanda genişletme çalışmaları yapılacak. Bu yol Haymana yolunu da rahatlatacak.

 

Daha önceki projelerde Aksaray yolunun gişeleri Hacılar tarafındaydı mahmatlı tarafının o tarafa alındı. Gölbaşının 2. Çevre yolu olacak.

 

  Gölbaşının en büyük sıkıntılarından birisi ulaşım ve altyapıdır. Ulaşım konusunda büyükşehir belediyesi ile çalışmalar devam ediyor. Örencik yolumuzla bazı kamulaştırma ve bazı vatandaşlarla ilgili sıkıntılar var. Bu yıl 6 mahallenin komple altyapısı yapıldı. Bütün köylerimizde ve yeni mahalle olan yerlerde asfalt çalışmalarını yaptık, önümüzdeki yılda hepsi bitmiş olacak. “

 

  HER YIL YAĞIŞLARDA 18 EVİ SU BASIYORDU. BURALARDA ALTYAPI ÇALIŞMALARINI ASKİ İLE BAŞLATTIK ARTIK BU SORUN ÇÖZÜLDÜ…

 

  “Çok aşırı derecede yağan yağmur olduğu zaman bazı bölgelerde su baskınları oluyordu şu anda tespit ettiğimiz 18 yer ASKİ bölge müdürümüzle birlikte büyük ızgaralar koyduk. Yağmur suyu ızgaraları, bir daha kötü olaylar yaşamak istemiyoruz.”

 

48 MAHALLEMİZE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE ÇOCUK PARKI YAPTIK.. İLK GELDİĞİMİZDE 2 KÜLTÜR MERKEZİ BİTİRMİŞTİK, ŞU ANDA DA 7 KÜLTÜR MERKEZİ DAHA BİTİRİLDİ. 6 TANE DAHA YAPILACAK…

 

“Gölbaşı belediyesi olarak 48 mahallemizin hepsine de Büyükşehir ile beraber çoçuk parklarını yaptık. Musalla taşlarının üzerlerini örttük.  7 mahallemizde altyapı çalışmaları yenilendi. En son Karaali Mahallesi'nin Büyükşehir asfaltını verdi, bizlerde asfaltını attık.

 

 Bunların yanında yapmış olduğumuz geldiğimizde ihalesi yapılan 2 kültür merkezimizi bitirmiştik, şimdi de 5 mahallemizde kültür merkezleri bitti. Teslim aldık. Ramazan ayında açmayı planlıyoruz. Ayrıca bu sene 5 veya 6 mahalleye daha kültür merkezi yapacağız.”

 

MERKEZDE YAPILAN KÜLTÜR MERKEZLERİNİ VE HAVUZLARI İLE SOSYAL TESİSLERİ 2-3 AY İÇERİSİNDE HAZIR HALE GETİRECECEĞİZ… HİZMETE AÇILACAK..

 

 “Merkezde ise Eymir Mahallesinde bir  çok amaçlı kültür merkezi,  yine yanında bir kültür merkezi var. Bir katını kültür bakanlığına protokolle verip,  orası da kütüphane olacak. Nasip olursa 2-3 ay içerisinde hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız.

 

  Şehir parkımız var. Yüzde 99 seviyesinde bitti sayılır. Orası gölbaşı belediyesi tarafından bugüne kadar yapılan en büyük park olup, kendi elektriğini kendisi üretececek. Büyük bir boşluğu da doldurmuş olacaktır.

 

   Zübeyde Hanım kültür merkezi kullanılması dar olan bir binaydı. Şu anda o binanın en az 4 kat büyüklüğünde bir bbina yaptık. Nasip olursa paylaşım noktasını en altkatına taşıyacağız. Üstünde zabıta müdürlüğünün yeri olacak. Onun üstünde engelli birimi faaliyet gösterecek. Onun üstünde  7 sınıf var. Burada eğitim verilecek. Orası da birkaç aya kadar açılışını yapacağız. Onun yanında Pazar yerimiz vardı orasının altını 200 otoparklık kapalı alan, onun üstünde de Pazar yerimiz var, ayrıca orada oyun ve oturma alanları da var. Üst katında da çok amaçlı salon yapıldı.  Oranın da açılışını hep birlikte yapacağız.

 

   Mevlana parkı içerisinde yüzme havuzu yaptık. Hemen yanında da çocuk oyun gurubunu da yanına montaj yaptık. Oradaki çocuklarımıza güzel bir oyun alanı yaptık.  Yüzme havuzunun içinde spa, türk hamamı, fin hamamı, sauna ve fitnes var. Orayı da sırf hanımlara tahsis etmeyi düşünüyoruz.”

 

GÖLBAŞI’NIN CİDDİ SORUNLARI ÇÖZÜLÜYOR…

 

   “Gölümüz temizleniyor, dere ıslahlarıda aynı zamanda yapılıyor biliyorsunuz. Orayı 2 ya da 3 etap halinde yine Gölbaşı nın en büyük yeşil alanlarından birisi olacak.

 

Yani, devletimizden şu ana kadar en büyük sıkıntılarının yatırımını almış bulunuyoruz. Yani, gölün temizlenmesi, konya yolunun yapılması,…Orman bakanlığı da köpek barınağı ile ilgili bir çalışma başlattı.

 

SORU: Gazetecinin  Türkiye Petrollerinin yerini alacakmısınız? Sorusuna ise;  

  “ Türkiye Petrollerinin  yerini bir daha cumhurbaşkanımızdan isteyeceğiz. Daha önce istedik verin diye talimat verdi. Ancak verilmedi.  Yine isteyeceğiz.”

 

KENT MEYDANI İÇİN OKULLAR YIKILACAK. KONYA YOLU VE ATATÜRK SAHİL PARKI İLE BİRLİKTE BİR BÜTÜN HALİNDE PROJELER BİRBİRİNİ TAMAMLAYACAK…

 

  “Kent meydanı ile ilgili de protokol günümüz belli oldu. Bu ay içerisinde sözleşme yapılacak. Dr.Şerafettin Tombuloğlu’nun olduğu bölge de kent meydanı olarak düzenlemek istiyoruz.  Oradaki okulların hepsi kalkacak. Atatürk Sahil Parkı projesi ile birleşecek. Orada bir telsiz evi var eski olarak onu korumak için ne yapabiliriz diye düşünüyoruz.  Konya Yolu ve Türkiye Petrollerinin yerini de buralara dahil edince Gölbaşı nın çehresi değişecektir.”

 

MERKEZİN OTOPARK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ…

 

   “Orada bir öğretmenevi var o nereye taşınacak onu düşünüyoruz. Kütüphane orda kalacak projeye enteğre şekilde olacak. Ona göre proje yapılacak. Burada altkat ta bir otopark yapıp merkezin otopark sorunu nu da yüzde yüz gidermek istiyoruz.

 

   Gölbaşı’nın 2 tanesinde okul alanı var çok hisseli, buralarda imar çalışmasıyla yeni okul yerleri oluşturacağız. Kaymakamımız ile birlikte okul yerlerini tespit ediyoruz.”

 

KARŞIYAKA MAHALLESİ PAZAR YERİNE PROJE OLACAK, AYRICA OTOBANIN ÜST TARAFINDAN ORMAN BAKANLIĞINDAN KİRALADIĞIMIZ YERİ GÜNÜ BİRLİK TESİS OLARAK KİRAYA VERECEĞİZ..

 

  Başkan Duruay, “Karşıyaka Pazar yerimizle ilgili maliye bakanlığı ile görüşüyoruz. Belki de Türkiye’nin en güzel Pazar yerini nasip olursa bu sene ihalesini yapmış olacağız. Ayrıca, yap işlet devret modeli ile otobanın üst tarafındaki alanı da orman bakanlığından aldık, orayı da ihale edip günü birlik tesis olarak işletilecek. Orasında 300 dönüme yakın bir yer var. Orasının ihalesine çıkacağız, güzel bir günü birlik doğayı bozmadan oyun, dinlence ve eğlence alanları olacak.”

 

RAMAZAN ŞİMŞEK’İ ÖZÜR DİLEMEYE ÇAĞIRIYORUM..

 

SORU:  Gazetecinin Ramazan Şimşek’in Tulumtaş  bölgesinde kentsel dönüşüm hakkında  açıklaması oldu? Bu konu da ne diyorsunuz? Diye sorması üzerine şunları söyledi.

 

Başkan Duruay, “ Ben Ramazan Şimşek’e mecliste cevap vermek istiyordum aslında. Konuşacağı yer orası değil, vereceği cevabını da sosyal medyadan paylaşmasını da istiyorum. Eğer kentsel dönüşümden rahatsız isen, büyükşehir mecliss üyesisin, gurup başkanısın gidip orda konuşacaksın. Konuşmuyorsan ayıptır, günahtır. Biz, tulumtaşta ihdastan harçları aldık, tapularını aldık. En son yine güney kent 4 dediğimiz hacılardaki ihdastan çıkan yerlerin tapularını da alacağız. Mecliste cevabını vermesini isteyeceğim. Gelipte bir sor, buralarda ne oluyor, ne bitiyor. Tulumtaş 1.2.3 den tapularını aldık. Göreve geldiğimizde orada plan çalışması vardı. Biz arkadaşlara dedik ki burdan bize ne kadar yer çıkar dedik. Onlarda 50-60 dönüm yer çıkar diyordu. Biz şu anda ordan 230 yer çıkardık ve tapusunu da aldık. Oradaki harçlarda bizlere kalacak. Şu anda hacıların da tapusunu almak üzereyim. İnşallah ramazan şimşek te çıkar özür diler.”

 

BAŞKAN YAKUP ODABAŞI DÖNEMİNİ ELEŞTİRDİ…

”SADECE KENDİ İMKANLARIMIZDA ŞU ANA KADAR İKİ KAT İŞ YAPTIK”dedi.

 

SORU: Gazetecinin, geçen dönem ile bu dönem farkı nedir? diye sorması üzerine şöyle dedi.

 

Başkan Duruay, “Büyükşehir den aldığımız yatırımlar 23 milyon lira, Ben yine iddialıyım. Biz geldiğimizde 10 kamyon 2 tır kepçesi vs. iş makineleri hepsini ikiye katladık. Bunlar 4 yıldır hiç durmadan çalışıyorlar. Onları kenara bırakıyorum. Burda yapılanlar neydi. Bir tane Alparslan Türkmez parkı ve kültür merkezi, Bir tane Selçuklu parkı, Bir tane yüzme havuzu, bir tane şelale var. Başka var mı. Selçuklu parkı zaten biz geldiğmiizde dökülmüştü. Bir de AK partili belediye döneminde yapılan Osmanlı parkı var. İkisinin farkına bakın. Bizim 117 dönümlük parkın neresine gelir? İki katı değil mi? Ben hükümetten aldığımız yatırımları bir kenara bırakıyorum, büyükşehirden aldığımız yatırımları da bir kenara bıraktım. Sadece kendi belediyemiz olarak yaptıklarımızı söylüyorum. Zübeyde hanım kültür merkezi onun iki katı değil mi, TOKİ Eymir Mahallesine yaptığımız kültür merkezi en az 3 katı, bir Pazar yeri, 2 havuz yapıyoruz…onu da dahil edin iki katı hizmet ürettik. Şafak Mahallesi ndeki kültür merkezini de katın onlara. Ona rağmen önceki döneme rağmen sadece belediye olarak biz iki katı hizmet verdik.

 

   Ben soruyorum. Bizim arsa satışlarıyla ilgili MHP döneminde Gölbaşı’na, Gölbaşı belediyesine finansman sağlayacak şurayı imar yaptık, şurdan gelir getirecek bişey yapmadılar. Bunun yanında ne yaptılar. Yaylabağ projesinde  geldikleri zaman Gölbaşı belediyesine 30 milyon tl. harç geldi, arsa satıldı. Yaklaşık 80 milyon lira geldi. Nere gitti. Hangi hizmet geldi, varsa söylesinler.

 

   42 milyona sattığımız arsanın yarısı büyükşehir yarısı bizimdi. Biz iki kat arsa satmadık ancak iki kat hizmet ettik. Şu anda tahminim 2017 yılı itabarıyla 70-80 milyon borcumuz olabilir. Biz yatırımlara başlamadan önce borcunu 50 milyon lira ile aldık, 20 milyon lira ya kadar düşürmüştük. Yatırımlarla birlikte arttı.

 

Şu ana kadar eski yönetimlerle ilgili kötü şeyler söylemedik, söylemekte istemiyoruz.

 

Kültür merkezini  1500-2000 lira kira almıyoruz  Biz 25 milyon lira ya kiraya verdik. Aylık olarak. Bahçeli düğün salonu sanırım 8.5 milyon lira kira alıyoruz, geldiğmiizde 1.5 milyon du geldiğimizde, elektrik, su, vs. belediye ye aitti.”

 

GÖLBAŞI ŞU ANDA 750 BİN NÜFUSLU BİR İMARA SAHİP,  TÜM MAHALLELERDE EMSALLER ARTTI, ÖZEL ÇEVRE BÖLGESİ OLAN YERLERDE DE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR…SANAYİ SİTESİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR…

 

Başkan Duruay, “ Şu anda gölbaşı nda imara açılmış yer olarak 750 bin nüfusu barındıracak durumdadır. En büyük sorunumuz geliri düşük olan vatandaşlarımızın konut sahibi yapmaya çalışmak, bakıyoruz TOKİ ile ortak bir çalışma yapabilirmiyiz diye araştırmalarımız var.

Bildiğiniz gibi tüm mahallelerde emsali yüzde 30 dan yüzde 90’a çıkarttık. Çevre Koruma alanlarıyla ilgili de bir çalışmamız var.

Sanayimizin yeri yetersiz, esnafımıza her zaman söylüyoruz, siz istemedikten sonra sizi oradan kimse çıkaramaz diye. Oğulbey tarafında sanayi yeri ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Yerimizi hazırlayacağız. Bunu sadece sanayi olarak düşünmemek lazım, marangozlarımız ve başka esnaflara da yer hazırlayacağız.”

 

      Daha sonra Gölbaşı Belediyesi tarafından yapılan projeler yerinde görüldü. Yerel gazeteciler ile birlikte Belediye Başkanı Fatih Duruay, AK Parti İlçe Başkanı Selim Akceylan, Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Başkanı da katıldı.

 

      Selim Akceylan yaptığı konuşma da, Belediye Başkanı Fatih Duruay ile ele ele verip Gölbaşı’na hizmet edeceklerini belirtti.

Kaynak: (GHA) - Gölbaşı Haber Ajansı Editör: Bayram Türkmez
 
Etiketler: Başkan, Duruay, yatırımları, anlattı, ancak, hiç, bu, kadar, kızgın, olmamıştı!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Ankara
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.06.2020
Bugün
12° - 19°
Çarşamba
10° - 21°
Perşembe
11° - 23°
Ankara

Güncelleme: 01.06.2020
İmsak
03:23
Sabah
05:15
Öğle
12:51
İkindi
16:48
Akşam
20:18
Yatsı
22:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı